Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




SHORT WAVES FESTIVAL 2014

Short Waves Festival 2014
bilety: 10 zł
karnet na 4 seanse: 30 zł


PROGRAM:

OSCAR SHORTS 2014

31.03 / 19:00 / Kino Muza

Pokaz fabularnych filmów krótkometrażowych nominowanych w tym roku do najważniejszej nagrody filmowej na świecie. W programie Oscar Shorts 2014 zobaczymy najważniejsze światowe zjawiska krótkiego kina ostatnich miesięcy. Wśród z nich znalazły się zarówno obyczajowe komedie, jak i przejmujące, zaangażowane obrazy. Statuetka Oscara przypadła tylko jednemu z nich, ale ceniący jakościowe kino bezwzględnie powinni obejrzeć pełen zestaw.

1. DO I HAVE TO TAKE CARE OF EVERYTHING? / Selma Vilhunen / Finlandia / 2013 / 7’

Mama Sini przebudza się w panice: zaspała i cała rodzina spóźniła się na ślub. Budzi swojego męża Jokke, córkę Ellę i Kerrtu. Przygotowują się do wyjścia w pośpiechu. Napięcie potęguje szał Mamy – nikt poza nią nie jest w stanie wykonać poprawnie żadnej czynności. Kto zabrudził koszulę taty, ukrył sukienki dziewczynek i prezent ślubny?

2. HELIUM / Anders Valter / Dania / 2013 / 23’

Ekscentryczny dozorca szpitalny próbuje na nowo obudzić w umierającym chłopcu wiarę w radość życia.

3. JUST BEFORE LOSING EVERYTHING / Xavier Legrand / 2013 / 30’

Dzieci Miriam szykują się do szkoły. Miriam zabiera je do swojej pracy i wyjaśnia szefowi, że musi opuścić w pośpiechu kraj.

4. THAT WASN’T ME / Esteban Crespo / Hiszpania / 2013 / 24’

Film w reżyserii hiszpańskiego twórcy Estebana Crespo, przedstawia historię Paula i Kaney. Bohaterowie - chłopiec z Afryki i Hiszpanka - których pozornie niewiele może łączyć, przypadkowo nawiązują długotrwałą relację.

5. THE VOORMAN PROBLEM / Mark Gill / Wielka Brytania / 2013 / 13’

Doktor Williams zostaje wezwany do przesłuchania enigmatycznego Voormana, więźnia z osobliwą dolegliwością: wierzy, że jest Bogiem. Doktor musi zdiagnozować jego przypadłość – jest szaleńcem, czy tylko udaje? Diagnoza choroby umożliwi odesłanie go to przytułku. Zanim doktor Williams wyda osąd, postanawia przyjrzeć się bliżej deklaracji składanej przez Voormana.

ROMANCE SHORTS: (NIE)POGODA NA MIŁOŚĆ

2.04 / 19:00

Program brytyjskich shortów miłosnych o bardzo szerokiej skali temperatury. Dlaczego właśnie brytyjskich? Bowiem ryzykujemy stwierdzenie, że miłość jest meteoropatą i nigdzie indziej nie jest poddawana takim próbom, jak na Wyspach. Będzie pochmurnie i gorąco, będą łzy i iskry. Ale przede wszystkim będzie to pokaz świetnego krótkiego kina.

1. ANONYMOUS / Matthew Murdoch / Wielka Brytania / 2012 / 11’15

Czułości osiągają punkt kulminacyjny na randce niezwykłej pary. Helen i Simon powinni wiedzieć, że ich związek nie ma znaczenia, ale niestety dla nich tak nie jest.

2. HYMN TO PAN / Ryan Vernava / Wielka Brytania / 2013 / 17’00

Romantyczna tragedia opowiadająca o burzliwym związku Farrena, uroczego, lecz nierozważnego pijaka, który nie ma nic do stracenia i Holliday, naiwnej młodej dziewczyny, która pragnie dorosnąć. Film opowiada o niedojrzałej miłości między dwojgiem młodych ludzi, która wymyka się spod kontroli i ma tragiczne konsekwencje.

3. LAY ME DOWN/ Lucy Tcherniak / Wielka Brytania / 2013 / 12’00

Osobliwy związek dwóch dziewcząt i mroczny sekret, który je łączy.

4. MOMENTS / Chris Cronin / Wielka Brytania / 2013 / 5’45

Historia młodego mężczyzny, który zawsze przegapia ważne momenty w życiu. Przypadkowe spotkanie z piękną i tajemniczą kobietą zapowiada zmiany. Mając do dyspozycji jedynie swoją determinację, stos konfetti i niepohamowaną miłość do tańca, mężczyzna postanawia zdobyć jej serce.

5. NO LOVE LOST / Shekar Bassi / Wielka Brytania / 2013 / 15’00

Obsesyjny nieznajomy z niespodziewanymi zamiarami stanowi zagrożenie dla zakazanego związku młodej pary.

6. ORBIT EVER AFTER / Jamie Magnus Stone / Wielka Brytania / 2013 / 21’00

Orbita Ziemi. Odległa przyszłość. Dwoje pechowych kochanków działa wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu i poświęca wszystko, aby przeżyć razem jedną idealną chwilę.

7. PRETTY BITCH / Rebecca Coley / Wielka Brytania / 2013 / 8’00

Krótki film o niej, o nim i o niej. Historia zemsty. Gdy uroda jest wszystkim, co się ma, to też jedyne, co można zniszczyć. Oparte na faktach.

NA FALI: EUROPEJSKIE TALENTY KRÓTKIEGO METRAŻU

4.04 / 19:00

Droga na czerwone dywany najważniejszych festiwali filmowych prowadzi przez kilka poziomów kina krótkometrażowego. W programie Na Fali… zobaczymy tytuły z tego najwyższego. Znalazły się tam filmy z długimi listami nagród, dzieła młodych europejskich reżyserów, którzy przebojem wdarli się do świata krótkiego metrażu. Warto zapamiętać te nazwiska. W trakcie pokazu przekonacie się, dlaczego.

1. 25 KM2 / Jana Mináriková / Słowacja / 2011 / 12’00

Niezwykła historia słowackiego jubilera, żyjącego w lesie nawiedzanym przez pioruny, utrwalona na ośmiomilimetrowej taśmie filmowe. Jak wygląda życie z ołowianym kaskiem na głowie?  Jaki wpływ na ludzki układ nerwowy ma uderzenie pioruna? Dlaczego słowacki wilk żyje sam, z dala od cywilizacji?

2. MISTERIO / Chema García Ibarra / Hiszpania / 2013 / 12’00

Ludzie mówią, że jeśli przyłoży się ucho do jego szyi, można usłyszeć głos Dziewicy Marii. Matka, ojciec, syn. Ta trójka zmierza w stronę kryzysu, a jedynym sposobem na zrozumienie jest niesłuchanie siebie nawzajem. Podobnie jak w malarstwie Velázqueza, obraz kryje w sobie więcej niż się wydaje.

3. PREMATUR / Gunhlid Enger / Norwegia / 2013 / 17’00

Film opowiada historię Martina z Norwegii i jego hiszpańskiej dziewczyny Lucii, która jest w ciąży. Podążamy za parą podczas ich pierwszych piętnastu minut na norweskiej ziemi, obserwując spotkanie Lucii z nową kulturą i teściami. Film przedstawia podróż samochodem wypełnioną społecznymi napięciami, oczekiwaniami i nieporozumieniami.

4. STRUNG LOVE/ Victor Dragomir / Rumunia / 2010 / 22’00

Maj 1984. Viorel, kujon z klasy dla przyszłych kowali w komunistycznym liceum przemysłowym, zgłasza się do konkursu na produkcję nitów w nadziei, że jego nagrodą będzie miłość Ileany, koleżanki z klasy o profilu krawieckim.

5. TIGER BOY / Gabriele Mainetti / Włochy / 2012 / 20’00

Dziewięcioletni Matteo szyje sobie maskę, którą nosi jeden z jego idoli: zapaśnik o pseudonimie The Tiger, walczący na przedmieściach Rzymu. Od czasu, gdy Matteo założył maskę po raz pierwszy, nie chce jej zdjąć. Chodzi w niej do szkoły, śpi , a nawet kąpie się w niej. To, co wydaje się napadem histerii jest krzykiem o pomoc, którego nikt nie słyszy.

7. PRETTY BITCH / Rebecca Coley / Wielka Brytania / 2013 / 8’00

Krótki film o niej, o nim i o niej. Historia zemsty. Gdy uroda jest wszystkim, co się ma, to też jedyne, co można zniszczyć. Oparte na faktach.

KRÓTKIE KINO MISTRZÓW ŚWIATA

5.04 / 19:00

Ich filmowa chwała trwa od wielu lat, ale trzeba to powiedzieć:  każdy z nich miał już swoje 10 minut. To właśnie te krótkie, ale ważne dzieła w karierach najważniejszych twórców dużego ekranu, pokażemy w programie Krótkie kino mistrzów świata. Zobaczymy filmy krótkometrażowe m.in. Christiana Mungiu (Za wzgórzami, 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni), Terry’ego Gilliama (Parnassus, Nieustraszeni bracia Grimm, Las Vegas Parano) i Akiego Kaurismakiego (Człowiek z Hawru, Światła o zmierzchu). Będzie to doskonała okazja, aby sprawdzić, jak z wymagającą formą poradzili sobie mistrzowie.

1. FOUTAISES / Jean Pierre Jeunet / Francja / 1989 / 8’

Nagrodzona w 1989 roku Césarem za najlepszy film krótkometrażowy, utrzymana w stonowanych barwach czerni, bieli oraz sepii komedia, w  której Dominique Pinon (Amelia, Delicatessen) opowiada widzom o swoich sympatiach i antypatiach. Całość uzupełnia muzyka Carlosa D'Alessio.

2. THE HAND OF PAULISTA/ Cristian Mungiu / Rumunia / 1998 / 15’

Oglądanie telewizji dla wielu ludzi stało się sposobem na życie. Co jednak może się stać, gdy południowoamerykańskie telenowele zaczniemy traktować zbyt serio, a problemy ich bohaterów jako swoje własne? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Cristian Mungiu, odkrywając rzeczywistości fikcji oraz telenoweli.

3. THE WHOLLY FAMILY / Terry Gilliam /  Włochy, Wielka Brytania / 20’

Zatłoczona ulica w centrum Neapolu. Wokół pełno straganów, na których można kupić niemal wszystko. Zamożna Amerykańska para oraz ich 10 letni syn Jake uparcie próbują przedostać się przez tłum. Chłopiec prosi ojca, by kupił mu figurkę Pulcinelli, jednak gdy ten odmawia, w głowie dziecka rodzi się plan. Kłócący się o drogę małżonkowie, nie zauważają, że syn oddala się od nich…

4. THESE BOOTS / Aki Kaurismaki / Finlandia / 1993 / 7’

Historia Finlandii z lat 1950-1969. Czas dzieciństwa widziany oczami jednego z członków Leningrad Cowboys, popularnego zespołu rockowego. Dodatkowo w tle cover piosenki Nancy Sinatry „These Boots are made for walking”, wykonany przez ten zespół.