Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 13 MAJA

Tor wyścigów konnych Droga Dębińska  Foto: fotopolska

Słońce w znaku Byka

Urodzeni 13 maja odznaczają się jasnością celów i dużymi zdolnościami praktycznymi. Są przy tym bardzo przedsiębiorczy i ruchliwi. Często są krytykowani przez otoczenie za nieustępliwość i próby narzucania swojego zdania.

Cytaty na dziś:

• Przez telewizję świat stał się wsią, a spora część programów przypomina wsiowe plotki. Marshall McLuhan
• Młodość sądzi, starość rozgrzesza. Sylva Carmen
• Złodzieje rzadko interesują się otwartymi drzwiami. Aleksander Kumor

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1852 Ukazał się ostatni numer „Wieści Poznańskich”. Ukazywały się dwa razy w tygodniu, pod redakcją Bartłomieja L. Sławczyńskiego.

1911 Dziennik Poznański donosił o licznych zbliżających się majówkach

Debina Foto: fotopolskaNa wielką ucztę ludową, która odbędzie się dnia 25 maja w ogrodzie „Santo Domingo” przy drodze dębińskiej staraniem pań Św. Wincenta A Paulo w Poznaniu na Wildzie zaprasza Zarząd Towarzystwa i prosi gorąco o pomoc materialną w gotówce naturaliach, również o zasilenie bufetu i o żywe fanty jako to: jagnięta, kozy, króliki, prosięta, drób, gołębie, miód, owoce itd. Adres do przesyłek, Świniarska, przewodnicząca, Towarzystwo Św. Wincentego a Paulo, Poznań – Wilda, ulica Krzyżowa (Kreuzstr) nr 7. Pokwitowanie i podziękowanie ogłosimy w gazetach.

„Wyzwolenie”, Towarzystwo zupełnej wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych. W niedzielę dnia 14 maja wycieczka z rodzinami do Kobylepola. Punkt zborny na Tamie o godzinie 3 po południu. Szanownych członków jako i przyjaciół Towarzystwo najuprzejmiej zaprasza. Zarząd

Wycieczka do Promna. Klub sportowy w Poznaniu w przyszłą niedzielę 15 maja urządza wspólną wycieczkę z rodzinami do Promna. Wyjazd pociagiem nadzwyczajnym z głównego dworca po południu, o godzinie 2,40, powrót około godziny 8 wieczorem. Bilety zwrotne niedzielne należy wykupić do Pobiedzisk.

Wycieczka do Kobylepola staraniem Towarzystwa uczniów handlowych odbędzie się w niedzielę 14 maja o godzinie 3 po południu punktualnie. Punkt zborny przy kościele Św. Jana. O liczne przybycie prosi Zarząd.

Koło Śpiewackie Polskie w Poznaniu. W niedzielę 21 maja odbędzie się zabawa latowa w ogrodzie „Columbia” p. Fr. Przybylskiego. W połączeniu z tem obchodzi „Koło” w dniu powyższym swą rocznicę na której po odprawieniu mszy św. u Dominikanów uczczeni zostaną jubilaci Towarzystwa.

Santo Domingo przy Drodze Debinskiej

1917 Zmarł Stanisław Karwowski, historyk, działacz społeczny. Autor m.in. monumentalnej „Historii Wielkiego Księstwa Poznańskiego”.

Stanisław KarwowskiWystępował przeciwko germanizacji. W 1874 przesiedlony przymusowo z Ostrowa Wielkopolskiego za odmowę nauczania w języku niemieckim, do Żagania. Później pracował jeszcze jako profesor gimnazjalny w Głubczycach.

W 1907 r. jako emeryt zamieszkał w Poznaniu, gdzie był m. in. wiceprezesem PTPN. Został pochowany w Poznaniu na starym cmentarzu świętomarcińskim.

Badacz dziejów Wielkopolski. Członek Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego, przewodniczący Wydziału Historyczno-Literackiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Interesował się dziejami Wielkopolski ale także i śląska oraz genealogią wybitnych rodzin szlacheckich.

W dorobku Karwowskiego wysuwa się na czoło 3 tomowa Historia Wielkiego Księstwa Poznańskiego, którą ocenia się jako nieocenioną kronikę życia politycznego oraz społeczno-kulturalnego z okresu zaboru. Publikował w “Roczniku Towarzystwa Przyjaciół Nauk”, “Przeglądzie Wielkopolskim”. Był ojcem znanego w Poznaniu w okresie międzywojennym lekarza dermatologa – wenerologa, profesora Uniwersytetu Poznańskiego Adama Karwowskiego.

1926 W Poznaniu usiłował popełnić samobójstwo dowódca Okręgu Korpusu VII, generał Kazimierz Sosnkowski

2005 Zmarła Romana Brzezińska, poznańska dziennikarka

Przewodnicząca poznańskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i publicystka zajmująca się problematyką religijną. Na początku pracy dziennikarskiej pracowała dla Polskiego Radia i Telewizji w Szczecinie. Następnie przez wiele była poznańską korespondentką wydawanego przez „PAX” dziennika „Słowo Powszechne”.

W połowie lat 90. założyła w Poznaniu oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W roku 1997 została rzecznikiem prasowym ówczesnego wojewody poznańskiego. Ostatnich kilka lat pracowała w „Gazecie Poznańskiej”, gdzie redagowała założony przez siebie sobotni magazyn „Samo Życie”. Autorka książek o kardynale Auguście Hlondzie i Romanie Brandstaetterze.

ZDARZYŁO SIĘ 13 MAJA

1607 Kapitan John Smith doplynął do wybrzeży Virginii i założył pierwszą angielską osadę w Ameryce – Jamestown.

1707 Urodził się Carl von Linne – Linneusz, szwedzki przyrodnik, lekarz. Twórca współczesnego systemu klasyfikacji organizmów, opisał wiele nowych gatunków roślin i zwierząt. (zm. 10.01.1778)

Praeludia_Sponsaliorum_Plantarum Linneusza Foto: cc

1787 Pierwsi skazani w Anglii przestępcy odpłynęli specjalnym transportem do kolonii karnych w Australii. Dopłynęli na miejsce w styczniu 1788 roku.

1901 Urodził się Witold Pilecki – współorganizator Tajnej Armii Polskiej (TAP) w 1939 r. Był ochotnikiem do obozu w Oświęcimiu, następnie współautor raportu oświęcimskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego, aresztowany 5.V.1947 roku przez Urząd Bezpieczeństwa i oskarżony o pełnienie funkcji “szefa wywiadu Andersa na Polskę”, skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948.

1918 Utworzono Główny Urząd Statystyczny.

1932 Urodził się Ireneusz Opaliński, mistrz Polski i świata w podnoszeniu ciężarów.

Był rzemieślnikiem (stolarstwo artystyczne), trenerem, samotnikiem z Ciechanowa, wielokrotnym rekordzistą Polski i świata w podnoszeniu ciężarów, pierwszym polskim złotym medalistą olimpijski w tej dyscyplinie sportu z Rzymu (1960) i brązowy z Tokio (1964) (181 cm, 92).

Miał tyle obowiązków w rodzinnym domu (14 hektarowe gospodarstwo rodziców i liczne młodsze rodzeństwo), że o sporcie nie mógł nawet marzyć. I gdyby nie służba wojskowa (Wrocław) oraz spartakiady pułkowe i dywizyjne, nie mielibyśmy atlety, którego nazwano potem samotnikiem z Ciechanowa. Niezwykłą krzepę i wrodzone zdolności do podrzutu (Baszanowski nazwał nawet tę umiejętność “cudownym darem”) otrzymał od natury i stąd może zawsze wierzył przede wszystkim w siebie i we własne siły. Twardy, prostolinijny, zadziorny. Ogólnie mówiono o nim “trudny charakter”. Zawodnikiem był jednak pilnym, zdyscyplinowanym i bojowym. Eksplozja jego talentu nastąpiła podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960), gdzie wywalczył złoty medal i ustanowił nowy rekord olimpijski.

1935 Zmarł Thomas Edward Lawrence „Lawrence z Arabii”, angielski orientalista, pisarz. Agent Intelligence Service na Bliskim Wschodzie, podczas I wojny światowej współorganizator antytureckiego powstania Arabów, autor zapisu przeżyć wojennych zatytułowanych „Siedem filarów mądrości”.

1937 Urodził się Roger Zelazny – amerykański pisarz pochodzenia polskiego, autor powieści science fiction.

1939 Urodził się Harvey Keitel, amerykański aktor, role m.in. w filmach: Taxi Driver; Pulp Fiction.

1941 W Los Angeles urodził się Ritchie Valens, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Autor m.in. słynnej “La bamby”. Zginął w katastrofie lotniczej 3 lutego 1959 roku.

1950 Sieć Diner’s Club wydała swoje pierwsze karty kredytowe.

Historia kart płatniczych rozpoczęła się w roku 1949, kiedy to nowojorski biznesmen – Frank McNamara zaprosił paru znajomych do restauracji w Nowym Jorku. Kiedy otrzymał rachunek, zorientował się, że nie ma gotówki. Choć żona uratowała go z kłopotu, na przyszłość postanowił nigdy nie znaleźć się w podobnej sytuacji. W ten sposób narodził się pomysł, by stworzyć pierwszą kartę płatniczą

1950 Urodził się Stevie Wonder (wł. Steveland Judkins-Morris Wonder), ociemniały wokalista, klawiszowiec, harmonijkarz, kompozytor, autor tekstów i producent nagrań. Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy soulowych.

1950 Urodził się Peter Gabriel, piosenkarz.

1957 BBC rozpoczęła regularną emisję programów edukacyjnych, uważanych dziś za jedne z najlepszych na świecie.

1967 Zespół Bee Gees trafił po raz pierwszy na brytyjską listę przebojów utworem “New York Mining Disaster 1941″.

1968 Rozpoczął się strajk powszechny i demonstracje młodzieży w Paryżu i innych miastach Francji popierające starania studentów o reformy polityczne oraz zmiany w szkolnictwie.

1975 Album „Sun Goddess” Ramseya Lewisa został w USA „złotą płytą”. Było to pierwsze „złoto” tego artysty.

1981 Turecki terrorysta Ali Agca dokonał zamachu na papieża Jana Pawła II.

1986 Rząd PRL zadeklarował chęć przekazania USA 5000 koców i śpiworów dla bezdomnych Amerykanów. Był to jak mówił Jerzy Urban rewanż rządu polskiego za przesłanie przez USA mleka w proszku, którego w tym czasie w Polsce nie brakowało.

1989 Na placu Tiananmen w Pekinie rozpoczął się strajk głodowy kilku tysięcy studentów.

1992 Podczas próby zdobycia trzeciego szczytu świata – Kangczendzongi w Himalajach – zaginęła Wanda Rutkiewicz, polska himalaistka.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “It’s Raining Men” – Geri Halliwell; UK Top Album: “Survivor” – Destiny’s Child.

Imieniny obchodzą; Gloria, Robert i Serwacy.

Imię Robert wywodzi się od germańskich słów “sława” oraz “jaśniejący, promieniujący, znakomity”.Robert to imię ludzi energicznych, mających duże zdolności do kierowani innymi. Robert to znawca psychiki ludzkiej, a zna ją zarówno z teorii, jak i z praktyki. Umie bowiem obserować ludzi i świat, a w razie potrzeby chętnie służy innym pomocą. Swoim wyglądem zewnętrznym przyciąga innych i zachęca do kontaktów. Jest oddany żonie i dzieciom, ceni życie rodzinne, nie lubi podróży.

Serwacy to mężczyzna konserwatywny, stały, na którym można polegać w każdej sytuacji. Zawsze dotrzymuje słowa, jest zaradnym i dobrym organizatorem. Lubi dom, żonę i dzieci.

Użyte w artykule zdjęcia: cc, fotopolska, , Wielopolska Biblioteka Cyfrowa / wikipedia

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • RONDO KAPONIERA !
    Dla przypomnienia podaję ,że obecny “remont” RONDA KAPONIERA trwa już prawie tak długo
    jak trwała II wojna światowa!!!
    To jest wielki wstyd dla inżynierii budowlanej w Poznaniu i władz miasta Poznania.