Niedziela, 18 maja 2025 roku zapowiada się jako kluczowy moment w kalendarzu politycznym Polski – wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Warto, aby każdy obywatel, niezależnie od płci, wieku czy statusu, poświęcił chwilę na zrozumienie, jak ważne są te wybory i jak można z nich skorzystać, szczególnie osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM) wprowadza trzy istotne zmiany, które miały na celu zwiększenie dostępności do lokali wyborczych. Osoby w wieku powyżej 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do bezpłatnego transportu publicznego zwłaszcza w dniu wyborów. Chcąc skorzystać z tego udogodnienia, wystarczy okazać ważny dokument potwierdzający tożsamość oraz wiek lub stopień niepełnosprawności.
W przypadku osób starszych wymagane będzie okazanie dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Osoby z niepełnosprawnościami powinny natomiast przygotować dowód tożsamości oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Takie kroki mają na celu nie tylko ułatwienie dostępu do głosowania, ale również promowanie aktywności obywatelskiej.
Jak podkreśla prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak: „Udział w wyborach to nasz przywilej, prawo, ale i obowiązek.” Wybory to szansa na wyrażenie swojego głosu i wpływanie na przyszłość kraju. W kontekście zbliżających się wyborów warto zaszczepić ducha społecznej odpowiedzialności wśród wszystkich mieszkańców Poznania.
W przeszłości Poznań był przykładem wysokiej frekwencji i zaangażowania obywateli w proces wyborczy. Warto iść za tym przykładem, szczególnie, gdy mamy możliwość zdecydowania o przyszłym kierunku działań kraju przez następne pięć lat.
Możliwość bezpłatnego transportu jest jednym z działań mających na celu zwiększenie frekwencji wyborczej. Istotne jest również prowadzenie kampanii informacyjnych, które zachęcają do aktywnego udziału w życiu politycznym. Edukacja na temat procesu wyborczego i jego znaczenia powinna być skierowana do wszystkich grup wiekowych.
Dodaj komentarz