K U L T U R A Wilda

Kino Tęcza – reaktywacja!?

Wspólna  - Kino Tecza  Foto: Cz. Czub / MKZ

Małe kino zlokalizowane przed laty na terenie ogródków działkowych i chłopiec, który odkrywa jego magię – tę historię odnalazł i opowiedział w swoim podcaście „Kino Tęcza” animator kultury Tomasz Szwałek. Centrum Archiwistyki Społecznej i Stowarzyszenie Schron Kultury Europa 25 maja zapraszają mieszkańców Poznania do odkrywania tej i innych lokalnych opowieści. Podczas wydarzenia „Na końcu tęczy”, zainspirowanego historią kina, odbędą się spacer po osiedlu Wilda, spotkanie z autorem podcastu i plenerowy pokaz filmu. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Kino Tęcza kilka razy zmieniało swoją lokalizację. Jego ostatnia siedziba mieściła się w budynku na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Maksymiliana Jackowskiego przy ulicy Wspólnej. To niezwykłe miejsce, działające do lat 90., było prawdopodobnie jedynym w Polsce kinem na terenie ROD.

W nagraniu dostępnym na kanale podcastowym Centrum Archiwistyki Społecznej słyszymy przede wszystkim wspomnienia Darka i jego matki Danuty, byłej bileterki kina Tęcza, która często zabierała syna do pracy. Dziś Darek z rozrzewnieniem mówi, że tam się wychował, a jego dziecięcą wyobraźnię rozpalały pokazy ówczesnych hitów takich jak uwielbiane do dziś „Gwiezdne wojny”, „Wejście smoka” czy „Mistrz kierownicy”. Tę osobistą relację uzupełniają wypowiedzi działkowiczek i działkowców, co sprawia, że jest to opowieść nie tylko o lokalnym kinie, ale też o codzienności lat 80. Podcast powstał w ramach IV edycji organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej programu „Małe ojczyzny”, który wspiera dokumentowanie mało znanych historii lokalnych.

Zachęcamy do posłuchania podcastu „Kino Tęcza” oraz udziału w wydarzeniu, które przybliży losy tego miejsca i ludzi z nim związanych oraz będzie okazją do wspólnych wspomnień.

W PROGRAMIE:

godz. 11.00 Małe historie wielkich miejsc – spacer po Wildzie

Który stadion miejski został zamknięty od razu po otwarciu i jakie ważne historie skrywa? Gdzie wypasano owce, a gdzie znajdowała się miejska szubienica? Który kościół budowano w amerykańskim tempie? Wycieczka śladami miejsc i wydarzeń ważnych dla historii dzielnicy oraz miasta będzie wzbogacona wspomnieniami mieszkanek i mieszkańców Wildy. Spacer poprowadzi przewodniczka miejska i zaangażowana społecznie wildzianka Anna Gawrysiak-Knez.

Miejsce zbiórki: skwer Marii Rataj (u zbiegu ulic Jana Spychalskiego oraz Górnej Wildy).

godz. 19.30 „Kino Tęcza” – spotkanie z autorem podcastu Tomaszem Szwałkiem

Neon w kolorach tęczy, kino w nietypowej lokalizacji i wyjątkowy rytm działkowego życia – zapraszamy na spotkanie wokół historii z podcastu „Kino Tęcza”. Porozmawiamy o zmieniającej się Wildzie, mikroświecie ogródków działkowych i o tym, dlaczego tak trudno dotrzeć do informacji na temat kina. Dowiemy się także, jak zapamiętali je mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy. Autor zdradzi kulisy swojej pracy nad podcastem, będzie to też kolejna okazja do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Rozmowę z Tomaszem Szwałkiem poprowadzi Anna Szamotuła (Radio Afera).

godz. 21.00 „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” – kino plenerowe

Po 30 latach reaktywujemy kino Tęcza na ten jeden wyjątkowy wieczór! Tuż obok jego ostatniej siedziby pokażemy film „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” w reżyserii Jerzego Gruzy. Autorem scenariusza jest Jan Himilsbach, a główną rolę zagrał Zdzisław Maklakiewicz. Grupa bezrobotnych podejmuje się pracy na marnych warunkach. Po ciężkim dniu czeka ich dziwne przyjęcie. Absurdalny humor i obnażenie paradoksów socjalistycznej rzeczywistości nie spodobały się cenzurze. Film nakręcono w 1973 roku, ale jego premiera odbyła się dopiero w 1980 roku. Czy znalazł się w ówczesnym repertuarze kina Tęcza?

Spotkanie i pokaz filmu odbędą się w Rodzinnych Ogrodach Działkowych im. Maksymiliana Jackowskiego przy ul. Wspólnej 58.

Organizatorzy: Centrum Archiwistyki Społecznej i Stowarzyszenie Schron Kultury Europa, zdjęcia: Cz. Czub / MKZ, Cyryl, więcej: https://cyryl.poznan.pl/kolekcja/neon-kino-tecza-ul-dzierzynskiego-1958-1959-wydzial-urbanistyki-i-architektury-ump/

Użyte w artykule zdjęcia: Cz. Czub / MKZ

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz