K U L T U R A

Polsko – niemiecka premiera Polskiego Teatru Tańca

Solidaritot I Solidar-Noc - spektakl Polskiego Teatru Tańca i niemieckiego bodytalk  Foto: Andrzej Grabowski  / materiały PTT

W sierpniu 1980 roku rozpoczęło się polskie lato miłości. Dzieci nie mogły doczekać się przebudzenia. W snach niecierpliwie marzyły o pracy w stoczni jako operatorzy dźwigu i elektrycy. Zwodowanymi statkami miały popłynąć ku wolności. To motto premiery Polskiego Teatru Tańca – “Solidaritot I Solidar-Noc”- koprodukcji z zespołem bodytalk z Münster.

Współtwórcami przedstawienia są Yoshiko Waki i Rolf Baumgart, założyciele teatru bodytalk, który istnieje od 2008 roku.

Credo artystyczne zespołu brzmi: „zobaczmy, co się stanie, kiedy zderzą się ze sobą rzeczywistość i taniec?” Reżyseria, choreografia i dramaturgia spektaklu „Solidaritot – Solidar-Noc” jest ich wspólnym dziełem.

Rolf Baumgart jest reżyserem, kompozytorem, autorem librett operowych. Yoshiko Waki tańczyła i przygotowała choreografie na całym świecie, od Hamburga po Hong Kong. Należała do zespołu Johanna Kresnika, twórcy kojarzonego z tzw. politycznym teatrem tańca. Współpracowała też z Suzanne Linke.

Bodytalk, poza tworzeniem spektakli, angażuje się w wiele projektów społecznych, kooperując m.in. z urzędem pracy czy lokalnym więzieniem. Od 2016 roku zapraszany jest jako artysta – rezydent przez Theater w Pumpenhaus w Münster.

Charakterystyczne dla zespołu jest, że w każdym bez wyjątku spektaklu operuje muzyką na żywo. W „Solidaritot I Solidar-Noc” zagra Damian Pielka, związany z Warszawą kompozytor, multinstrumentalista i producent muzyczny, który komponuje muzykę filmową i do spektakli teatralnych. m.in. do „Jewrope”.

W poznańskim spektaklu występują artyści tancerze Polskiego Teatru Tańca, scenografię zaprojektował Mirosław Kaczmarek.

Użyte w artykule zdjęcia: Andrzej Grabowski / materiały PTT

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz