BizNews

Lech Browary Wielkopolski świętuje 40 lat

Kompania Piwowarska - browar w Poznaniu  Foto: Kompania Piwowarska

Piwo w browarze na Franowie zaczęto produkować równo 40 lat temu. Browarnicy przystąpili do pracy nad pierwszą warką 15 maja 1980 roku. Pierwsze partie piwa zostały rozlane 23 czerwca i następnego dnia trafiły do sklepów. Od tamtego momentu Lech Browary Wielkopolski systematycznie rosną, przez te 40 lat zmieniali się też właściciele tej marki. 

Poznański browar odwołuje się do tradycji sięgającej XIX wieku, a więc powstałego w stolicy Wielkopolski browaru Huggerów (o dawnych poznańskich browarach więcej przeczytasz tutaj). Obecnie Kompania Piwowarska jest częścią globalnej grupy Asahi.

Świętując jubileusz Lech Browary Wielkopolski jego właściciele podkreślają, że to nie tylko producent piwa, ale także firma odprowadzająca ponad 14.400.000 złotych podatków i zatrudniająca 775 osób.

Stosowane tutaj rozwiązania sprawiają, że podczas produkcji ograniczono zużycie wody (2,63 litra na litr piwa), a od tego roku poznański browar zasilany jest w 40% energią elektryczną z wiatru. W 2022 roku będzie nią zasilany w 100%. W latach 2020-2021 spółka planuje przeznaczyć 138.000.000 zł na nową linię rozlewniczą oraz rozbudowę potencjału do warzenia piw bezalkoholowych.

Ze względu na pandemię, Lech Browary Wielkopolski zrezygnował z organizowania uroczystości jubileuszowych. Skoncentrowano się w zamian na zapewnieniu pracownikom zdrowia i bezpieczeństwa, a także na utrzymaniu ciągłości produkcji, co z kolei przekłada się na utrzymanie miejsc pracy.

Dziękuję wszystkim pracownikom Browaru za to, że jesteście częścią tej nieustającej piwowarskiej przygody, dokładając swoje cegiełki w postaci zaangażowania, dbałości o jakość i o bezpieczeństwo, rozwiązując codzienne problemy i, szczególnie w obecnych okolicznościach, dbając o siebie nawzajem – mówi Tomasz Maksymiuk, dyrektor browaru – dziękuję też, że jesteście i tworzycie tę wspaniałą społeczność, którą jest Lech Browary Wielkopolski!

HISTORIA

Budowę poznańskiego browaru rozpoczęto w 1975 roku, by po 5-ciu latach oddać do użytku przedsiębiorstwo o imponującej na owe czasy zdolności produkcyjnej – 1 mln hl piwa rocznie (realnie taki wynik osiągnięto dopiero na początku lat 90.) oraz słodowni o mocach produkcyjnych 50.000 ton słodu rocznie. Kamieniem milowym w historii browaru było rozpoczęcie rozlewu pierwszego piwa, które przypadło na 23 czerwca 1980 roku. Już następnego dnia piwo Exportowe Specjalne było dostępne w sklepach. Piwo Lech, z którego słynie Lech Browary Wielkopolski, pojawiło się nieco później, w 1982 roku. W 1990 roku Lech stał się jedną z najpopularniejszych marek piwa w Polsce, a jego roczna produkcja wynosiła 85 tys. hl (dziś to ponad 700 tys. hl!).

Przełomowym był dla browaru rok 1992, kiedy to nastąpiła komercjalizacja przedsiębiorstwa i powołanie Lech Browary Wielkopolski SA. To także rok pierwszej kampanii wiążąca markę Lech z kolorem zielonym, symbolizującym czystość, radość, młodość. Już 7 lat po tym wydarzeniu, w 1999 roku, z połączenia Lech Browary Wielkopolski oraz Tyskich Browarów Książęcych, powstała Kompania Piwowarska SA. Kolejne lata (2000 – 2015) to czas intensywnego rozwoju browaru i inwestycji zakrojonych na szeroką skalę, m.in. nowa hala o pow. 2,4 tys. m² i linia rozlewnicza, linia puszkowa, rozbudowa fermentacji i zwiększenie wydajności filtracji, budowa nowej warzelni, nowoczesna kotłownia czy neutralizator ścieków.

Użyte w artykule zdjęcia: piwo Lech, Kompania Piwowarska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz