POZnań

Będzie nowy – bardziej kolorowy system informacji miejskiej

nowy-system-informacji-miejskiej,pic1,1016,109451,176092,show2  Foto:

Poznań będzie miał nowy system informacji miejskiej, ma być czytelniej i bardziej kolorowo. Informacje mają być spójne i czytelne obejmujące wszystkie obszary w przestrzeni miasta. Dzięki niemu łatwiej będzie się odnaleźć mieszkańcom, pasażerom komunikacji publicznej, turystom i kierowcom.

Już z początkiem września 2017 roku zmieni się grafika wszystkich materiałów umieszczanych w gablotach wiat przystankowych i autobusowych, w tym schematy linii komunikacji miejskiej.

Nowością będzie wprowadzenie na wiatach do końca 2017 roku kolorowych kółek z numerami linii tramwajowych, a także wyrazistych tablic z nazwami przystanków. Kolejnym elementem będzie oznakowanie terenów nadwarciańskich, które już w niewielkim fragmencie pojawiło się w tym roku w ramach przystanków tramwaju wodnego, czy plaż miejskich.

Pylony z mapami atrakcji turystycznych oraz kierunkowskazy pojawią się prawdopodobnie w przyszłym sezonie. W niedługim natomiast czasie zostanie zrealizowane oznakowanie Plażojady – szlaku rowerowego łączącego trzy poznańskie jeziora: Rusałka, Strzeszyńskie i Kierskie. Zmieni się także oznakowanie cmentarzy. Zgodnie z nową koncepcją oznakowana została podlegająca Zarządowi Zieleni Miejskiej Cytadela oraz niektóre parki i tereny zielone.

Zgodnie z nowym systemem zaprojektowane zostały tablice adresowe i ulicowe, kierunkowskazy kierujące pieszych, informacja dla kierowców, pylony miejskie w podziale na pylony śródmiejskie, osiedlowe i historyczne, piesze węzły komunikacyjne, informacja historyczna, a także cała informacja pasażerska dla użytkowników komunikacji miejskiej.

System będzie wdrażany stopniowo, tak by nie generować dodatkowych kosztów. Natomiast o dedykowane środki budżetowe będziemy zabiegać w przypadku informacji pieszej, która dziś wydaje się nieatrakcyjna i nieco archaiczna, nieprzystająca do nowoczesnego miasta. Tu nowością będzie związanie pieszego z kolorem żółtym. Na nośnikach kierujących pieszych do celu pojawi się ludzik na żółtym tle, a schemat miasta będzie uwzględniał tzw. walking dystans, czyli obiekty w zasięgu pięciominutowego spaceru – informuje Piotr Libicki, pełnomocnik Prezydenta ds. Estetyki Miasta.

Pierwszy System Informacji Miejskiej w Poznaniu powstał w 2003 roku. Był on nowoczesny jak na swój czas i przez wiele lat doskonale spełniał swoją rolę. Po kilkunastu jednak latach stracił w części na atrakcyjności. Nie mógł także uwzględniać nowych obszarów informacji, które od tego czasu stały się naszą rzeczywistością. Te słabe strony dostrzeżono w 2014 roku w związku z koniecznością oznakowania przejścia podziemnego pod ul. Matyi. Okazało się, że system ten nie dysponuje zadawalającymi rozwiązaniami w zakresie oznakowania węzłów komunikacyjnych.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz