POZnań

Jak być wolnym? Podpowiadają naukowcy z SWPS

Poznan Poetow 2011  Foto: Tomasz Dworek

„Człowiek jest skazany na wolność” – pisał Jean Paul Sartre. A w jaki sposób osiągnąć emocjonalną wolność? Odpowiedź na to pytanie poznają uczestnicy spotkań w ramach cyklu Strefa Psyche na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.

Najczęściej myślimy o wolności w kategoriach osobistych wyborów – ochroną przed zniewoleniem przez samego siebie, przez własne emocje, nawyki, uzależnienia. Jest to również wolność od państwa, które ma przecież uprawnienia i środki, by naszą wolność ograniczać.

Ale wiele ważnych wartości może być realizowanych w drodze zagwarantowania naszej wolności przez państwo. Dziś coraz częściej wolność naruszają bezosobowe organizacje, korporacje, dostawy energii czy usług telekomunikacyjnych czy wielkie organizacje ponadnarodowe, przed którymi państwo nas już nie ochroni. Podczas wykładu prof. Wiktor Osiatyński odpowie na pytanie o to, ile wolności możemy oddać państwu, by chroniło nas przez zagrożeniami ze strony innych?

Dzięki praktycznemu warsztatowi uczestnicy uwolnią się od niesprzyjających myśli i ocen, dotyczących siebie, innych i świata. W ramach kilku angażujących ćwiczeń, dr Katarzyna Grunt-Mejer pokaże, w jaki sposób możemy praktykować pracę nad emocjami i myślami.

Techniki te przydadzą się w codziennym funkcjonowaniu w każdej sytuacji, pomogą obniżyć stres, powalczyć z tremą, a przede wszystkim – pozwolą wybierać optymalne w danej chwili nastawienie do siebie i świata, nie odcinając się od całego bogactwa jego emocjonalnych barw.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego.

Wykłady odbędą się 24 i 26 listopada, szczegóły i zapisy na stronie internetowej http://www.swps.pl/strefa-psyche/.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz