POZnań

Bimbą jeździmy rzadziej

Linia tramwajowa na Junikowo  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Linia tramwajowa na Junikowo Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterWakacje to z reguły mniejszy ruch na ulicach naszej aglomeracji. Dzieci i młodzież mają wakacje, zatem nie muszą się spieszyć do szkoły. Z miasta na zasłużony odpoczynek wyjeżdża również część mieszkańców. Zupełnie inaczej funkcjonuje także komunikacja miejska. Od najbliższego poniedziałku (1.07) obowiązywać będzie letni rozkład jazdy. Oznacza to, że w “szczycie” pojazdy będą jeździć co 15 minut. Dodatkowo na czas wakacji zawieszone zostają linie 3,11 i 25.

Może to nie jest zła wiadomość, ale jakość świadczonych usług już każe się zastanowić nad wprowadzanymi zmianami. Dlaczego tak uważam?

Najczęściej poruszam się trasą Stare Miasto – okolice stadionu. Jeszcze nie udało mi się zdążyć na przesiadkę z tramwajem 25. Ale nie dlatego, że inny pojazd którym jechałem miał opóźnienie, ale dlatego, że ten tramwaj jeździł poza wyznaczonym rozkładem. Nie było szansy zdążyć na tramwaj nawet na przystanku “Węgorka”. Dziwnym trafem zawsze odjeżdżał przed wyznaczonym czasem.

Zgłosiłem swoje zastrzeżenia do MPK. Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy przewoźnika stwierdziła, że pojazdy realizowały wcześniejsze kursy. Hmm, o 5 z minutami ciężko mi wmówić, że tramwaj wpadł w korki i musiał się śpieszyć.

Później nastąpiły korekty rozkładu i tramwaj 25 przestał komunikować się z innymi liniami na przystanku “Bałtyk”. Co oznacza mniej osób korzystających z linii. Trzeba było się przesiąść na linię T1, co oznacza +10 minut do czasu przejazdu.

Przyszła pora na organizatora transportu. Bartosz Trzebiatowski rzecznik prasowy ZTM odpisuje na moje pytania. “Ograniczenie w letnim rozkładzie jazdy kursów na linii tramwajowej nr 25 poprzedziliśmy dokładną analizą frekwencji. Pomiary napełnień prowadzone były zarówno wewnątrz pojazdów na całej trasie, jak i w punktach pomiarowych na ulicach. Głogowskiej i Grunwaldzkiej. Na podstawie tych obserwacji oraz faktu, że w okresie letnim frekwencja w pojazdach komunikacji miejskiej spada o 30 proc. została podjęta decyzja o zawieszeniu linii.

Podstawowe przewozy na ul. Grunwaldzkiej z Junikowa do ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego zapewnia linia autobusowa T1 kursująca z częstotliwością co 5 minut w komunikacyjnym „szczycie” oraz co 6-7 minut poza „szczytem”. Połączenie ronda JNJ z centrum miasta zabezpieczają z kolei cztery linie tramwajowe, co zapewnia pojawianie się tramwaju na przystanku co 5 minut. “

Chyba jeździliśmy z ZTM innymi pojazdami. Dziwi fakt, że przy Węgorka swoją siedzibę mają dwie duże, poznańskie firmy. Nie podejrzewam, aby na czas wakacji Allegro i Glaxo zawiesiły swoje funkcjonowanie. Wygląda na to, że ZTM przyczyni się do zwiększenia ilości pojazdów jeżdżących w tamtym rejonie. A to w konsekwencji spowoduje opóźnienia na linii T1.

Ciekaw jestem Waszych przygód z komunikacją. Piszcie na naszym profillu Facebookowym lub na maila news@lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz