BizNews

Żabka sprzedana

Żabka  Foto: Żabka

Mająca swoją siedzibę w Poznaniu spółka Żabka Polska do której należy sieć sklepów spożywczych Żabka i Freshmarket, została sprzedana. Nowym właścicielem została firma CVC Capital Partners.

O sprzedaży sieci sklepów Żabka i Freshmarket mówiono już od kilku miesięcy. Transakcja miała być sfinalizowana jeszcze pod koniec 2016 roku. W ostatnich dniach grudnia pojawiła się informacja, że dotychczasowy właściciel, Mid Europa Partners oczekuje za akcje spółki Żabka Polska około 5.000.000.000,00 złotych.

Sprzedaż Żabki jest największą transakcją w historii polskiego rynku handlu detalicznego i zarazem największą transakcją wyjścia z inwestycji funduszu private equity w Polsce – informuje Mid Europa Partners w komunikacie – wraz z wcześniejszą transakcją sprzedaży Alpha Medical ogłoszoną na początku lutego, Mid Europa Partners przewiduje zwrot około 1,1 miliarda euro do swoich inwestorów w drugim kwartale 2017 roku.

Żabka Polska rozpoczęła swą działalność w Poznaniu w 1998  roku. Wtedy właśnie w naszym mieście powstał pierwszy sklep. Zaraz potem otwarto kolejnych 6, już nie tylko w Poznaniu, ale również w Swarzędzu. Miała to być alternatywa dla szybko rozwijających się dużych sklepów. Teraz to ogólnopolska sieć licząca około 4.500 sklepów, która obsługuje 2.000.000 klientów dziennie.

Wśród chętnych do przejęcia tego biznesu była mająca równeż centralę w Poznaniu spółka Eurocash. Została ona jednak wykluczona, ponieważ takiej transakcji mogłoby przeszkodzić długotrwałe postępowanie urzędu antymonopolowego. Wśród potencjalnych oferentów wymieniało się także Orlen czy Lotos.

Pod koniec ubiegłego roku lista chętnych została ograniczona do kilku funduszy. Znalazł się na niej m. in. fundusz TPG, Hellman & Friedman Private Equity oraz CVC Capital Partners. To właśnie ten ostatni fundusz kupił od MidEuropa Partners spółkę Żabka Polska.

Nie ujawniono wartości transakcji, ale wiadomo, że cena wywoławcza ustalona była na około 4.400.000.000 złotych.

Jestem zadowolony, że mogę ogłosić drugą inwestycję CVC w Polsce, co świadczy o naszym długoterminowym zaangażowaniu w tym kraju i całym regionie Europy Środkowej – komentował transakcję István Szőke, partner w CVC – mamy silny zespół w Warszawie oraz globalny zasięg, a więc dwie rzeczy, które są niezbędne do tego, aby skutecznie wspierać rozwój naszych spółek w Polsce.

CVC Capital Partners to jedna z większych firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. Ostatnio fundusz zainteresowany był też przejęciem Allegro.

Żabka

Użyte w artykule zdjęcia: Żabka / macieknowaczyk@gmail.com, Żabka

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz