Aglomeracja

Podziel się życiem

Być może widzieliście już ten film. Argentyńska fundacja promująca przeszczepy znalazła chyba dobry sposób, by przekonać tych, którzy jeszcze mają wątpliwości.

Na całym świecie film obejrzało od 20 maja blisko 6.500.000 osób. Komentarze i reakcje jakie towarzyszą oglądaniu tej historii dowodzą, że pomysł na swoistą promocję dzielenia się po śmierci organami, które mogą komuś uratować życie jest trafiony.

Obecnie w Polsce na przeszczep serca czeka w kolejce 356 pacjentów, na wątrobę 136 i 900 pacjentów na przeszczep nerki – wylicza prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum organizacyjnego-koordynacyjnego ds. transplantacji Poltransplant – transplantologia jest tą wyjątkową dziedziną medycyny, gdzie potrzebny jest żywy narząd do przeszczepu i dlatego mówimy o tak ważnym i szczególnym wkładzie społeczeństwa.

W Polsce na przeszczep serca pacjent czeka przeciętnie 2-3 lata, na przeszczep nerki 11 miesięcy, a wątroby 6 miesięcy. Ten czas oczekiwania być może udałoby się zmniejszyć zmieniając prawo i pozwalając na anonimowe przekazanie organu. W tej chwili prawo przewiduje, że organ można oddać na rzecz bliskiego krewnego w linii prostej, rodzeństwa czy małżonka. Można oddać również innej osobie, ale tylko gdy przemawiają za tym szczególne względy osobiste. W takim przypadku zgodę musi wyrazić sąd rodzinny.

Wciąż jest też za mało przeszczepów rodzinnych na przykład nerki. Być może za mało się o tym mówi, brakuje edukacji i promocji takiej właśnie pomocy chorym.

Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu. Jednak tak jak na całym Świecie tak i u nas promuje się noszenie tak zwanego oświadczenia woli. Jest ono wyrażeniem woli osoby, który taki dokument posiada.

Jest ono tylko drukiem informacyjnym i jego podpisanie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji wśród rodziny, znajomych, przyjaciół by wyrazić swoją wolę oraz chęć oddania narządów po śmierci – wyjaśniają zwolennicy takiego rozwiązania.

Film, który widzicie powyżej powstał na zlecenie Fundacion Argentina de Tranplante Hepatico.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz