Lifestyle

Hakaton z mocą komputera kwantowego IBM

Hacaton Future Lab  Foto: materiały prasowe

W weekend 27-28 maja w poznańskim PSNC Future Labs przy ul. Zwierzynieckiej 20 odbędzie się hakaton QL Future (czyt. Cool Future). Po raz pierwszy w Polsce uczestnicy hakatonu będą mieli możliwość pracować z wykorzystaniem komputera kwantowego, który stacjonarnie znajduje się w ośrodku w Niemczech. Będzie to możliwe dzięki współpracy PCSS i IBM. Zespoły będą miały za zadanie w ciągu 24 godzin zaproponować innowacyjną ideę lub rozwiązanie technologiczne w obszarach: człowiek, planeta, klimat. Udział w hakatonie jest bezpłatny, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Rejestracja na wydarzenie rozpoczęła się dzisiaj na stronie projektu, która została uruchomiona w dzień święta fizyki kwantowej World Quantum Day.

To już ósmy hakaton organizowany przez PSNC Future Labs, którego celem jest na co dzień tworzenie przestrzeni do współpracy pomiędzy przedstawicielami nauki, biznesu, instytucji pozarządowych czy środowiska akademickiego. Każdy może tu zgłosić projekt badawczy, który ma szansę na opracowanie z wolontariuszami i ekspertami innowatorami.

Czym jest hakaton?

Hakaton (z ang. Hackathon) to maraton hakowania. To sposób na wypracowanie prototypu rozwiązania w niezwykle krótkim czasie przez multidyscyplinarne zespoły. Chodzi o wykorzystanie w projekcie unikatowych kompetencji różnych osób i dostrzeżenie perspektyw ludzi z często odległych dziedzin zawodowych czy obszarów społecznych. Hakaton łączy projektantów, programistów, ekonomistów w zespoły, które pracują bez przerwy przez 24 godziny (chętni mogą pracować także w nocy) nad jednym z ogłoszonych na początku wydarzenia obszarów (tematów), by na koniec zaprezentować swój koncept przed jury ekspertów i partnerów wydarzenia. W tym czasie mogą korzystać z różnych narzędzi technologicznych, internetu itp., a także ze wsparcia mentorów, którzy mogą podpowiedzieć kierunki rozwoju projektu.

Czym wyróżnia się QL Future hakaton?

Poznański hakaton dostarczy pomysłów jak rozwiązać problemy planety, zmian klimatycznych i wyzwań w obszarze zdrowia. Szczegółowe obszary zostaną ogłoszone uczestnikom na początku majowego wydarzenia. To unikatowa szansa, by móc do tworzenia swojego projektu wykorzystać moc komputera kwantowego. Dostęp uczestników do zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum jest możliwy dzięki nowej polityce IBM i współpracy partnerskiej z PCSS w ramach Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych IBM Quantum Innovation Center powołanego w ubiegłym roku w PCSS (więcej nt. węzła: https://quantum.psnc.pl/).

Co ważne, nie trzeba być kwantowym gikiem, aby wziąć udział w hakatonie.

Na miejscu obecni będą eksperci na co dzień zajmujący się technologiami kwantowymi, którzy będą wspierać zespoły w twórczym wykorzystaniu komputera kwantowego i poszerzać wiedzę o tej przyszłościowej dyscyplinie. Prace nad technologią kwantową intensywnie się rozwijają. Komputery kwantowe mogą wykonywać obliczenia, których złożoność i szybkość jest niemożliwa do osiągnięcia przez tradycyjne komputery. W przyszłości mogą zapewnić przełom w rozwoju wielu różnorodnych dziedzin od cyberprzestrzeni, sztucznej inteligencji po prognozowanie zmian klimatu.

QL Future hakaton jest wydarzeniem hybrydowym. Zespoły będą pracować w siedzibie Future Labs w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni przy wspólnych stołach i z dostępem do narzędzi technologicznych (oraz nieograniczonej ilości dobrej kawy:). Istnieje także możliwość udziału zdalnego pod warunkiem pojawienia się co najmniej jednego przedstawiciela zespołu na prezentacji końcowej.

Dzięki współpracy z naszym partnerem IBM udostępniamy uczestnikom hakatonu unikatowe narzędzie, jakim jest komputer kwantowy. Na wydarzenie przygotujemy specjalne pakiety dostępowe, umożliwiające korzystanie z zasobów kwantowych poprzez łatwe w obsłudze, znane programistom interfejsy – mówi Cezary Mazurek, Dyrektor PCSS.

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą działać na rzecz przyszłości naszej planety, klimatu i zdrowia. Chcemy połączyć otwarte umysły z wielu różnych obszarów – medycyny, nauk przyrodniczych, technicznych, designu czy biznesu. Naszym celem jest wspólne rozwijanie innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, które sprowokują pozytywne zmiany – dodaje Adam Olszewski, Lider PSNC Future Labs.

Uczestnicy QL Future w zespołach 2 – 5-osobowych będą opracowywać do wyboru: pomysł, koncepcję lub rozwiązanie techniczne. Przed drużynami wybierającymi ścieżkę techniczną, zostaną postawione wyzwania wymagające co najmniej minimalnej wiedzy z zakresu technologii kwantowych. W przypadku ścieżki koncepcyjnej istotnym elementem pracy zespołu będzie z kolei wykonanie rzetelnego researchu i zaproponowanie scenariuszy wykorzystania obliczeń kwantowych w różnych obszarach. Na zwycięzców w każdej z trzech kategorii czekają atrakcyjne nagrody. Pula nagród rośnie wraz z dołączaniem kolejnych partnerów.

Wydarzenie jest bezpłatne, liczba uczestników jest ograniczona. Więcej informacji i zapisy (już od 27.04) na stronie QL Future: https://qlfuture.eu

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Graham Carlow, materiały prasowe / CONNIE ZHOU, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz