W roli głównej występuje Poligon w Biedrusku

Kontynuujemy filmową wędrówkę po Wielkopolsce. Zaczęliśmy ją od filmowego Filipa Bajona (przeczytaj TUTAJ). Dzisiaj zapraszamy Was do miejsca jeszcze do niedawna niedostępnego. Wybieramy się na poligon w Biedrusku. To tutaj powstały takie filmy jak Dowód życia z Meg Ryan i Russellem Crowe, Kazimierz Wielki czy Ogniem i mieczem.

panorama biedrusko Foto: polska na filmowo

Żaden polski poligon nie może pochwalić się takim filmowym dorobkiem, jak poligon w Biedrusku pod Poznaniem. Warto o nim wspomnieć tym bardziej, że poligonowe plenery dostępne są dla zwiedzających. Większość scen powstawała bowiem w południowej – wolnej od artyleryjskiego ostrzału – części terenów wojskowych. W weekendy z uroków poligonu korzystają rowerzyści, miłośnicy nieskażonej przyrody oraz śladów historii. No i amatorzy słynnych produkcji filmowych.

Właśnie ze względu na unikatowe bogactwo flory i fauny oraz elementy krajobrazu stepowego – przypominające dawne wschodnie rubieże I Rzeczpospolitej – Jerzy Hoffman zdecydował się umieścić tutaj filmową akcję Ogniem i mieczem. W Biedrusku powstały wszystkie sceny bitewne, wiele potyczek, przejazdy husarii i tatarskich hord. Tutaj także Podbipięta bohatersko zginął od tatarskich strzał, a Jan Skrzetuski przypadkowo uwolnił przywódcę Kozaków pułkownika Chmielnickiego z rąk opryszków. Ta scena otwiera zresztą filmową opowieść. Powstawała ona przy ruinach późnogotyckiego kościoła w Chojnicy, miejscowości, która istniała tutaj jeszcze przed wojną, zanim nie wchłonął jej poligon. Kościółek zagrał zrujnowaną stanicę na Kresach Wschodnich.

Na poligonie w Biedrusku pojawiła się również gwiazda światowego formatu: Russell Crowe. Swych miłośników zawiodła natomiast Meg Ryan, która wystąpiła co prawda w kręconym między innymi na poligonie filmie Dowód Życia, ale nie przyleciała do Poznania.

Więcej opowieści z filmowych planów znajdziecie w książce POLSKA NA FILMOWO.

polska-na-filmowo Foto: polska-na-filmowo

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz