Polskie Noble trafią do Poznania!

Profesor Jerzy Strzelczyk z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza  Foto:
Profesor Jerzy Strzelczyk z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Rada Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe, nazywane popularnie “Polskimi Noblami”. Nagrody te są uznawane za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce.
Wśród 4 laureatów nagród w 2009 r. znajduje się 3 naukowców z Poznania.

Prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wyróżniony w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za rozprawę “Pióro w wątłych dłoniach”, pokazującą w nowatorski sposób wkład twórczości intelektualnej kobiet w rozwój cywilizacji europejskiej od starożytności do przełomu X/XI w.

Profesor Jerzy Strzelczyk z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Profesor Jerzy Strzelczyk z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Prof. dr hab. Józef Barnaś z Instytutu Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu nagrodzony w obszarze nauk ścisłych za tworzenie teoretycznych podstaw spintroniki, a w szczególności za wyjaśnienie zjawiska gigantycznego magnetooporu;

Prof. dr hab. Bogdan Marciniec z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wyróżniony w obszarze nauk technicznych za odkrycie nowych reakcji i nowych katalizatorów procesów prowadzących do wytwarzania materiałów krzemoorganicznych o znaczeniu przemysłowym.

Nagrody FNP zostaną uroczyście wręczone laureatom 2 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz