POZnań

16 tys. fanów światowej animacji

Festiwal Animator  Foto: www.kpictures.pl / Animator - materiały prasowe

Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Festiwal Animator odwiedziło ponad 350 gości z Polski i zagranicy, w tym współzałożyciel studia Aardman Animations David Sproxton. Łącznie odbyło się ponad 300 pokazów filmowych i niemal 100 wydarzeń. Według wstępnych danych z wydarzeń festiwalowych skorzystało ponad 16 000 osób.

11. MFFA Animator zakończyła Ceremonia Wręczenia festiwalowych nagród, czyli Pegazów i – po raz pierwszy w historii festiwalu – Animuszy. Wydarzeniu towarzyszył pokaz filmu SOLAR WALK Réki Bucsi z muzyką na żywo autorstwa Iwony Witek, absolwentki klasy kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej w Poznaniu. Kompozycja została napisana na bazie oryginalnej ścieżki dźwiękowej animacji. Muzykę dla gości zagrała Orkiestra Poznańskiej Piętnastki.

W międzynarodowym konkursie o najważniejsze laury Animatora rywalizowało 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń z 63 krajów. Międzynarodowe przyznało GRAND PRIX / Złoty Pegaz / 45 000 PLN serbsko – słowackiej produkcji Neputovanja / Untravel / Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr.

W uzasadnieniu jury można przeczytać: film o aktualnym i uniwersalnym przekazie, który za pomocą lalek i prostego projektu postaci osiąga niezwykle silny emocjonalny efekt.

W tym roku w ramach Animatora po raz pierwszy zorganizowany został – we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Studiem Miniatur Filmowych – KONKURS POLSKICH FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMATOR. PL. Międzynarodowe jury GRAND PRIX – Kryształowy Animusz i 10 000 zł oraz specjalne wyróżnienie ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych w postaci niepieniężnego wkładu o wartości 60 000 zł na produkcję kolejnego filmu przyznano produkcji „Kwadratura koła” Karoliny Specht .

Dziś odbędą się pokazy filmów nagrodzonych. Animator zaprasza do Kina Muza na Masztalarskiej: o 17:00 odbędzie się projekcja zwycięskiego filmu pełnometrażowego, o 19:00 pełnometrażowy film nagrodzony przez publiczność, a o 21:00 pokaz animacji krótkometrażowych.

14 lipca o 16:00 w CK Zamek, w Sali Wielkiej odbędzie się pokaz filmów zrealizowanych przez najmłodszych uczestników festiwalu w ramach Animatora dla dzieci.

Użyte w artykule zdjęcia: www.kpictures.pl / Animator - materiały prasowe, Festiwal Animator / Materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz