Aglomeracja K U L T U R A

Szyperska – konsultacje miejscowego planu. Co można uratować w tym fyrtlu?

Szyperska mpzp (4)  Foto:

Władze Poznania, na wniosek Rady Starego Miasta, przystąpiły do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Szyperskiej [czyli dawnego portu rzecznego nad Wartą]. Już w czwartek 16 września pierwszy etap konsultacji.

Całkiem niedawno, podczas jednego ze spotkań z radnymi jeden z najważniejszych przedstawicieli władz Poznania przekazał smutne stwierdzenie, że prawie wszystko, co można było zepsuć w tym fyrtlu, to już niestety zepsuto, dając deweloperom nieskrępowaną swobodę inwestycyjną! Chaos urbanistyczny i przestrzenny to przede wszystkim efekty wieloletnich decyzji lub zaniechań urzędników miejskich za czasów prezydenta Grobelnego, ale kolejne pozwolenia na budowę i końcowy efekt planu będą ważnym testem kompetencji i dbałości o przestrzeń dla obecnych władz miasta.

Przede wszystkim zniszczono historyczny port, o którym prawie nikt już nie pamięta! Kilka miesięcy temu jeden z deweloperów sądził, że bezkarnie można zburzyć zabytkowy mur, jedną z ostatnich pozostałości historycznej zabudowy. Tylko dzięki głośnym interwencjom radnych staromiejskich udało się wstrzymać na kilka miesięcy napór inwestycyjny. Ale problemów na styku urzędniczo – deweloperskim jest niestety o wiele więcej! A najbardziej zdumiewająca jest konieczność wypłaty ogromnego wielomilionowego odszkodowania jednemu z dużych deweloperów, w wyniku kontrowersyjnej urzędniczej decyzji, za którą nikt nie poniósł odpowiedzialności.

Dziś biorąc pod uwagę konieczność odszkodowania, które jest przedmiotem wieloletniego sporu i według różnych szacunków może wynosić nawet 30 milionów zł, poprzez konieczność wyremontowania muru oporowego nad Wartą, w katastrofalnym stanie technicznym oraz groźbą zawalenia się i wielkiej tragedii dla okolicznych bloków mieszkalnych (kolejne kilkanaście milionów ze środków publicznych) to może okazać się, że to właśnie Szyperska będzie najdroższą ulicą w Poznaniu. To tego zestawienia należy jeszcze dodać prawdopodobne koszty wybudowania przez miejską spółkę fragmentu drogi – służącej przede wszystkim klientom dewelopera.

Co można w tym fyrtlu uratować?

Ulokowanie pracowni i sal wystawowych Uniwersytetu Artystycznego przy Szyperskiej jest impulsem pozytywnych zmian. Rada Starego Miasta zgodziła się na zbycie praw do nieruchomości z budynkiem Starej Papierni i wyjątkowego zabytkowego dworku pod warunkiem udostępnienia wspólnej przestrzeni dla sąsiadów – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Aby projekt rewitalizacyjny zakończył się powodzeniem konieczna jest również zamiana sąsiednich nieruchomości z sądowym archiwum, będących własnością Skarbu Państwa. Możliwy wielki gmach sądowy przy ulicy Piaskowej mógłby jeszcze bardziej utrudnić życie mieszkańcom – zauważa radny.

Dawny port przy Szyperskiej, wyjątkowy fyrtel na naszym pięknym Starym Mieście, powinien być przede wszystkim dobrym miejscem do mieszkania z zielenią i mądrze zaplanowaną przestrzenią wspólną, których dziś brakuje. To co można jeszcze odpowiednio zagospodarować w tym miejscu, to warto teraz odpowiednio zaplanować dla względnego spokoju mieszkańców. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konsultacje – mówi Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

W dniu 16 września 2021 r. o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ul. Szyperskiej odbędzie się formie zdalnej, przy pomocy aplikacji ZOOM w czwartek, 16 września o godz. 17:00.

https://zoom.us/j/93449800451?pwd=ckpyYnlEM0hDOTVtOGhjYkVFcTlIdz09
Meeting ID: 934 4980 0451
Passcode: 110701

Organizatorzy proszą o dołączenie do spotkania na kilka minut przed godziną rozpoczęcia.

Konsultacje społeczne potrwają od 16 września do 8 października 2021 r. Swoje opinie i sugestie dotyczące planu można przesyłać: pocztą elektroniczną na adres: mpu@poznan.mpu.pl, pocztą tradycyjną na adres: Miejska Pracownia Urbanistyczna, ul. za Bramką 1, 61-842 Poznań

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz