DLA STUDENTA

BARDZO CIEKAWY STUDENCKI DESIGN

Jagoda Fryca Fashion (5)  Foto: SoF

 

Regeneracyjny rękaw masujący ciało, sztućce pozwalające na duchowe przeżycia podczas jedzenia i oryginalne buty to efekty prac pierwszych absolwentów School of Form. To ciekawe przedmioty gotowe do masowej produkcji. Będzie je można zobaczyć podczas specjalnego pokazu Graduation Show

Projekty dyplomowe powstały w wyniku badań przeprowadzonych przez studentów. Zostały zdiagnozowane potrzeb i problemów społeczne, dzięki temu powstały produkty gotowym do wdrożenia.

Znajomość rynku i sposobu myślenia przyszłych klientów, wiedza o znaczeniu codziennych rytuałów, zrozumienie porządku społecznego – tak o korzyściach płynących z unikalnego na skalę europejską nauczania designu w ścisłym powiązaniu z naukami humanistycznymi mówi Li Edelkoort, współzałożycielka i mentorka School of Form. Dziś, 4 lata po rozpoczęciu nauki przez pierwszych studentów, pora na prezentację dyplomów absolwentów uczelni.

Przykładem ciekawego rozwiązania jest IMMU, projekt dyplomowy Justyny Strociak i Magdy Gąsiorowskiej.

Studentki zaprojektowały rękaw połączony z niewielkim systemem pompowania, który jest odpowiedzią na problem nieefektywnego krążenia limfy w organizmie człowieka, szczególnie u kobiet po zabiegu mastektomii.

Wprowadzone powietrze przepływa przez komory w kierunku serca, imitując ręczny masaż, zwiększając cyrkulację płynów, co wpływa na szybszą regenerację i usuwanie toksyn. IMMU jest rozwiązaniem stosowanym do wspomagania drenażu manualnego wykonywanego przez fizjoterapeutów lub przez osoby chore. Ma kluczowe znaczenie w rekonwalescencji po mastektomii. Rękaw umożliwia samodzielny masaż nawet kilka razy dziennie bez nadmiernego wysiłku, w domu lub poza nim.

Regenaracyjny rękaw (1)

W ramach specjalności domestic design powstała praca dyplomowa Pauliny Masternak. Obserwując ludzkie dłonie podczas posiłku projektantka doszła do wniosku, że sztućce paradoksalnie przeszkadzają zamiast pomagać w jedzeniu, a dłonie bez sztućców zachowują się dużo bardziej naturalnie.

Jedzenie rękami to odczuwanie walorów pokarmu, jego konsystencji, temperatury, ale także przeżycie duchowe, celebrowane przez wiele kultur i narodowości. Te wnioski stały się inspiracją do zaprojektowania zestawu 12 glinianych elementów towarzyszących posiłkowi, których zadaniem jest zastąpienie sztućców i wytworzenie intymności oraz naturalności w kontakcie z posiłkiem.

Paulina Masternak - Domestic (3)

Z fascynacji amatorskim wytwarzaniem przedmiotów codziennego użytku przez nieprofesjonalistów oraz tym samym, refleksji nad produktem masowym powstała praca dyplomowa „Prymitywy / Contemporary Primitives” Jagody Fryca (specjalność fashion design), która przyjęła formę kolekcji obuwia.

Obok programu nauczania, zaletą School of Form jest kontakt z biznesem, możliwość współpracy z firmami już od pierwszego roku studiów, dzięki czemu studenci poznają procesy projektowe, problemy, z którymi styka się projektant w codziennej pracy a także uczą się skutecznej prezentacji własnych pomysłów.

Efekty nauczania School of Form pokazane zostaną podczas Graduation Show 2015, na które składać się będzie pokaz mody absolwentów specjalności fashion design (25 czerwca, godz. 17.00, hala 1 MTP, siedziba School of Form), prezentacja prac semestralnych (siedziba School of Form) oraz punkt kulminacyjny – wernisaż prac dyplomowych (25 czerwca, godz. 19.00, Concordia Design). Dzień później, 26 czerwca, w Concordia Design obywać się będą SPOTKANIA 1:1, w których udział wezmą absolwenci oraz przedstawiciele biznesu i mediów.

Jagoda Fryca Fashion (1)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz