POZnań

Dekomunizacja ulicy Chwiałkowskiego

ulica Marcina Chwialkowskiego  Foto: Google Maps
ulica Marcina Chwialkowskiego

Niewiele czasu pozostało na zmiany nazw ulic, które upamiętniają komunistyczne i totalitarne rządy. Jedną z ulic, które mają zmienić nazwę jest ulica Marcina Chwiałkowskiego.

Rada Miasta odstąpiła od głosowania uchwały o zmianie nazwy ulicy na czerwcowej sesji z powodu braku opinii IPN, która kwestii dekomunizacji jest najbardziej znacząca. Teraz, na prośbę Rady Osiedla Wilda, IPN przygotował opinię wraz z notą biograficzną, która jednoznacznie stwierdza ona, że Marcina Chwiałkowskiego należy zdekomunizować.

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744). – rozpoczyna się ocenia Instytutu Pamięci Narodowej względem Marcin Chwiałkowskiego.

Zdaniem Rady Osiedla Wilda zmiana nazwy ulicy jest niepotrzebną uciążliwością dla jej mieszkańców. Tym bardziej, że ulica ta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w całym Poznaniu – chociażby nazwane od nazwy ulicy obiekty sportowe „Chwiałka”.

W czerwcu rozważana była zmiana na „Chwiałka” i „Jana Spychalskiego”, po połowie ulicy. Proponowani nowi patroni ulic to także: Roman Wilhelmi, który urodził się na Wildzie; Barbara Sobotta, pochodząca z Wildy lekkoatletka – olimpijka, matka znanego aktora, Łukasza Nowickiego, a także dawną nazwę obecnej ul. Sikorskiego. Jest także propozycja by zmienić nazwę ulicy na Strumykową, by może odejść od nazwisk w adresach, aby nikt już nie szukał „haków” na patronów naszych ulic.

Rada Osiedla Wilda zaprasza do głosowania propozycji nowej nazwy dla ulicy Chwiałkowskiego – ankieta dostępna jest TUTAJ.

Użyte w artykule zdjęcia: http://fotopoznan.blogspot.com, Google Maps

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz