BizNews

BizPoz: Jednoosobowa działalność czy spółka?

biznes  Foto: sxc

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców? Czy nie warto zastanowić się jednak nad przekształceniem firmy w spółkę?

biznes Foto: sxcWiększość przedsiębiorców zakładając własną firmę decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą. Zaletami tego typu rozwiązań są między innymi mniejsze koszty rejestracji firmy, dużo mniej formalności, a zagadnienia związane z księgowością są dużo mniej skomplikowane. Jednak pomimo tych oczywistych zalet wraz z rozwojem działalności pojawiają się przeszkody, a co za tym idzie podejmowanie coraz większego ryzyka biznesowego. Polscy przedsiębiorcy borykają się bowiem z zadłużeniami wynikającymi z zawierania umów kredytowych, niewypłacalnymi kontrahentami czy zatorami płatniczymi. Co zatem zrobić aby przedsiębiorstwo zarabiało na siebie, a właściciel mógł ze spokojem patrzeć w przyszłość?

– Naturalnym rozwiązaniem jest przekształcenie firmy w spółkę kapitałową, której najpopularniejszą formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – mówi radca prawny, Karolina Zalas z Kancelarii Prawnej ZALAS. Dodaje również, że tego typu przekształcenie jest szansą na rozwój biznesu, ale nierzadko także rozwiązaniem problemów finansowych. – Wierzyciele mogą prowadzić egzekucję tylko z majątku spółki, a majątek prywatny wspólników pozostaje nienaruszony. Przy jednoosobowej działalności, przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem prywatnym – zaznacza prawnik

Przekształcenie firmy w spółkę jest idealnym rozwiązaniem szczególnie dla firm, które uzyskują dość duże przychody, jednak narzucane przez nie marże nie są zbyt duże lub ponoszą duże ryzyko wypłacania odszkodowań czy kar ze względu na charakter swojej działalności.

Wydatki związane z tego typu zmianą są dość wysokie. Najprostsze przekształcenie to koszt około 1.300,00 zł. Po drugie, rozwiązanie to wymaga przeprowadzenia formalnych procedur oraz prowadzenia pełnej księgowości. Jednak po przeanalizowaniu formalnych i finansowych czynników, które rzeczywiście nie zachęcają do podjęcia decyzji o przekształceniu firmy w spółkę, istnieje szereg argumentów jednoznacznie wskazujących na dobre strony przeprowadzenia tego typu operacji.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz