K U L T U R A

Chóralna międzynarodowa sobota

Dresdner Kammerchor  Foto:  Johannes Windolph

Poznań to miasto chórów! W najbliższą sobotę będziemy mieli okazję wysłuchać dwóch znakomitych zespołów kameralnych: uznanego w Europie Dresdner Kammerchor oraz jednego z najlepszych chórów akademickich w Polsce – poznańskiej Akademii Muzycznej. Na dodatek w programie przewidziano polskie premiery oryginalnych kompozycji.

Okazją do koncertu są warsztaty chóralnej muzyki współczesnej CoroTopia, organizowane przez drezdeński chór, który cyklicznie zaprasza do współpracy zespół z zagranicy, by następnie wspólnie zaśpiewać koncert finałowy, wieńczący warsztaty.

W sobotę w Auli Nova zabrzmią dzieła, które dotąd nie były w Polsce wykonywane. Kompozycje Japonki Maliki Kishino i Niemca Maximiliana Schnausa zostały napisane specjalnie na tę okazję.

Ponadto Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją prof. Marka Gandeckiego zaśpiewa również trzy inne utwory: piękną, niezwykle melodyjną kompozycję Marka Raczyńskiego Gaudeamus omnes, znaną już poznańskiej publiczności, zabrzmi również utwór pt. Gloria Vytautasa Miškinisa, za który na zeszłorocznym konkursie w Kownie zespół otrzymał nagrodę specjalną przewodniczącego jury – samego kompozytora.

Trzecią kompozycją będzie Verbum Caro Aleksandry Chmielewskiej – zwycięski utwór I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Andrzeja Koszewskiego w Poznaniu w 2017 roku.

Ciekawostką koncertu będzie na pewno wspólne wykonanie przez chóry kompozycji Johna Cage’a pt. Four². Mimo że ten bardzo znany twórca zmarł już prawie 30 lat temu, a jego dzieła już dawno weszły do kanonu współczesnej muzyki klasycznej, u nas nadal bardzo rzadko się je wykonuje, a jeśli już się to czyni – z reguły nadal są one przyjmowane z zaskoczeniem i uznawane za nowatorskie eksperymenty.

Warto rozpocząć weekend majowy z chórami, w sobotę 28 kwietnia o 18.00 w Auli Nova poznańskiej Akademii Muzycznej. Wystąpią znakomite zespoły, zabrzmi zupełnie nowa muzyka – dzieła, jakich nikt dotąd w Poznaniu nie wykonywał. Wstęp wolny!

Użyte w artykule zdjęcia: T. Dworek, Johannes Windolph, Małgorzata Pawłowska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz