K U L T U R A

Piotr Scholz – „Birds from Another Planet”

Piotr Scholz  Foto: FB / piotrscholz.guitarist / Joanna Wizmur

Piotr Scholz zaprasza na przedpremierowe odsłuchanie jego najnowszej płyty “Birds from Another Planet” do Sceny Nowej CK Zamek w piątek, 8 października. Jest to druga, autorska płyta muzyka.

Piotr Scholz, to gitarzysta, kompozytor, aranżer i dyrygent, prowadzący również działalność nagraniową, koncertową i naukową. To wyjątkowa postać w młodym polskim jazzie. Występuje m.in. w Weezdob Collective i PJPOrchestra oraz współpracuje z uznanymi muzykami jak Jean Luc Ponty, Stanley Jordan, Leszek Możdżer. Był wielokrotnie nagradzany.

Druga w pełni autorska płyta Piotra Scholza zatytułowana Birds from Another Planet składa się z 7-częściowej kompozycji na big-band opartej na siedmiu symetrycznych skalach Oliviera Messiaena, którego bez wątpienia można uznać za patrona tego wydawnictwa. Kontekst jednego z największych kompozytorów wymagał od twórcy niecodziennego podejścia do muzyki. Musiałem stworzyć nową symbolikę akordową. Każda część oparta została na jednej symetrycznej skali Messiaena. W większości przypadków muzycy musieli korzystać z danej skali symetrycznej w improwizacji, tworząc nowe melodie, barwy i brzmienia. Wszystko to osadziłem w popularnych gatunkach jazzowych jak: swing, ballada, latin czy blues – tłumaczy Scholz. Duży skład pozwolił na osiągnięcie poszerzonego spektrum brzmieniowego, w dużej formie kompozycyjnej zostały również wykorzystane możliwości, które daje zarówno muzyka poważna i jazz.

Tytuł albumu ma wielorakie konotacje. Nie powinno dziwić, że jedno z odniesień wiedzie bezpośrednio w kierunku francuskiego kompozytora: „Birds from Another Planet” nawiązuje do ogromnej pasji Messiaena, jaką była ornitologia. Dodatkowo słowo „bird” symbolizuje modalizm tej wielkiej postaci, a do tego łączy się z postacią Charlie’go Parkera, który miał taki przydomek. „Another Planet” symbolizuje z kolei muzykę jazzową, która jest innym światem w kontekście muzyki poważnej. I to nie ze względu na harmonię (ta jest wspólna dla obu gatunków), lecz na stosunek do czasu i sposobu realizacji zapisanego rytmu – tak temat tytułu oraz styku gatunków podsumowuje kompozytor.

W nagraniu płyty udział wzięli:
Piotr Scholz – kompozytor, dyrygent, Maciej Kociński (saksofon sopranowy), Seweryn Graniasty (saksofon altowy), Kuba Marciniak (saksofon tenorowy), Maciej Sokołowski (saksofon tenorowy), Marek Konarski (saksofon barytonowy), Tomasz Orłowski (trąbka), Kajetan Sobieraj (trąbka, flugelhorn), Patryk Rynkiewicz (trąbka), Kacper Grzanka (trąbka), Piotr Banyś (puzon), Adam Kurek (puzon), Wojciech Jeliński (puzon), Gracjan Matouszek (puzon basowy), Dawid Kostka (gitara), Filip Chojnacki (fortepian), Nikodem Kulczyński (kontrabas), Stanisław Aleksandrowicz (perkusja).

Piotr Scholz – „Birds from Another Planet” przedpremierowe odsłuchanie płyty

Scena Nowa, CK Zamek
piątek, 8 października, godzina 20:00

Bilety w cenie 15 zł

Użyte w artykule zdjęcia: FB / piotrscholz.guitarist / Joanna Wizmur

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz