Chwaliszewo

570 lat temu na Chwaliszewie…

Chwaliszewo  Foto: chwaliszewo.com.pl

Chwaliszewo Foto: chwaliszewo.com.pl

Jedni będą zdobywać egzotyczne potrawy od tajemniczego kupca, inni wysłuchają wykładu o historii. Najmłodsi historię namalują pastelami. W najbliższy weekend każdy znajdzie coś dla siebie. Chwaliszewo będzie świętować 570. rocznicę nadania praw miejskich.

Dokładnie 570 lat temu król Władysław Warneńczyk nadał przywilej lokacyjny małej, 100-osobowej osadzie. Przez wiele lat Chwaliszewo było prawdziwym miastem – miało własnego wójta, radę oraz ratusz czy cechy rzemieślnicze. To tutaj urodził się Karol Libelt, to tutaj odbyła się jedna z niewielu bitew powstania wielkopolskiego 1846. Rok 1800 zakończył historię Chwaliszewa jako odrębnego miasta – Chwaliszewo zostało wcielone do Poznania.

Tę historię chcą przypomnieć w najbliższy weekend członkowie Stowarzyszenia Chwaliszewo. – Obchody będą miały zupełnie inny charakter niż większość rocznic historycznych. Nie będzie patosu, będzie za to sporo dobrej zabawy i edukacji. Przez pryzmat historii chcemy pokazać Chwaliszewo współczesne – dynamiczne, żywe i klimatyczne miejsce do życia – mówi Jerzy Ruciński, prezes Stowarzyszenia Chwaliszewo.

Chwaliszewo Foto: lepszyPOZNAN.pl / agNajważniejszym elementem obchodów będzie gra miejska, która rozpocznie się w sobotę o 10:00 rano. Uczestnicy przeniosą się w świat średniowiecznego Chwaliszewa, gdy uliczki Chwaliszewa tętniły życiem miejscowych rzemieślników, duchownych, szynkarzy i… kupców. Właśnie kupcy będą najważniejszym elementem gry. Wygra ją ten zespół, który najlepiej zagospodaruje otrzymane zasoby.

Nie mniej istotnym punktem programu będzie niedzielna przechadzka po Chwaliszewie. – Chwaliszewo to dzielnica z bardzo ciekawą historią, historią miasta-wyspy, którego rytm życia wyznaczała Warta – mówi Karolina Dąbrowska, miejski przewodnik, która poprowadzi wycieczkę. – Podczas spaceru nie zabraknie także mrocznych historii, takich jak chociażby ta o spaleniu na stosie – po raz pierwszy w Polsce – czarownicy. Ratusz czy dawny most Chwaliszewski to zabytki, których już nie ma, a szkoda, bo były naprawdę piękne. Ich śladów też oczywiście szukać będziemy – zapewnia.

O historii Chwaliszewa uczestnicy usłyszą również od Jana Kaczmarka, który poprowadzi wykład w niedzielę o 15:30. W sobotni wieczór, o 17:00, organizatorzy zaplanowali pokaz filmów na temat historii Chwaliszewa. Dla najmłodszych przygotowano z kolei warsztaty plastyczne w sobotę o godz. 13:00 – Program ułożyliśmy tak, żeby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Chcemy pokazać wszystkim poznaniakom, jak pozytywne zmiany przechodzą na Chwaliszewie. Siła tego fyrtla tkwi nie tylko w architekturze i historii, ale przede wszystkim w ludziach, którzy tworzą niepowtarzalną atmosferę – mówi Jan Zujewicz, Radny Osiedla Stare Miasto i współorganizator obchodów.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Wszystkie punkty programu odbędą lub rozpoczną się w filii 11 Biblioteki Raczyńskich na ul. Chwaliszewo 17/23. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Chwaliszewo.

Chwaliszewo. Poznańska Wenecja Foto: Chwaliszewo. Poznańska Wenecja

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz