Klub/Księgarnia ZEMSTA

Adres: Fredry 5/3a
Poznań

Klub/Księgarnia ZEMSTA - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 21.11.2014 - start godzina 00:00

ZEMSTA: ZATAŃCZĄ CI, CO DRŻELI – spotkanie z autorem książki



Zapraszamy na spotkanie autorskie wokół książki “Zatańczą ci, co drżeli” Karola Sienkiewicza z udziałem Izy Kowalczyk
Prowadzenie: Karolina Sikorska

„Zatańczą ci, co drżeli” jest kolejnym tytułem w serii wydawanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Wydawnictwo Karakter.

Publikacja jest brawurową opowieścią o grupie najbardziej znanych dziś polskich artystów, którzy wchodzili w świat sztuki na początku lat 90. Bohaterami książki, której akcja toczy się w Warszawie, a także w Budapeszcie, Kairze, Sopocie i Wenecji, są między innymi: Zbigniew Libera, Katarzyna Kozyra, Paweł Althamer, Artur Żmijewski.

Karol Sienkiewicz opowiada o ich artystycznej działalności, pokazując nie tylko postawy i twórczość, ale także realia społeczne i obyczajowe zmieniającej się w oka mgnieniu Polski. Bardziej od dzieł sztuki interesują go wydarzenia, których sztuka była bohaterem lub sprawcą, i sposób, w jaki artyści określali się wobec rzeczywistości i kształtowali dyskusję. Odsłania też okoliczności powstania wielu głośnych dzieł, takich jak „Piramida zwierząt” czy „Lego. Obóz koncentracyjny”.
Ta prowadzona ze swadą i dowcipem opowieść zachowuje nerw i rytm czasu zmian.

Książkę ilustrują 52 kolorowe zdjęcia.

Karol Sienkiewicz jest krytykiem i historykiem sztuki. Jako krytyk współpracuje z „dwutygodnikiem” (dwutygodnik.com). Wspólnie z Kasią Redzisz opracował tom tekstów Andy Rottenberg o sztuce lat 80. (“Przeciąg”, 2009) oraz wydał książkę „Świadomość Neue Bieriemiennost” (2012). W 2012 roku otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Iza Kowalczyk – historyczka sztuki, krytyczka i publicystka. Jest ona absolwentką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2001 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Promotorem jej pracy doktoranckiej, pt. “Ciało i władza we współczesnej sztuce polskiej”, był Piotr Piotrowski.
Od 2002 roku pracowała jako adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykłada w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
Redaktorka internetowego pisma “Artmix” oraz prowadzi blog “Straszna sztuka”.