Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




MIASTO MOVIE: POZ

MIASTOmovie: poz

28-30.05.2015 | Codziennie o 18:00

Bilety

Normalny: 15 zł, Ulgowy: 13 zł
nie przyjmujemy rezerwacji

„MIASTOmovie: poz” to projekt rozwijający ideę „MIASTOmovie: wro”. Działanie ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy współczesnego miasta (zwłaszcza Śródmieścia), inicjowanie pokazów filmowych i debat o tematyce miejskiej oraz akcje artystyczne w przestrzeni miejskiej.

Filmy są próbą odpowiedzi na pytanie czy we współczesnych miastach możliwe jest uporządkowanie przestrzeni publicznej. Jak mogłyby wyglądać nasze miasta, gdyby przywrócić do życia utracone rzeki, dzięki miejskim myślicielom, aktywistom i artystom z całego świata. To zbiór dokumentów badających aktualne procesy zmian zachodzących w zróżnicowanych metropoliach na wielu kontynentach. Po każdym z seansów zapraszamy na dyskusje.

Czwartek 28.05. | 18:00

GLOBALNA WIOSKA ZAKUPÓW,
reż. Ulli Gladik | Austria, Chorwacja 2014 | 80 min
+ Panel Dyskusyjny: Wpływ centrów handlowych na rozwój miasta.
 Moderacja: Jakub Głaz – krytyk architektury

centrum handlowe przyciąga rzesze klientów znacznie bogatszą ofertą i większą wygodą zakupów niż tradycyjne centrum miasta. Naturalną konsekwencją jest więc przeniesienie ruchu do nowopowstałych „miasteczek” handlowych, upadek handlu detalicznego w miastach, a w rezultacie wymieranie centrum. Jednak przeniesienie sklepów nie powoduje automatycznego przeniesienia kultury (teatry, muzea, szkoły) ani wspólnej przestrzeni publicznej – tłumaczy jeden z bohaterów filmu „Globalna wioska zakupów”. Bo centrum handlowe jest przestrzenią prywatną – zaprzeczeniem idei polis. Dominuje tu prawo rynku, a obywatelom nie przysługują te same prawa, co na agorze, – jak prawo do zgromadzeń. Reżyserka filmu pokazuje trzy centra handlowe w Austrii, Niemczech i Chorwacji, i analizujeanalizując ich wpływy na lokalną społeczność, krajobraz miejski oraz system finansowy. Przygląda się również samym developerom, sieciom zależności, w jakich tkwią, oraz motywacjom i obawom, jakie towarzyszą ich pracy. Warto dodać, że na mapach ich dalszej ekspansji, które dumnie prezentują podczas międzynarodowej konferencji, Polska cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Piątek 29.05. | 18:00

THIS SPACE AVAILABLE
reż. Gwenaëlle Gobé | USA 2011 | 90 min.
+ Panel Dyskusyjny : Wpływ reklamy zewnętrznej na estetykę przestrzeni miejskiej. Moderacja: Agnieszka Gulczyńska - Radio Merkury

Debiutancki film Gwenaëlle Gobé stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy we współczesnych miastach, opakowanych wielkoformatowymi reklamami, możliwe jest uporządkowanie przestrzeni publicznej? Dokument, oparty na wywiadach przeprowadzonych w 11 krajach na różnych kontynentach, pokazuje projekty i inicjatywy lokalnych polityków, aktywistów i artystów sprzeciwiających się wizualnemu śmietnikowi.

Sobota 30.05. | 18:00

LOST RIVERS
reż. Caroline Bâcle | Kanada 2012 | 72 min.
+ Panel Dyskusyjny: Przyszłość terenów nadwarciańskich. Moderacja: dr Maciej Frąckowiak – socjolog, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Dawniej przez prawie każde miasto przemysłowe przepływała rzeka. Wokół nich budowane były domy, drogi i fabryki. Zanieczyszczone rzeki na setki lat zniknęły pod powierzchnią ziemi. Dziś, trwa walka o przywrócenie naturalnych elementów w sercach wielkich miast. „Lost Rivers” zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek, dzięki miejskim myślicielom, aktywistom i artystom z całego świata.

Organizator: Ulepsz Poznań, Wrocławska Fundacja Filmowa

współorganizator: kino Muza