K U L T U R A

Beksiński – historia prawdziwa

Ostatnia rodzina - kadr z filmu  Foto: materiały dystrybutora

Tomasz Beksiński, syn legendarnego malarza, znany był ze swojej dziennikarskiej pasji i translatorskich zdolności, jego burzliwe życie i nagła samobójcza śmierć do dzisiaj osnute są wieloma tajemnicami. Wiesław Weiss w książce „Tomek Beksiński – portret prawdziwy” dotarł do licznych materiałów archiwalnych i osób, które dobrze znały Tomka, aby na nowo nakreślić portret tej niezwykłej postaci. Z okazji książki 18 października autor spotka się z czytelnikami w salonie Empik Plac Wolności.

Wiesław WeissWiesław Weiss znał Tomka wystarczająco dobrze, by w poszukiwaniu prawdy o nim dotrzeć do wielu osób, które nigdy wcześniej nie wypowiadały się na jego temat publicznie. A te, które o nim mówiły, nakłonić, by powiedziały więcej oraz ujawniły nieznane świadectwa i dokumenty. Wynikiem jest książka „Tomek Beksiński – portret prawdziwy”, która odpowiada na wiele pytań dotyczących bohatera, które dotychczas pozostawały bez odpowiedzi.

Na książkę składają się niepublikowane rozmowy Tomasza Beksińskiego, ale także jego listy, recenzje, fragmenty dzienników, wypowiedzi radiowe, zapisy audycji, fotografie oraz wspomnienia osób, które dobrze znały autora „Trójki pod księżycem”.

Książka liczy blisko 700 stron i jak podkreśla Wiesław Weiss ma przedstawiać rzetelny obraz tragicznie zmarłego kilka lat temu Tomasza Beksińskiego.

Wiesław Weiss – dziennikarz muzyczny, współzałożyciel i redaktor naczelny miesięczników „Tylko Rock” (1991–2002) i „Teraz Rock” (od 2003), w latach 80. i 90. głos Trójki; do końca lat 70. współpracował z miesięcznikiem „Jazz”. Autor wielu książek na temat rocka i popkultury, w tym bestsellerowej „Rock Encyklopedii”.

Podczas spotkania Wiesław Weiss opowie o kulisach drobiazgowej pracy, którą wykonał, aby stworzyć możliwie wierny portret Tomka. Opowie skąd biorą się różnice w przedstawianiu historii życia Beksińskiego i dlaczego uważa film „Ostatnia rodzina” za nieuczciwy.

Spotkanie z Wiesławem Weissem – 18 października, godz. 18:00, Empik Plac Wolności

Użyte w artykule zdjęcia: materiały dystrybutora, archwum W. Weissa / empik

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz