POZnań

Ale jazda Ikarusem!

Ikarusy na Kaczej w 1981 roku  Foto:

Ikarusy na Kaczej w 1981 roku5 października 1981 roku zapisał się niezwykle ważnym wydarzeniem w historii komunikacji miejskiej w Poznaniu. Tego dnia w południe na tzw. „wolne tory” Dworca Głównego wjechał pociąg towarowy z niecodziennym ładunkiem. Na wagonach kolejowych transportowano z budapesztańskiej fabryki partię 13 przegubowych autobusów marki Ikarus. Były to pierwsze pojazdy tego typu w Poznaniu.

Nowe autobusy tuż po rozładunku pojechały na ulicę Kaczą, gdzie dobiegała końca budowa nowej zajezdni, przeznaczonej właśnie dla Ikarusów. Przez kolejne lata pojazdy zdominowały komunikację miejską w Poznaniu, zastępując poczciwe Jelcze „ogórki”. Nawet zakup partii 122 niskopodłogowych autobusów (1996), nie wyeliminował ich z ulic miasta. Ostatnie z planowego ruchu wycofane zostały dopiero w styczniu 2010 roku.

Z okazji 30-lecia eksploatacji autobusów marki Ikarus w Poznaniu jak również 30 rocznicy uruchomienia zajezdni przy ul. Kaczej, MPK Poznań serdecznie zaprasza na okolicznościowe przejazdy autobusami marki Ikarus, połączone ze zwiedzaniem zajezdni przy ul. Kaczej.

Obecnie MPK posiada trzy różne pojazdy węgierskiego producenta. Autobusy oczekiwać będą na chętnych w sobotę, 8 października na pętli, przy Dworcu Głównym. Odjazdy o 10:00 i 12:00.

Obowiązywać będą bilety wg taryfy linii turystycznych, dostępne u konduktora w pojeździe, w cenie: 3 zł ulgowy i 4 zł normalne.

Pożegnanie Ikarusów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz