Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 12 MAJA

Budynek dawnego Szpitala Świętego Łazarza z 1751  Foto: wikipedia.pl

Słońce w znaku Byka

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Światowy Dzień Ptaków Wędrujących.

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzony 12 maja to człowiek usposobiony przyjaźnie i pokojowo. Jest uczuciowy i wrażliwy. Posiada zdolności przystosowywania się do sytuacji życiowych. Dzięki związkom z innymi może osiągnąć w życiu znaczne korzyści. Oddani przyjaciele okażą mu zawsze dużą pomoc. Swoje życie potrafi harmonijnie urządzić, ma dobry gust i troszczy się o upiększanie swego otoczenia. Niezwykle interesuje go sztuka – zwłaszcza muzyka i śpiew. Jego wady: jest kapryśny, opanowany przez swe namiętności, czasami opanowuje go lenistwo. m

Cytaty na dziś:

• Stare przesądy budzą śmiech, nowe – grozę.
• Rzecz daną poznaje się dobrze – studiując ją, lecz jeszcze lepiej poznając jej przeciwieństwo. św. Katarzyna ze Sieny

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1955 W Poznaniu urodził się Piotr Bikont, reżyser, dziennikarz i publicysta; działacz opozycji w PRL; krytyk kulinarny.

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku (11)Od 1977 był współpracownikiem KSS „KOR”. Współpracował z kwartalnikiem „Puls”, dla którego przetłumaczył m.in. Skowyt Allena Ginsberga. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, podczas stanu wojennego był internowany.Z Robertem Makłowiczem stworzył duet publicystów kulinarnych. Publikował teksty w magazynach, wydał też kilka książek kulinarnych.

W jakiś sposób tak. Lubię Poznań. Tu się urodziłem. Kiedy ktoś mnie pyta, skąd pochodzę, to zawsze pytam, czy rzeczywiście chce słyszeć tę historię, bo w dwóch słowach się nie da. Świat ujrzałem w Poznaniu, ale nikt inny z rodziny się tutaj nie urodził (…) Jestem jedynym w rodzinie poznaniakiem. Po 12 latach moi rodzice wyprowadzili się do Wrocławia. Ojciec dostał gdzie indziej pracę i tyle. Istotne jest jednak to, że wychowywałem się tutaj przez pierwsze lata. Nigdy nie wyczuje się u mnie poznańskiego akcentu, ale znam go i jest dla mnie melodią dzieciństwa. reklama Uwielbiam to. Znam też słowa z gwary. Mam słownik gwary poznańskiej i to rozkoszna lektura.  [Źródło: Piotr Bikont o smakowaniu życia, tekst Elżbiety Podolskiej, Głos Wielkopolski z 2 lipca 2011]


1957
W Nowym Jorku zmarł Tadeusz Zygfryd Kassern, polski kompozytor.

Tadeusz Zygmunt KassernPrzyjechał do Poznania ze Lwowa zaraz po maturze, w 1922 roku. U Henryka Opieńskiego studiował w konserwatorium kompozycję, a na uniwersytecie prawo. Będąc synem sędziego i absolwentem prawa pracował jako radca w Prokuratorii Generalnej.

W latach 1929 1933 był recenzentem muzycznym ,,Nowego Kuriera”, a od 1934 roku do 1938 – ,,Dziennika Poznańskiego”. Komponował muzykę do słuchowisk radiowych w Poznańskim Radio. Jego kompozycje – utwory na orkiestrę brali na warsztat tak znakomici dyrygenci, jak Grzegorz Fitelberg, Artur Rodziński, Feliks Nowowiejski.

Kassern jako kompozytor początkowo pozostawał pod wpływem Karola Szymanowskiego i impresjonistów. W latach trzydziestych wypracował swój własny styl bliski neoklasycyzmowi, chociaż sam uważał się za neoromantyka. Po wojnie, już na emigracji skomponował cztery opery. Pisał także dużo muzyki związanej z pracą pedagogiczną.

1963 W Poznaniu zmarł Stanisław Wiechowicz, kompozytor, dyrygent i pedagog. Autor blisko 100 opracowań i stylizacji ludowych a capella. Do jego uczniów należeli m.in. Krzysztof Penderecki i Lucjan Kaszycki.

1961 Pierwsza inaugurująca cykl, Poznańska Wiosna Muzyczna (do 17 maja).

1986 O godz. 11.50 kolumna XXXIX Wyścigu Pokoju opuściła Poznań. Kolarze na trasę do Gorzowa Wlkp. wyruszyli sprzed Pałacu Kultury, a żegnały ich aż do rogatek miasta tłumy poznaniaków. Honorowymi starterami byli I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edward Łukasik i prezydent Poznania Andrzej Wituski. KMP 3/87

Tak ścigano się nieco wcześniej…

1987 Otwarcie Ośrodka Alliance Français przy ul. Niedziałkowskiego w Poznaniu.

Ośrodek mieścił się wtedy w budynku dawnego zakonnego leprozorium, które zostało erygowane w drugiej połowie XIII wieku. Wtedy to trąd zawleczony przez pielgrzymów i krzyżowców z Ziemi Świętej stał się poważnym problemem także i w Polsce. Leprozorium założono na lewym brzegu Warty, poza murami miasta Poznania, w miejscu obecnej ul. Niedziałkowskiego. Lazaryci posiadali własność ziemi przyległych do leprozorium, z których czerpali dochody na swe utrzymanie. Z latami w pobliżu szpitala pojawiało się coraz więcej osadników-klientów i tak już w XVI wieku istniała obok wieś o nazwie Święty Łazarz. Jeszcze w drugiej połowie XVI wieku zakonnicy św. Łazarza zniknęli z Polski. Jednakże w źródłach historycznych wzmiankowane są – nieprzetrwałe do dziś – Szpital (pozostał jeden budynek) i Kościół Świętego Łazarza, do których należały znaczne obszary, ciągnące się aż do drogi prowadzącej do ówczesnej wsi Górczyn.

Dziś Alliance Francais mieści się Collegium H. Cegielskiego UAM przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 198

Budynek dawnego Szpitala Świętego Łazarza z 1751 Foto: wikipedia.pl

Budynek dawnego Szpitala Świętego Łazarza z 1751, fot: wikipedia

1987 Początek remontu wiaduktu górczyńskiego, do którego przygotowywano się od kilku lat. O godz. 10 zamknięto wschodnią część wiaduktu (jezdnia wlotowa do miasta). (KMP)

Budowa wiaduktu w 1971 r Foto: fotopolska

Budowa wiaduktu w 1971 roku

ZDARZYŁO SIĘ 12 MAJA

465 p.n.e. Urodził się Sokrates.

1003 Zmarł papież Sylwester II, [Gerbert van Aurillac], Był inicjatorem uniwersalizmu chrześcijańskiego. Kanonizował św. Wojciecha w 999 r. i ustanowił metropolię biskupią w Gnieźnie w roku 1000.

1364 Król Kazimierz Wielki podpisał akt erekcyjny dla “studium generale” w Krakowie, co dało początek Akademii Królewskiej (obecnie Uniwersytet Jagielloński).

1536 Sir Francis Weston, Mark Smeaton i kilku innych domniemanych kochanków Anny Boleyn, żony króla Henryka VIII, zostało postawionych przed sądem. Wszystkich skazano na śmierć i powieszono 12 maja.

1670 Urodził się August II Sas, o przydomku Mocny, elektor saski, król Polski w latach 1677-1706 i od 1709 roku. Brał udział w Wojnie Północnej. Dzięki poparciu Rosji wygrał rywalizację o tron Polski ze Stanisławem Leszczyńskim. Odznaczał się niezwykłą siłą fizyczną, słynął z biesiad i polowań, był mecenasem sztuki.

1803 Urodził się Aleksander Le Brun, polski chirurg, jeden z pionierów uśpienia ogólnego. W 1847 roku wykonał pierwszą w Polsce operację w narkozie.

1803 Urodził się Justus von Liebig, chemik niemiecki, odkrywca chloroformu. Opracował prostą metodę analitycznego wykrywania węgla i wodoru, stworzył wodorową teorię kwasów i wyjaśnił w jaki sposób rośliny uzyskują związki odżywcze.

1820 We Florencji, we Włoszech urodziła się angielska pielęgniarka Florence Nightingale. Stała się znana po Wojnie Krymskiej, podczas której z wielkim poświęceniem opiekowała się brytyjskimi żołnierzami. Po wojnie założyła w Londynie pierwszą szkołę pielęgniarską. Została także, jako pierwsza kobieta, odznaczona brytyjskim Orderem Zasłużonych (Order of Merit). Jest uważana za racjonalizatorkę i modernizatorkę zawodu pielęgniarskiego. (zm. 13.08.1910).

1857 Francuska malarka Rosa Boheur otrzymała pozwolenie od policji na noszenie męskiego stroju w atelier.

1871 Bismarck został kanclerzem Cesarstwa Niemieckiego (1862-1871 – kanclerzem Prus).

1884 W Lipsku rozpoczął się proces Józefa Ignacego Kraszewskiego. Trwał tydzień, w jego wyniku Kraszewski został skazany na trzy i pół roku twierdzy za szpiegostwo na rzecz Francji.

1926 12-14.V.1926 r. Przewrót majowy. Zamach stanu dokonany przez Józefa Piłsudskiego, zapoczątkował okres zwany rządami sanacji.

1928 Urodził się Burt Bacharach, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki popularnej. Jest także wokalistą, pianistą i producentem nagrań. Jego piosenki wykonują m.in. przez Dionne Warwick, Gene Pitney i David Hal.

1933 Urodziła się Zofia Kucówna – aktorka, pedagog, działaczka społeczna.

1935 Zmarł Józef Piłsudski, działacz niepodległościowy, komendant Pierwszej Brygady Legionów, Naczelnik Państw a w latach 1918-22, Marszałek Polski, minister Spraw Wojskowych, premier w latach 1926-28, 1930. (ur. 5.12.1867)

1949 W Polsce powołano do życia Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

1949 Zakończenie radzieckiej blokady Berlina i zgoda na utworzenie niezależnego państwa w Niemczech Zachodnich to efekt zakończonych w ONZ rozmów przedstawicieli ZSRR i USA.
W czasie trwającej blokady (od czerwca 1948 roku) alianci uruchomili most powietrzny, który umożliwiał egzystencję miasta. Samolotami przewożono żywność, towary i węgiel dla dwumilionowej ludności. W czasie tej akcji śmierć poniosło 55 Amerykanów, Brytyjczyków i Niemców. 12 maja uruchomiono pierwsze połączenie autobusowe pomiędzy Berlinem a Hanowerem, drogą prowadzącą przez radziecką strefę.

1950 Urodził się Gabriel Byrne, irlandzki aktor, producent i reżyser filmowy. Grał w telewizyjnym serialu “Krzysztof Kolumb” oraz w filmach “W imieniu ojca”, “Człowiek w żelaznej masce”, “Polskie wesele”.

1962 Urodził się Emilio Estevez, amerykański aktor, role m.in. w: Młode strzelby.

1965 W RCA Studios w Hollywood zespół The Rolling Stones nagrał słynny utwór (I Can’ t Get No) Satisfaction.

1970 Zmarł na emigracji w Londynie Władysław Anders, generał, polityk, dowódca II-go Korpusu Polskiego uczestniczącego w bitwie o Monte Cassino.

Generał Władysław Anders Foto: Od lewej: gen. Klimecki, gen. Anders, gen. Zając. Fot. NN, Instytut Polski im. Gen. Sikorskiego w Londynie

Od lewej: gen. Klimecki, gen. Anders, gen. Zając., Fot. NN, Instytut Polski im. Gen. Sikorskiego w Londynie

1971 W Gdańsku urodziły się pięcioraczki małżeństwa Richterów; Agnieszka, Ewa, Adam, Piotr i Roman.

1982 Nieudany zamach na Jan Pawła II w Fatimie. Niemal dokładnie w rok po zamachu na placu św. Piotra w Rzymie, podczas pielgrzymki papieża do Portugalii następuje drugi atak. Tym razem zamachowcem jest hiszpański ksiądz Juan Fernandez Krohn, członek skrajnie prawicowej organizacji, wyświęcony przez arcybiskupa Lefebre’a w 1978 roku. Niedoszły zamachowiec targnął się na papieża z nożem, ale został obezwładniony zanim do niego dotarł. k

1983 Urodził się Alicja Bachleda-Curuś, aktorka.

1984 No Fear, No Hate, No Pain, No Broken Heart – Eurythmics – Nr 1 w 108 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “If Tomorrow Never Comes” – Ronan Keating; UK Top Album: “The Last Broadcast” – Doves.

Imieniny obchodzą: Pankracy, Dominik, Achilles, Joanna

Pankracy – imię pochodzenia greckiego wywodzi się od słowa pantakrator, czyli wszechmocny, władca i od pankration – zapasy, walka zapaśnicza. W całości imię oznacza mężczyznę, który odnosi zwycięstwa w zapasach. W Polsce używane od XIII wieku
Pankracy jest osobą o dużej wrażliwości i czułości. Nieobce są mu arkana prawdziwej dyplomacji. Ma dusze prawdziwego i odważnego ryzykanta. Uwaga panie, bywa przystojny i lubi do tego ładnie się ubierać. Wśród zainteresowań przeważa czarna magia i okultyzm. Nie stroni jednak od dobrej książki i towarzystwa. Kocha podróże i zmiany, a za to nie znosi monotonii. Jego ulubiony kolor to brąz, a zwierzę – nosorożec.

Imię Dominik ma pochodzenie łacińskie i oznacza “należącego do Pana”, dlatego często mężczyzna o tym imieniu jest religijny, w przekonaniach bywa konserwatywny. Charakteryzuje się otwartym umysłem, jest krytyczny w stosunku do niepewnych sytuacji. Lubi dociekać prawdy, na polu badań naukowych osiąga znaczne sukcesy. Jest na tyle przeświadczony o słuszności swego postępowania, że gdy ktoś weń wątpi, popada w nastrój melancholii i zamyka się na dłuższy czas.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia.pl, Od lewej: gen. Klimecki, gen. Anders, gen. Zając. Fot. NN, Instytut Polski im. Gen. Sikorskiego w Lo, Julian Redondo Bueno / OFDS

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz