Aglomeracja

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Telefon 112  Foto:

Telefon 112Konkursy, gry i występy artystyczne uświetnią obchodzony w środę, 11 lutego Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W szranki o prymat zwycięzcy zmierzą się w Sali Sesyjnej  Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu drużyny z siedmiu szkół  podstawowych z województwa. O godzinie 11:00 sygnał do rozpoczęcia rywalizacji da wojewoda Piotr Florek.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu zostało uruchomione 9 lutego 2012 roku. Jest jednym z 17 tego typu jednostek w kraju. Zatrudnia 70 operatorów pracujących w trybie zmianowym. Od 2011 roku prowadzi szkolenia dla operatorów numeru 112 z całej Polski. Od początku działalności szkoleniowej CPR certyfikował ponad 700 operatorów.

Rokrocznie rośnie liczba połączeń odbieranych przez operatorów. Aktualnie na dobę CPR odbiera ponad 4500 połączeń alarmowych. Mimo, że liczba fałszywych i niezasadnych zgłoszeń sukcesywnie maleje, to nadal stanowi 68% wszystkich połączeń. Z pośród zgłoszeń, które trafiają do CPR najwięcej jest przekazywanych do stanowisk dyspozytorów medycznych. – mówi Tomasz Stube rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

11 lutego został ogłoszony przez Parlament Europejski dniem numeru alarmowego 112. Świętowany jest od 2009 roku. Tradycyjnie towarzyszą mu imprezy promujące numer alarmowy w państwach unijnych. W Polsce proces uruchamiania wszystkich centrów powiadamiania ratunkowego zakończony został pod koniec 2013 roku. Wszystkie zgłoszenia alarmowe obsługiwane są obecnie według jednolitych standardów przez wyszkolonych i odpowiednio wyposażonych operatorów numerów alarmowych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz