K U L T U R A

Chór Czarownic w grudniu na 100-lecie praw kobiet

Chór Czarownic zostanie wystawiony ku czci setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych dla kobiet w Polsce „Kobieta Niepodległa – 100 lat praw wyborczych kobiet” w CK Zamek we wtorek 18 grudnia o godzinie 19:00.

Inspiracją do jego powstania była historia pierwszej kobiety w Polsce, na poznańskim Chwaliszewie oskarżonej o czary i spalonej na stosie. Chór Czarownic to spektakl muzyczny. W skład wchodzi zespół wokalny składający się z ok.30 kobiet różnych zawodów, wieku i światopoglądów, a akompaniuje im awangardowy zespół muzyczny. Na scenie jest też wiele oryginalnych instrumentów skonstruowanych specjalnie dla chórzystek.

Chór Czarownic śpiewa głośno, gniewnie, punkowo, z energią ale także z refleksją, autoironia i ponadczasowa mądrością. Występ zbudza wśród widzów najwyższe emocje. Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta historia uniwersalnie wpisuje się we współczesne społeczne leki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie i na świecie.

Ze sceny płyną pieśni czułe, intymne, szczere, domowe oraz gwałtowne i buntownicze.

Chór Czarownic wystąpił już w wielu znaczących miejscach – na Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym w Warszawie, na Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie, na Festiwalu Sztuki Współczesnej w Białymstoku, na Festiwalu Rockowym w Jarocinie, na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w Teatrze Polskim w Poznaniu, na Kongresie Kobiet w Poznaniu.

Ten projekt jest nie tylko dużym wydarzeniem artystycznym – to także manifest filozoficzny.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków m.Poznania.

Chór Czarownic
Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka
18 grudnia, godz.19.00
bilety: Zamek, on-line: www.bilety24.pl, cena: 30 zł

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Wojciech Ziemski

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Bardzo Paniom współczuję.. Tyle wykrzywionych od goryczy twarzy… A może by tak poszukać powodów do uśmiechu? Upiększa on kobietę znacznie bardziej niż makijaż, botox, czy dziwne manifesty…

  • nie mogę się już doczekać. na ostatnim koncercie byłyśmy i śpiewałyśmy razem z wami, miałyśmy łzy wzruszenia

  • mam wrażenie, że post kobiety pisał jakiś sfrustrowany sflaczały wyznawca PiS, proponuję znaleźć sobie jakiegoś faceta albo babkę do rozmów o życiu, po prostu się zakochać a nie pluć jadem~!