Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 9 LIPCA

Polwiejska 20 - 1931  Foto: NAC / Ilustrowany Kurier Codzienny - domena publiczna

Słońce w znaku Raka

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA Osoby urodzone 9 lipca trudno wyprowadzić z równowagi. Niezwykle operatywne i przedsiębiorcze, lubią i potrafią przewodzić innymi. Są wymagający wobec innych, same również wykonują rzetelne podjęte zadania. Bywają przewrażliwione, nawet w błahych kwestiach.

Cytaty na dziś:

– Żaden mężczyzna nie ma szczęścia do kobiet. Ważne tylko, by nie robić z tego dramatu. Jean Anouilh
– Przyszłość, zanim wkracza, zawsze przedtem puka. Francois Mauriak
– Błędy i przysługi mszczą się w odpowiednim czasie. Władysław Grzeszczyk

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

Powódź 17361736 Powódź w Poznaniu. 9 lipca pomiędzy godziną 10 i 11 przed południem wielka masa wód dostała się na Stary Rynek. 

Tak że o godzinie 6 po południu nieszczęsny lud zmuszony był pływać po rynku i ulicach łódkami, czółnami i tratwami zrobionymi z drzew” – donosiła “Kronika poznańskich pisarzy miejskich”: To znaczy, że w ciągu siedmiu-ośmiu godzin zalewająca Stary Rynek woda sięgnęła poziomu zaznaczonego dziś na kamienicy obok rzeźby Apolla.

Warto stanąć przy tabliczce i sprawdzić. To 136 cm od ówczesnego bruku – faktycznie, można było bez problemu pływać łodzią. “Przez każdą całą godzinę ćwierć łokcia w górę wznosiła się” – pisał kronikarz Jan Rzepecki. A łokieć to ponad pół metra. Alfred Kaniecki w “Dziejach miasta wodą pisanych” podaje, że Warta wezbrała wtedy 9,47 m ponad swój średni poziom. Fala powodziowa musiała być ogromna.

Na podstawie: Wielka woda w Poznaniu. Bywała tu, i to nie raz!, Radosław Nawrot, Gazeta Wyborcza 2010-05-29, poznan.wikia.com

1816 Szef sztabu pruskiej armii gen. Karl von Grolman podczas pobytu w Poznaniu sporządził pierwsze szkice przekształcenia miasta w twierdzę.

Brama_Warciana w pobliżu dzisiejszego Mostu Rocha, w tle po prawej wieże Katedry Foto: http://poznan.wikia.com/wiki/Brama_Warciana

Brama Warciana w pobliżu dzisiejszego Mostu Rocha, w tle po prawej wieże Katedry, fot: poznan.wikia.com

Argumentował, że miasto leży na najkrótszej drodze z granicy prusko-rosyjskiej do Berlina, ponadto na szlaku łączącym Prusy Zachodnie ze Śląskiem, zaś obecność twierdzy miała świadczyć o tym, że Prusy za żadną cenę nie odstąpią tak potrzebnych im ziem i jednym uderzeniem zetrą w pył odwieczne intrygi i podstępy Polaków. W 1823 r. dodał do niego lewobrzeżny pas umocnień otaczających miasto. Ostateczny projekt tej twierdzy wykonał Johann Brese (uzupełniając go m.in. o Fort Winiary), który został zatwierdzony w 1827 roku.

Twierdza Poznań, Pierwsze szkice Grolmana – czytaj TUTAJ

1873 Zmarł Leon Wegner, ekonomista, historyk, jeden z twórców Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

W 1849 ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach powrócił do Poznania i podjął prywatną praktykę adwokacką. Bronił oskarżonych o udział w rewolucji 1848. W latach 1870 – 1873 był zatrudniony jako syndyk (rzecznik prawny) Bazaru Poznańskiego, dla którego opracował ustawę Spółki Akcyjnej Bazaru (1872).

Aktywnie uczestniczył w życiu społecznym miasta. Był członkiem dyrekcji Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego, członkiem rady miejskiej Poznania, kilkakrotnym posłem na sejm pruski (po raz pierwszy wybrany w 1854). Należał do grona współtwórców Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, jako pierwszy pełnił funkcję sekretarza generalnego (1857-1868)

1919 Zniesienie stanu wyjątkowego w Wielkopolsce z wyjątkiem 20 kilometrowego pasa wzdłuż linii bojowej polsko – niemieckiej.

1919 Aktem darowizny August Adolf Cieszkowski spełniając wolę ojca Augusta Cieszkowskiego, założyciela Wyższej Szkoły Rolniczej w Żabikowie przekazał folwark żabikowski na rzecz Wszechnicy Piastowskiej. Ze środków z jego parcelacji zostało wybudowane Collegium Cieszkowskich.

Kolegium Cieszkowskich Uniwersytetu Przyrodniczego na Golęcinie Foto: wikipedia.pl

Kolegium Cieszkowskich Uniwersytetu Przyrodniczego na Golęcinie fot: wikipedia.pl

1923 Zaginięcie 16-letni Józefa Jankowiaka łączy się z ogromnie głośną historią z przedwojennego Poznania.

Przy ulicy Półwiejskiej pod numerem 20, we wrześniu 1931 roku robotnicy pracujący przy remoncie uszkodzili chodnik, Gdy jego fragment zawalił się okazało się, że pod spodem jest zabity deskami fragment piwnicy a w nim szkielet 16 letniego Józefa Jankowiaka. Policja nie miała problemu ze znalezieniem mordercy – Leona Hałasa – narzeczonego siostry denata. Oczywiście chodziło o pieniądze, ale to inna historia. Ostatecznie po kilku rozprawach i apelacjach Leon Hałas został skazany przez sąd “najwyższy na dożywocie (bezterminowe więzienie” jak to wtedy nazywano. Poza tym w sklepie obok od zawsze był sklep z akcesoriami do fotografii, a w pobliżu mieszkali bracia oraz ich ojciec bardzo znani w świecie hokeja na trawie.

1967 W Poznaniu zmarł Stefan Bolesław Poradowski, kompozytor, teoretyk muzyki i dyrygent, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Był też znanym artystą fotografikiem, długoletnim prezesem poznańskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików. Spoczywa w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w Kościele św. Wojciecha.

Spotkanie Związku Kompozytorów Polskich w Poznaniu Foto: http://www.zkp.org.pl

Spotkanie Związku Kompozytorów Polskich w Poznaniu w roku 1953, od lewej: Stefan B. Poradowski, Tadeusz Baird, Jerzy Jasieński, Andrzej Markowski, Grażyna Bacewicz, Tomasz Kiesewetter, Jan Ekier, Wawrzyniec Żuławski, NN, Tadeusz Szeligowski, Hieronim Feicht, Zofia Lissa, Marian Sobieski, Kazimierz Jurdziński, Edward Olearczyk, Bolesław Szabelski, Stanisław Wisłocki, Zygmunt Mycielski, Witold Lutosławski, fot: http://www.zkp.org.pl/

1986 Zmarł Czesław Latawiec, pierwszy powojenny dyrektor poznańskiego gimnazjum i liceum im. Karola Marcinkowskiego.

1986 Zmarła Krystyna Jamroz, sopranistka, solistka Opery Poznańskiej i Warszawskiej. Występowała w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Sławę przyniosła jej m. in. tytułowa partia w “Księżniczce Turandot” Giacomo Pucciniego i rola Desdemony w “Otellu” Giuseppe Verdiego. Była także jurorem w międzynarodowych konkursach wokalnych. (ur. 29.08.1925).

1987 W wieku osiemdziesięciu dziewięciu lat zmarł artysta-malarz Józef Krzyżański, ostatni z kręgu kapistów, uczeń i asystent Józefa Pankiewicza w paryskiej ekspozyturze krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1924 -1929. Od początku lat trzydziestych Józef Krzyżański związał się z Poznaniem. Prace swoje eksponował na ponad 250 wystawach w kraju i za granicą, m. in. w Paryżu i Nowym Jorku na Wystawie Światowej (1939). Pozostawił po sobie ogromny dorobek twórczy.

Pejzaż, Józef Krzyżański Foto: http://www.desa.art.pl

Pejzaż, Józef Krzyżański fot: www.desa.art.pl

1999 Zakończyły się egzaminy do Szkoły Chorążych Wojsk Lądowych w Poznaniu. Na liście osób przyjętych na uczelnię znalazły się po raz pierwszy także nazwiska dwóch dziewcząt.

Wojciech Kandulski2006 Zmarł Wojciech Kandulski, poznański cukiernik. Cukiernictwem zajmował się 47 lat. Był właścicielem sieci cukierni i założycielem jedynego w kraju Ośrodka Szkoleniowego dla Cukierników “Profesional”. Zostawił poznaniakom w spadku słodkości sprzedawane w rozsianych po mieście cukierniach, sporządzane według jego własnych receptur.

Mawiał o sobie “chłopak z Grunwaldu”. Dla mediów był “królem tortów”, dla mieszkańców miasta – “poznańskim Bliklem”. Mimo prestiżowych, międzynarodowych wyróżnień najbardziej cenił uznanie swoich poznańskich klientów.

Naukę zawodu rozpoczął w 1959 roku u mistrza cukierniczego Stanisława Faleńskiego w zakładzie przy ul. Świętosławskiej, gdzie już w drugim roku terminowania sam wypiekał weselne torty. W 1962 roku zaczął samodzielną pracę w cukierni Brzdąc, produkował bardzo później popularne lody cassate. Przez kilka kolejnych lat związany był z gastronomią. W 1978 roku został ajentem bistra U Wojtka, które szybko zyskało uznanie klientów wysoką jakością wyrobów i poziomem obsługi. Rok później otworzył na os. Przyjaźni cukierenkę Koralik z własnymi lodami i deserami lodowymi. W 1983 roku uruchomił Zakład Cukierniczy, a w 1995 roku – sklep firmowy W. Kandulski przy ul. Sarmackiej.

Cztery lata później otworzył kolejny sklep w Centrum Górczyńskim, w 2000 roku – na Piekarach, z biegiem czasu powstawały następne. Sieć cukierni stała się firmą rodzinną, w której pracują żona, dwie córki i zięciowie Kandulskiego.

Wyroby firmy W. Kandulski brały i nadal biorą udział w specjalistycznych targach i konkursach, zdobywając liczne nagrody. Wielką karierę zrobił zwłaszcza Tort Kandulski nagradzany na konkursach w kraju i za granicą. Za ten wypiek i całokształt pracy w 1999 roku przyznano mu godło “Teraz Polska”, Złotego Hipolita oraz nagrody na targach w Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie. W tymże roku zdobył także Złoty Medal na Wystawie Cukierniczej IKF w Stuttgarcie, a rok później złoty medal na Mistrzostwach Świata Młodych Cukierników w Lizbonie.

Jego wielką zasługą dla rzemiosła polskiego było założenie w Poznaniu w 1995 roku pierwszego w Polsce Ośrodka Szkolenia Cukierników “Profesional”. Doceniając działania Wojciecha Kandulskiego, nagrodzono go Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną Odznaką Światowej Unii Cukierników UIPCG, medalem “Ad perpetuam rei memoriam” oraz odznaką “Za zasługi dla Wielkopolski”.

Rogale od KandulskiegoDzięki niemu w czasie obchodów 750-lecia lokacji Poznania w czerwcu 2003 roku na pl. Wolności upieczono największy tort świata wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Piekł torty dla Sofii Loren, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Wojciecha Fibaka, reprezentacji kraju w piłce nożnej, firmy Rosenthal i Programu 2 Telewizji Polskiej. Wyroby jego firmy niejednokrotnie były oficjalnymi upominkami władz Poznania wręczanymi ważnym gościom.

Wojciech Kandulski był największym powojennym cukiernikiem w Poznaniu.

Działał w instytucjach branżowych krajowych (Stowarzyszenie Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP) i regionalnych (Wielkopolskie Stowarzyszenie Cukierników). Jego liczne inicjatywy charytatywne związane były z dziećmi, młodymi sportowcami, oświatą, poznańskimi fundacjami kulturalnymi i dobroczynnymi. Poznaniacy lubili go i szanowali. Cieszono się z jego zagranicznych sukcesów, a na co dzień po prostu kupowano “torty od Kandulskiego”. Rada Miasta uchwałą podjętą 10 czerwca 2003 roku przyznała mu tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania [źródło: poznan.pl, fot. kandulski.pl – cukiernia na Wierzbiecicach, rok 1988]

2012 Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza otrzymał  John Maxwell Coetzee, – pisarz południowoafrykański, obecnie obywatel i mieszkaniec Australii, laureat Literackiej Nagrody Nobla (2003).

W przemówieniu po odebraniu wyróżnienia noblista mówił o swoich polskich korzeniach. Przyznał, że odkrycie tajemnicy swoich przodków miało dla niego ogromne znaczenie. Odniósł się on głównie do kwestii swojego pochodzenia i polskich korzeni prapradziadka Baltazara du Biela, który urodził się jako Polak, katolik, we wsi Czarnylas pod Ostrowem Wielkopolskim, a potem już jako protestancki misjonarz trafił do Republiki Południowej Afryki. Wiele lat później na świat przyszedł tam jego potomek, pisarz.

John Maxwell Coetzee przebywał w Poznaniu kilka dni. Uczestniczył w festiwalu teatralnym Malta, spotkał ze swoimi czytelnikami. Podczas festiwalu została wystawiona opera “Slow Man” z jego librettem, a także przedstawienie na podstawie ‘Hańby” – jednej z jego najgłośniejszych powieści.

Slow Man na Malta Festival Foto: materiały prasowe

Slow Man na Malta Festival Foto: materiały prasowe

ZDARZYŁO SIĘ 9 LIPCA

1191 Ryszard I Lwie Serce poślubił Berengarię. Pomimo tego, że została ona w ten sposób królową Anglii, nigdy nie postawiła stopy na angielskiej ziemi. Zresztą i sam Ryszard większość swojego życia spędził w Ziemi Świętej.

1339 Odbył się zjazd wyszehradzki. Kazimierz Wielki zawarł układ z królem węgierskim, Karolem Robertem. W razie bezpotomnej śmierci Kazimierza, korona polska miała przypaść synowi Karola, Ludwikowi. W zamian Węgrzy zobowiązali się pomóc Polsce przeciw Zakonowi Krzyżackiemu.

1520 W obecności króla Zygmunta I Starego zawieszono na dzwonnicy na Wawelu dzwon zwany Zygmuntem. Na jego płaszczu widnieją płaskorzeźby św. Zygmunta, św. Stanisława oraz herby Polski i Litwy.

1540 Król Anglii Henryk VIII rozwiódł się ze swoją czwartą małżonką Anną z Cleves, zwaną Klaczą Flandrii. ich małżeństwo trwało zaledwie pół roku.

1802 Urodził się Thomas Davenport, wynalazca pierwszego elektrycznego silnika.

1816 Zjednoczone prowincje Rio de la Plata – Argentyna proklamowały niezawisłość od Hiszpanii.

1872 Opatentowano maszynę do robienia amerykańskich pączków tzw. doughnut.

1877 Pierwszy turniej tenisowy na trawiastych kortach Wimbledon. Wystartowało 22 graczy i walczyli o puchar o wartości 22 funtów ufundowany przez pismo The Field. Zawody oglądało 200 widzów. Zwycięzcą został Spencer W. Gore, 27-letni tenisista, z zawodu geometra.

1902 W Niemczech opatentowano (patent numer 146496) formułę kwasu barbiturowego, podstawę przyszłych środków nasennych.

1922 Johnny Weissmuller, 18-letni Amerykanin jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął 100 m poniżej minuty (58,6 s). Swoją sportową karierę pływak zawdzięcza lekarzowi, który ze względu na wątłą budowę ciała przepisał mu pływanie. Z tego samego powodu jako 15-latek, (choć potrafił już dobrze pływać) nie został przyjęty do pływackiego klubu sportowego. Dopiero spotkanie z trenerem Williamem Bachrachem utorowało mu drogę do wspaniałej kariery.

1927 W Warszawie urodził się Zdzisław Maklakiewicz, aktor charakterystyczny. Słynny duet komediowy stworzył wraz z Janem Himilsbachem. Grał przede wszystkim postacie komediowe i groteskowe. Zmarł w 1977 r. Zagrał w filmach; „Rejs”, “,”Dzięcioł”, “Hydrozagadka”, “Polskie drogi”.(zm. 9.10.1977).

1940 W Bombaju zakończono “kampanie ratunkową na rzecz ofiar wojny w Polsce”. W trakcie jej trwania zebrano 250 tys. dolarów.

1945 W Londynie zmarła Maria Pawlikowska – Jasnorzewska, poetka i dramatopisarka. Była córką Wojciecha Kossaka. Związana z poetycką grupą “Skamander”, tworzyła subtelne liryki głównie miłosne. Wydała zbiory wierszy ” Niebieskie migdały”, “Pocałunki”, Baba dziwo”. (ur. 20.11.1894).

1950 Paryskiej “Kulturze” oficjalnie odebrano prawo rozpowszechniania na terenie Polski.

1956 W Kalifornii urodził się Tom Hanks – amerykański aktor. Znany z tytułowych ról w filmach: “Filadelfia”, “Forrest Gump”, za którą w roku 1995 otrzymał “Oscara”, “Szeregowiec Rayan”.

1957 Urodził się Marc Almond, jeden z najciekawszych brytyjskich wokalistów muzyki pop. W latach 80-tych był wokalistą duetu SOFT CELL. Jako solista zadebiutował w 1982 roku podwójnym albumem „Untitled”.
http://www.dailymotion.com/video/x5p76t_rosenstolz-marc-almond-amo-vitam_music

1957 Urodziła się Kelly McGillis, amerykańska aktorka (Top Gun, Oskarżona, Świadek).

1959 W Edynburgu urodził się Jim Kerr, współzałożyciel i wokalista grupy Simple Minds. Zespół powstał w 1978 roku, jego drugim filarem obok Kerra jest gitarzysta Charlie Burchill. W latach 80-tych zespół należał do jednych z najpopularniejszych po obu stronach Atlantyku za sprawą przebojów „Don’t You (Forget About Me)”, „Alive And Kicking” oraz „Belfast Child”.

1964 Urodziła się Courtney Love, aktorka i piosenkarka, żona Curta Cobaina lidera grupy Nirvana. Zagrała m. in. w filmie “Skandalista Larry Flint”.

1964 W Kaliszu urodził się Mieczysław Szcześniak, piosenkarz i wokalista jazzowy. W roku 1985 zdobył w Opolu nagrodę im. Anny Jantar, w 1988 nagrodę publiczności i dziennikarzy. Zdobył też Bursztynowego Słowika w Spocie. W roku 1998 nagrał płytę Czarno na białym, za którą jako wokalista zdobył Fryderyka. Jego ostatnim największym przebojem była nagrana razem z Edytą Górniak piosenka Dumka na dwa serca (Ogniem i mieczem).

1964 Brytyjska grupa rockowa The Animals trafiła na pierwsze miejsce list przebojów piosenką “The House Of The Rising Sun”.

1966 Jerzy Pawłowski, polski szablista po raz trzeci został mistrzem świata.

1972 Grupa Wings Paula McCartneya zadebiutowała na żywo. Koncert w Chateauvillon we Francji był równocześnie pierwszym występem Paula od czasu rozpadu The Beatles.

1976 Urodził się Fred Aaron Savage, amerykański aktor (Kevin-Cudowne lata).

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Breathless” – The Corrs; UK Top Album: “The Marshall Mathers LP”.

1999 Podczas debaty sejmowej poseł ZChN-AWS Stefan Niesiołowski nazwał palantem przewodniczącego KPN-Ojczyzna Adama Słomkę. Poseł Słomka stwierdził, że nie czuje się obrażony.

2006 W finale piłkarskich Mistrzostw Świata w Niemczech. Po remisie 1:1 w dogrywce w rzutach karnych Włosi pokonali Francję wygrali 5:3.

Imieniny obchodzą; Sylwia, Weronika, Mikołaj, Zenon, Lukrecjusz

Sylwia jest żeńską formą imienia Sylwiusz, które oznacza “człowieka lasu”. Osoby o tym imieniu są mądre i szlachetne. To co wykonują, traktują z należytą powagą. Są obowiązkowe i wymagające, zarówno w stosunku do siebie jak i do innych.

Imię Weronika pochodzi z języka greckiego, a Rzymianie tłumaczyli je jako “święte oblicze”. Panie o tym imieniu są zaradne i pracowite, chętnie pomagają innym. To dobre matki i wzorowe żony. Posiadają zamiłowanie do sztuki, lubią przyrodę i dobrą literaturę.

Mikołaj to imię greckie, a znaczy “zwycięstwo ludu”. Nosi je ponad 30 świętych i błogosławionych. Do najsławniejszych należy biskup Miry w Azji Mniejszej, czczony jako patron między innymi żeglarzy, i piekarzy. Szczególną opieką otaczał dzieci, którym rozdawał prezenty. Osoba o tym imieniu jest inteligentna i dociekliwa. Lubi słuchać muzyki, ale nigdy nie jest jej wykonawcą. Uwielbia otaczać się przyjaciółmi, składać wizyty i wydawać przyjęcia.

Zenon to imię greckie. Jego pierwotne znaczenie łączy się z imieniem boga Zeusa. Zenon to imię osób towarzyskich, którzy lubią wyświadczać przysługi innym. Mężczyźni tak nazwani mają twórczy umysł, są dobrymi dyplomatami i organizatorami. Nadają się na przywódcę tłumów. Mają mocny, silny charakter, nie poddają się łatwo. Nawet jeśli przeżywają silne rozczarowanie i depresję, szybko wychodzą na prostą.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, http://poznan.wikia.com/wiki/Brama_Warciana, wikipedia.pl, http://www.zkp.org.pl, http://www.desa.art.pl, www.kandulski.pl, klub.senior.pl, Tomasz Dworek , NAC / Ilustrowany Kurier Codzienny - domena publiczna

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz