Aglomeracja

Bezpiecznie kupić / sprzedać mieszkanie!

Bloki - mieszkania Poznań Rondo Rataje  Foto:

Kupno czy sprzedaż mieszkania to jedne z najważniejszych życiowych decyzji, dlatego zawsze warto być rozważnym realizując transakcję. A stracić można i mieszkanie i oszczędności, bo przestępcy działają również w sferze transakcji dotyczących nieruchomości. Oszuści posługują się nawet prawdziwymi dokumentami, wyłudzonymi z urzędów na podstawie sfałszowanych pełnomocnictw czy dowodów osobistych! To spory problem, ale nawiązana współpraca pomiędzy notariuszami a policją, prokuraturą i geodezją pozwala dziś minimalizować zagrożenia.

Kluczowe dla bezpieczeństwa majątkowego jest działanie notariuszy, którzy przeprowadzając transakcje kupna-sprzedaży weryfikują tożsamość uczestników kontraktu oraz prawdziwość przedstawianych dokumentów, a także zwracają uwagę na psychologiczne aspekty zachowania klientów. Dlatego też Izba Notarialna w Poznaniu współpracuje z jednostkami Prokuratury, Policji, Geodezji, a ponadto z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Narodowym Bankiem Polskim i ekspertami psychologii – informuje dr Andrzej Rataj, Prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Są efekty takiej współpracy. W ciągu ostatnich miesięcy doszło do rozbicia szajki oszustów i udaremnienia przestępczej sprzedaży nawet kilkudziesięciu nieruchomości! Obecnie kilku przestępców jest aresztowanych, a Prokuratura prowadzi postępowanie w zakresie przestępstw polegających na usiłowaniu doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy posłużeniu się fałszywymi dokumentami tożsamości, jak i oryginalnymi dokumentami, dotyczącymi nieruchomości, a wydanymi przez organy administracji na podstawie fałszywych dowodów tożsamości.

Prokuratura jest świadoma wagi przestępstw związanych z obrotem nieruchomościami, gdzie nie są to przestępstwa pospolite, lecz prowadzące do uszczerbku majątkowego na setki tysięcy złotych, czy nawet na miliony złotych. Należy zatem coraz bardziej zwracać uwagę na te sytuacje, a istotne działania prewencyjne należą do notariuszy, będących osobami zaufania publicznego i funkcjonariuszami publicznymi – mówi Magdalena Mazur – Prus z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Niestety postęp technologiczny wykorzystywany jest również przez przestępców, którzy podrabiają kolejne zabezpieczenia. Dlatego też podwyższanie przez notariuszy poziomu wiedzy o szczegółach zabezpieczeń dokumentów pozwala na precyzyjną i zaawansowaną weryfikacje, także z użyciem odpowiedniego sprzętu – wyjaśnia podkom. Marcin Nowakowski z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W weryfikacji przez notariuszy dokumentów ważna jest także współpraca z jednostkami Geodezji, prowadzącymi ewidencję gruntów i budynków, a w szczególności z poznańskim Zarządem Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

W przypadku podejrzenia, że dane z ewidencji gruntów i budynków usiłuje uzyskać osoba podszywająca się pod uprawnionego wnioskodawcę, realizacja wniosku zostaje wstrzymana, a Geodezja jak najszybciej zawiadamia o tym prokuraturę i Izbę Notarialną w celu przekazania ostrzeżenia do kancelarii notarialnych i uniemożliwienia ewentualnych przyszłych sprzedaży danej nieruchomości – mówi Andrzej Krygier, dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz