POZnań

Czerwiec 1956 na zdjęciach Petera Schaeffera z Düsseldorfu

Ulica Paderewskiego i Stary Rynek - Poznań, czerwiec 1956  Foto: Peter Schaeffer

Peter Schaeffer, niemiecki przemysłowiec z Düsseldorfu, gościł w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Stał się, podobnie jak inni zagraniczni uczestnicy Międzynarodowych Targów Poznańskich, świadkiem buntu mieszkańców naszego miasta i interwencji wojska oraz Milicji Obywatelskiej.

Jeżdżąc samochodem po centrum miasta udało mu się zrobić kilka zdjęć ilustrujących obecne na ulicach czołgi i inne pojazdy wojskowe. Fotografie wykonywane były prawdopodobnie 29 czerwca, gdy do miasta nad ranem wkroczyło wojsko bądź 30 czerwca, gdy zaczęto przywracać komunikację.

Peter Schaeffer, jak widać, robił zdjęcia z ukrycia, ale ich wartość historyczna jest bardzo duża. Udało mu się wywieźć film do Niemiec, gdzie wywołał zdjęcia. Trafiły one do rodzinnego albumu i tam przeleżały kilkadziesiąt lat.

Peter Schaeffer zmarł w latach 90. XX w., pozostawiając po sobie między innymi kilkadziesiąt albumów fotograficznych. Wśród fotografii dokumentujących jego podróże były również te z Poznania wykonane w czerwcu 1956 roku.

Przypadkowo, już w nowym tysiącleciu, do domu Schaefferów trafiła Maria Bartosz-Kościelniak z Sobótki koło Wrocławia. Opiekowała się ona przez jakiś czas seniorką rodu i wdową po Peterze. W prezencie otrzymała bezwartościowe, z niemieckiego punktu widzenia, zdjęcia. Przywiozła je do Polski i w 2014 roku przekazała Michałowi Hajdukiewiczowi, który kierował Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce. Do Poznania trafiły po dość przypadkowym odkryciu ich w mediach społecznościowych przez pracownika Centrum Informacji Miejskiej na poznańskim lotnisku.

Oryginalne odbitki, po uprzednim zdigitalizowaniu i złożeniu cyfrowych kopii w redakcyjnym archiwum, zostaną wkrótce zdeponowane w jednej z poznańskich instytucji muzealnych – informuje portal kultura.poznan.pl, który jako pierwszy opublikował w Internecie te unikatowe fotografie.

Użyte w artykule zdjęcia: Peter Schaeffer

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz