Plac Wolności

Adres: Plac Wolności
Poznań

Plac Wolności - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 18.05.2013 - start godzina 18:00

NOWE NURTY – KONCERT PLENEROWY



  • I Miejsca: WSTĘP WOLNY
  • 18 maja 2013

    PLAC WOLNOŚCI, POZNAŃ

    NOWE NURTY – KONCERT PLENEROWY:

    • ROBERT BUSHA •

    • SICK LIVE •

    • FETSUM •

    • SMOLIK LIVE •

    PROWADZENIE: BARTEK GROCHAL

    WSTĘP WOLNY!


    Tegoroczną edycję otworzy występ zespołu, który 12 maja 2013 w Pawilonie Nowa Gazownia zwycięży Przegląd Zespołów Nowe Nurty 2013.  Na koncercie wystąpią tacy artyści jak:

    ROBERT BUSHA


    – poznański dj, producent, rezydujący w Poznaniu, gdzie działa, tworzy i organizuje wydarzenia muzyczne. W podróż z prezentowaniem muzyki wybrał się czternaście lat temu. Głównym powodem tych wojaży było propagowanie i rozpowszechnianie ciekawych i często mało znanych płyt. Podstawową jego cechą, jako grającego, jest to, że nie zamyka się w określonym gatunku muzycznym i stara się czerpać z wielu dobrodziejstw muzyki współczesnej, korzystając ze źródeł klasycznego funku, jazzu, soulu, czy disco i house'u, czego efektem są ciekawe i urozmaicone muzycznie sety dj'skie. Prezentowana przez niego muzyka jest z pewnością taneczna i rozrywkowa, zakrapiana jednak dużą dawką jazzu.

    Od wielu lat współpracuje z macierzystą wytwórnią Jazzanovy – Sonar Kollektiv. Często też występuje w towarzystwie wokalistów i muzyków np.: Capitol A, Desney Bailey, Clara Hill, Colin Corvez, Georg Levin, Ernesto. Sprawdził się także jako organizator, gdzie solo i w kooperacji gościł kilka ciekawych osobistości ze świata muzyki np.: Darshana Jesrani (Metro Area), Nuspirit Helsinki, Mark de Clive-Lowe, Justus Kohncke (Whirpool Production), Ben Mono (compost rec.), Alex’a Barck’a JAZZANOVA, Atjazz’a Mantis Records London, Slope Sonar Kollektiv Berlin.

    SICK LIVE


    to elektryzująca współpraca czterech artystów mających za sobą bogate doświadczenia muzyczne. Połączyli swe siły w celu stworzenia wyjątkowego i bardzo współczesnego brzmienia. SICK LIVE to potężna dawka soulu, funku, jazzu, house'u w jednym muzycznym przedsięwzięciu instrumentalno-wokalnym.

    Zespół funkcjonuje od kilku lat i jest w tej chwili na etapie finalizacji materiału na debiutancki album. Do tej pory ich utwory zostały wydane na kilku składankach oraz w ramach własnej działalności wydawniczej Pierogi Records.

    Historia zespołu SICK LIVE ma swój początek w roku 2007 kiedy to Marcin ”Sick” Sucharski wraz z DJ Haze’em postanowili stworzyć własny label pod nazwą Pierogi Records, ideą którego miało być pokazywanie i promowanie utalentowanych artystów z kręgu polskiej sceny muzyki elektronicznej. Po dwóch latach światło dzienne ujrzał singiel Pixel 513, przy którym Sick współpracował z pochodzącym z Nigerii wokalistą John’em James’em  oraz saksofonistą jazzowym Maciejem ”Kocinem” Kocińskim. Utwór był później remiksowany przez kilku artystów i producentów takich jak Slope, DJ Haze, Jeremy Sylvester czy Splendor i Sława. Niedługo później John James zaprosił do współpracy klawiszowca Jacka Winkla i tak uformował się zespół SICK LIVE.

    Muzyka zespołu SICK LIVE jest wielowarstwową mieszanką stylów. Inspiracje czerpią zarówno ze współczesnej sceny muzyki jazzowej, soulowej, houseowej i elektronicznej, ale również z lat 50-60-70-tych pulsujących funkiem i kosmiczną energią! Jak sami mówią: ”Przede wszystkim postawiliśmy sobie niełatwe zadanie aby być oryginalnymi. Większość pomysłów czerpiemy prosto z pełnych kolorów głów otwartych na dźwięki, szumy i trzaski oraz odgłosy miasta! Muzyka nie ma granic!”

    FETSUM


    to pochodzący z Egiptu muzyk, kompozytor i piosenkarz zamieszkały w Berlinie w Niemczech.

    Debiutancki album FETSUMA pt. „THE COLORS OF HOPE” jest mieszanką różnych gatunków, różnych doświadczeń muzycznych artysty od soulu, reggae, world music, muzyki afrykańskiej, muzyki Mali, muzyki arabskiej, folku, rocka do hip-hopu.

    Korzenie pasji FETSUMA do muzyki sięgają czasu kiedy w wieku lat 20 odkrył swoje zamiłowanie do dawnych muzułmańskich form muzycznych. FETSUM następująco wspomina ten okres: ”Zdałem sobie sprawę, że ilekroć słyszę śpiew muezynów (muzułmańskich dostojników, którzy głoszą wezwanie do codziennej modlitwy) dostaję gęsiej skórki. Ten dźwięk został w moim ciele jak świeca, która mogła zostać ponownie zapalona”.

    Choć pierwsze poszukiwania własnej ścieżki muzycznej sięgają sceny hip-hopowej lat 90 XX wieku to jego muzyczny talent nie objawił się w pełni w tej stylistyce. Wielkim przełomem była współpraca z Patrice –  artystą muzyki reggae, który był pod takim wrażeniem muzycznych umiejętności i wrażliwości FETSUMA, że zaprosił go na trasę koncertową po Europie. Później były supporty przed takimi artystami jak Estelle, K’NAAN czy Peter Fox. To również Patrice umożliwił nagranie FETSUMOWI debiutanckiego albumu THE COLORS OF HOPE w cieszącym się dobrą sławą studiu nagrań Supow Studio w Koloni. Charakteryzująca się ciepłym, analogowym brzmieniem płyta przynosi dźwięki pełne beztroski, światła i cienia, przepełniona mieszanką wyjątkowej emocjonalności, melancholii i nadziei. Album przesiąknięty jest atmosferą człowieczeństwa, duchowości i optymizmu. Na płycie można doszukać się oczywistych wpływów muzyki Otis’a Reding’a, Donny Hathaway, Boba Marley’a czy Tracy Chapman, ale również całego mnóstwa innych artystów takich jak Johnny Cash, Bob Dylan, Nick Drake, wczesnego U2 czy Fela Kuti. FETSUM zmuszony do określenia swojego brzmienia niechętnie opisuje je jako „URBAN FOLK”, jednakże jego utwory wymykają się z wszelkich punktów odniesienia i prób zaszufladkowania.

    SMOLIK LIVE

    ANDRZEJ SMOLIK to jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce, który oprócz produkcji utworów i albumów dla innych artystów (takich jak np.: Katarzyna Nosowska, Maria Peszek, Robert Gawliński, Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz), wydaje swoje autorskie płyty.

    Do współpracy przy swoich płytach Smolik zawsze zapraszał znamienitych gości min.: Artura Rojka (Myslovitz), Novikę, Mikę Urbaniak, Bogdana Kondrackiego czy Victora Daviesa, jak również polską utalentowaną młodzież, m.in. wokalistów zespołu SOFA.

    Pierwszy album Smolika ukazał się w 2001 roku. Była to pierwsza na polskim rynku autorska płyta producencka i zarazem pierwsza, pionierska płyta polskiej sceny elektronicznej. Kolejny album (2003) potwierdził status jednego z najciekawszych i najbardziej utalentowanych producentów na naszym rynku muzycznym. Trzeci album (2006) osiągnął  w pełni zasłużony sukces pokrywając się platyną. Smolik za tę płytę otrzymał również trzy Fryderyki 2006 w kategoriach: Produkcja Muzyczna Roku, Kompozytor Roku i Najlepsza Oprawa Graficzna.  2010 rok przyniósł czwartą autorską płytę zatytułowaną po prostu Smolik 4. Tym razem zaproszenie Smolika przyjęli wokaliści: Emmanuelle Seigner, Kev Fox, Gaba Kulka, Natalia Grosiak, Sqbass oraz Joao T. De Sousa.  Na „4“ usłyszeć także można wokalistów znanych z  poprzednich płyt.

    Muzyka Smolika to połączenie subtelnej elektroniki z bardzo przestrzennymi, akustycznymi brzmieniami, żywą orkiestrą smyczkową, sekcją dętą i niezwykle zaaranżowanymi melodiami.

    The Trip (2012), nowy krążek, który wyszedł spod ręki Smolika, to ścieżka dźwiękowa do filmu autorstwa duetu Kissinger Twins (Kasia Kifert & Dawid Marcinkowski). Smolik zabiera nas tym razem w podróż, momentami mroczną, na zagubioną wyspę. The Trip to bezprecedensowy przykład współpracy między filmowcami a muzykiem. To transmedialny projekt składający się z filmu, jego wersji interaktywnej, koncept albumu autorstwa Smolika (wydanego na CD oraz w wersji winylowej), projektu fotograficznego, aplikacji dostępnych na tablety i telefony.

    Smolik z wielkimi sukcesami produkuje też muzykę do filmów, spektakli teatralnych i telewizji. Nazwisko Smolika jest niezmiennie od kilku lat marką nierozerwalnie wiążącą się nie tylko z muzyką, ale również z dobrym gustem, najlepszymi i najświeższymi trendami i nowoczesną elegancją. Potwierdzają to nagrody jakie otrzymał w ostatnich latach np.: TRENDY ELLE, bardzo prestiżowy „Paszport Polityki“, Fryderyk  za produkcje roku 2006 i 2009 oraz dla najlepszego kompozytora 2003 i 2006, trzykrotna nominacja do nagrody MTV European Music Award. Na początku 2008 roku Smolik został wyróżniony nagrodą Kreatura 2008 za wkład w muzykę reklamową. W 2009 Smolik zaangażował się również w odnoszący wielkie sukcesy projekt koncertowy „PEYOTL“ z Tomaszem Stańko. Rok 2010 przyniósł  ważne wyróżnienie na festiwalu Soundedit, gdzie Smolik otrzymał nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem dla najwybitniejszych producentów muzycznych.

    Koncerty Smolika to nowatorski skład, bogate instrumentarium, nowe, zaskakujące aranżacje od transowo tanecznych po melancholijno ambientowe, a wszystko to w towarzystwie akustycznych brzmień i technologii retro. Starsze piosenki zyskały nowe formy, zaś znakomici wokaliści zagwarantują pełen muzycznych wrażeń wieczór.