K U L T U R A

Chór Czarownic na 100-lecie praw wyborczych kobiet

Kobiety w satynowych halkach, mocno umalowane z krwistoczerwonymi ustami to znak rozpoznawczy Chóru Czarownic. Nie były to jednak typowe stereotypowe kobiety. Były to kobiety walczące o swoje prawa. Zespół wystąpił w Sali Wielkiej CK Zamek.

Chór Czarownic powstał w 2016 w wyniku warsztatów ze śpiewu białego, organizowanych jako część projektu “Aktywator – kultura dla przestrzeni, przestrzeń dla kultury”. Pierwszy występ zespołu odbył się na schodach Teatru Polskiego w Poznaniu w maju 2016 w ramach festiwalu “Bliscy nieznajomi”. W październiku 2016 podczas tzw. “czarnego protestu” w Poznaniu Ewa Łowżył wydrukowała i rozdała jeden z tekstów chóru manifestującym kobietom. Utwór “Twoja władza” (z fragmentem “Milion nas tak teraz stoi, żadna z nas się już nie boi”) określano w mediach jako hymn “czarnego protestu”. Śpiew demonstrantek stał się inspiracją do zmiany Chóru Czarownic w stały zespół. Kolejnym etapem rozwoju była muzyczna premiera podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a latem 2016 zagrał na Festiwalu w Jarocinie, na Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie i na Kongresie Kobiet w Poznaniu.

Nazwa zespołu nawiązuje do wydarzenia, jakie miało miejsce w 1511 r. w poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo. Spalono wtedy na stosie mieszkankę miasta oskarżoną o czary. Wyrok ten zapoczątkował inne egzekucje rzekomych czarownic w Polsce. Nazwa ma przywracać pamięć o tym wydarzeniu, ale też wskazywać, że współcześnie okrucieństwo wobec kobiet nadal istnieje, choć w innej, bardziej subtelnej formie.

Teksty chóru traktują o sile kobiet, buncie, gniewie, macierzyństwie, wymaganiach stawianych przez kulturę. W założeniu mają opowiadać o różnych relacjach ale z kobiecej perspektywy, ujmując ją szerzej niż tylko perspektywa ofiary.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz