K U L T U R A SieBuduje Stare Miasto

Ostatnia wiosna drzewa na Zielonej?

Akacja na Zielonej (2)  Foto:

Czy to ostatnia wiosna, kiedy mieszkańcy mogą cieszyć się wiekową akacją u zbiegu ul. Zielonej i J. Lewandowskiej? Mieszkańcy i staromiejscy radni apelują o poszanowanie zieleni!

Rozpoczęły się prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy hotelu przy ul. Zielonej 4. Teren został ogrodzony, wycięto wysoką ścianę żywopłotu oddzielającą teren inwestycji od parkingu. Mieszkańcy z niepokojem spoglądają na okazałą akację, która jak każdej wiosny pięknie kwitnie i rozsiewa charakterystyczny dla tego gatunku zapach.

Drzewo od dziesięcioleci rośnie w pasie drogowym, na terenie miejskim, będąc świadkiem historii tego miejsca. Kiedyś na całej długości ulicy rósł szpaler drzew, dziś kończą się one wraz z kamienicami i na końcu tego odcinka ulicy mamy ten jeden, najokazalszy egzemplarz.

Niepokój budzą wizualizacje inwestora na których drzewa nie ma, czyli możemy sądzić, że zakłada on jego wycięcie?. Zarząd Osiedla Stare Miasto prowadził już w grudniu 2023 r. korespondencję z Zarządem Dróg Miejskich w której wnioskował o sporządzenie dokumentacji stanu w.w. drzewa i objęcie go odpowiednią ochroną w celu uniknięcia uszkodzeń podczas prowadzonej budowy.

Mieszkańcy obawiają się celowego zniszczenia drzewa i będą się przyglądali działaniom dewelopera, mamy też nadzieje, że Zarząd Dróg Miejskich podejmie właściwe kroki, zanim będzie za późno – informuje Lidia Koralewska, Wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Miasto.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz