Mosina

170 kilometrów na 170-lecie

I Bieg Powstania Wielkopolskiego (27.12.2015) Cytadela  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Rozpoczęty właśnie rok 2018 jest dla mieszkańców Mosiny czasem szczególnym. To oczywiście jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale też 100. rocznica wybuchu Powstania wielkopolskiego oraz 170-lecie Rzeczypospolitej Mosińskiej. Tą ostatnią rocznicę będzie można uczcić bardzo aktywnie. Rozpoczęła się akcja Wykręć swoje 170 km na 170-lecie.

Nieważne czy biegasz, jeździsz na rowerze czy uprawiasz nordic walking – wyjaśnią organizatorzy – akcja jest skierowana do każdej osoby, która chce uczcić obchody 170-lecia Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Wszyscy chętni będą mogli wykręcić, wybiegać bądź wymaszerować swoje 170 km podczas 15 wydarzeń, które odbywać się będą od stycznia do października. Każda osoba, która do 20 października będzie mogła pochwalić się kartę z poświadczonymi kilometrami uzyska dedykowaną nagrodę.

Pierwszą okazją do tej jubileuszowej aktywności będzie styczniowy Bieg Zimowy po Wielkopolskim Parku Narodowym (14.01). Wszystkie imprezy w ramach akcji Wykręć swoje 170 km na 170-lecie znajdziecie na plakacie poniżej. Kartę potwierdzająca zdobyte kilometry znajdziesz klikając tutaj.

Rzeczpospolita Mosińska została proklamowana 3 maja 1848 roku po wystąpieniach, w trakcie których na wezwanie mieszkańców przybył Jakub Krauthofer-Krotowski wraz ze swoim powstańczym oddziałem. To ona właśnie w obecności zgromadzonych mieszkańców proklamował on Rzeczypospolitą Mosińską, a Mosinę ogłosił tymczasową stolicą polskiego państwa. Nowym burmistrzem miasta został Wojciech Rost.

Rzeczpospolita Mosińska przetrwała tylko 5 dni, jednak w historycznej pamięci i w sercach mieszkańców Ziemi Mosińskiej, ten dziejowy epizod przetrwał do dzisiaj i jest powodem ich wielkiej dumy z Małej Ojczyzny.

Na pamiątkę wydarzeń z 1848 r. Rada Miejska w Mosinie ustanowiła Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej – informuje Przemysław Mieloch, Zastępca Burmistrza Gminy Mosina – to najwyższe lokalne wyróżnienie mosińscy rajcy co roku przyznają zasłużonym mieszkańcom za umiłowanie, utożsamianie i rozsławianie Ziemi Mosińskiej.

Pierwszym laureatem Medalu został Jakub Krauthofer-Krotowski, bohater Wiosny Ludów.

 

Użyte w artykule zdjęcia: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga, UMiG Mosina

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz