Sport

Bieganie czyni cuda!

David stawiający samodzielne kroki wystartuje w Szwajcarii!  Foto: EPFL Jamani Caillet / materiały prasowe

David Mzee, który został sparaliżowany w 2010 r. na skutek wypadku gimnastycznego, stanie na nogi i o własnych siłach przekroczy linię startu biegu Wings for Life World Run. A to wszystko dzięki przełomowemu badaniu klinicznemu finansowanemu przez fundację Wings for Life. W niedzielę polska edycja wydarzenia rozpocznie się w Poznaniu!

100% wszystkich opłat startowych i datków zostaje przekazane fundacji, która finansuje badania kliniczne w ponad 30 ośrodkach naukowych. Wsparło je 8000 biegaczy startujących w niedzielę w Poznaniu i setki, które zdecydowały się na bieg z aplikacją – w App Run’ie cały czas można wziąć udział. Zapisy otwarte są do godziny przed globalnym startem (godzina 13:00 czasu polskiego).

Zaledwie kilka miesięcy temu uwagę świata przykuły zdjęcia, na których David wstaje z wózka inwalidzkiego i stawia pierwsze drżące, ale samodzielne kroki. Po wypadku powiedziano mu, że już nigdy nie będzie chodził; teraz nie tylko stoi i chodzi, lecz co najważniejsze, robi to bez żadnej pomocy. Uśmiech na jego twarzy mówi sam za siebie.

Fundacja Wings for Life wspiera najbardziej obiecujące badania nad rdzeniem kręgowym z całego świata i już od dawna pomaga szwajcarskiemu zespołowi naukowemu, którym kierują profesorowie Grégoire Courtine i Jocelyne Bloch, autorzy przełomowego badania o nazwie STIMO (STImulation Movement Overground). Jego podstawę stanowi metoda leczenia polegająca na stymulacji mięśni nóg za pośrednictwem impulsów elektrycznych wysyłanych przez wszczepiony implant.

Moment, w którym David postawi pierwsze kroki na starcie Wings for Life World Run będzie prawdziwym kamieniem milowym: zwycięstwem odniesionym nie tylko przez niego samego, lecz także przez wszystkich uczestników globalnego ruchu dążącego do odnalezienia metody leczenia. Jego uczestnictwo zapewni nową nadzieję milionom osób zmagających się z urazami rdzenia kręgowego na całym świecie.

Transmisję online na stronie: www.wingsforlifeworldrun.com

Użyte w artykule zdjęcia: EPFL Jamani Caillet / materiały prasowe, Marcin Kin / materiały prasowe, fot. Bartek Woliński / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz