Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




6. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

20-25 MAJA 2015

Bilety: 18/15/12 zł, dostępne także online

nie przyjmujemy rezerwacji

Karnet na 3 seanse: 33 zł (tylko w kasie kina)

Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 6. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.W tym roku zapraszamy na specjalną edycję Przeglądu poświęconą adaptacjom literackim. W programie adaptacje komiksów, książek i sztuk teatralnych. Każdy z pewnościa dopasuje coś do swoich gustów.

PROGRAM

20 maja, środa

19.00„Kot rabina”

reż. Joann Sfar | Francja 2011 | 89 min. KUP BILET

21 maja, czwartek

21.00 „Dziennik Panny Służącej”

reż. Benoit Jacquot | Francja / Belgia  2015 | 95 min. KUP BILET

22 maja, piątek

19.00 „Dmuchawce”

reż. Carine Tardieu | Francja 2012 | 89 min. KUP BILET

23 maja, sobota

16.00 „Markiza Angelika”

reż.: Ariel Zeïtoun | Francja 2013 | 113 min. KUP BILET

18.00 „Francuski minister”

reż. Bertrand Tavernier | Francja 2013 | 113 min. KUP BILET

24 maja, niedziela

18.00 „Prawda o Lulu”

reż. Solveig Anspach, Francja 2014, 87 min KUP BILET

19.45 „Nowa Dziewczyna”

reż. François Ozon, Francja 2014, 105 min KUP BILET

25 maja, poniedziałek

19.00 „Guillame i chłopcy! Kolacja!”

reż. Guillaume Galienne, Francja 2013, 87 min KUP BILET

OPISY FILMÓW:

KOT RABINA (Le chat du rabbin)
reż. Joann Sfar, Francja 2011, 89 min

Algier, 1920. Rabin Sfar mieszka ze swoją córką Zlabyą, hałaśliwą papugą i sprytnym kotem. Pewnego dnia kot pożera papugę i zaczyna mówić ludzkim głosem. Rabin chce się go pozbyć, ale kot tak bardzo kocha swoją panią, że jest gotów na wszystko, żeby tylko zostać przy niej, nawet na bar micwę! Rabin musi więc nauczyć kota podstaw prawa mojżeszowego, ale pewne wydarzenie sprawia, że kot traci dar ludzkiej mowy. Zaprzyjaźnia się jednak z rosyjskim malarzem, z którym wyrusza na poszukiwanie mitycznej Jerozolimy zamieszkanej przez czarnoskórych Żydów… Adaptacja komiksu Joanna Sfara.

DZIENNIK PANNY SLUŻĄCEJ (Journal d’une femme de chambre)
reż. Benoit Jacquot, Francja / Belgia  2015, 95 min

Ekranizacja powieści Octave'a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm. Początek XX wieku. Célestine, śliczna młoda służąca oczekuje od życia więcej, niż los może jej zaoferować. Świadoma swojej seksualności dziewczyna zauważa, że jest obiektem fascynacji kolejnych panów domu. Odruchowo broni się przed tym, ale szybko uczy się czerpać przyjemność z coraz bardziej odważnych erotycznych przygód.

DMUCHAWCE (Du vent dans mes mollets)
reż. Carine Tardieu, Francja 2012, 89 min

Początek lat 80, dziewięcioletnia Rachel Gladstein chciałaby: wstąpić do klubu Barbie, zaprzyjaźnić się z Mariną Campbell, najładniejszą dziewczynką w klasie i nie musieć więcej opiekować się swoją babcią, z którą dzieli pokój. Rachel ma za to: złośliwą nauczycielkę, nadopiekuńczą mamę, dziwną panią psycholog i tatę, który zamiast spędzać czas z rodziną woli remontować kuchnię sąsiadki. W dodatku na urodziny dziewczynki przychodzi tylko jeden gość: Valérie… Adaptacja komiksu Raphaële Moussafir.

MARKIZA ANGELIKA (Angélique)
reż.: Ariel Zeïtoun, Francja 2013, 113 min

Francja, druga połowa XVII wieku. Piękna i młoda Angelika zgodnie z wolą ojca musi poślubić znacznie starszego od siebie hrabiego Joffreya de Peyrac, zwanego z racji charakterystycznej ułomności Wielkim Kulawcem z Langwedocji. Czas sprawia, że początkowo nieufna dziewczyna przekonuje się do uczuć mężczyzny, z którym związał ją los. Gdy mający ochotę zawładnąć ogromnym majątkiem hrabiego de Peyrac król Ludwik XIV oskarża go o herezję, Angelika zrobi wszystko, by uratować męża przed śmiercią. Adaptacja powieści Anne Golon.

FRANCUSKI MINISTER (Quai d’Orsay)
reż. Bertrand Tavernier, Francja 2013, 113 min

Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do jego obowiązków należy przygotowywanie przemówień charyzmatycznego ministra, Alexandre’a Taillard de Vorms. Niestety minister jest bardzo zajęty i nie tylko nie znajduje czasu dla młodego urzędnika, ale co gorsza nie czyta jego przemówień i od razu każe je poprawiać. Na szczęście szef gabinetu uczy Arthura jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra. Ekranizacja komiksu Christophe’a Blaina i Abela Lanzaca

PRAWDA O LULU (Lulu, femme nue)
reż. Solveig Anspach, Francja 2014, 87 min

Po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej Lulu postanawia nie wracać do męża i trójki dzieci. Pod wpływem impulsu robi sobie wolne i spędza kilka beztroskich dni nad morzem. Na swojej drodze spotyka między innymi dorosłego mężczyznę, którego bracia nie odstępują na krok, śmiertelnie znudzoną starszą panią i prześladowaną w pracy kelnerkę. Z ich pomocą Lulu odnajdzie kogoś z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie. Ekranizacja komiksu Étienne Davodeau.

NOWA DZIEWCZYNA (Une nouvelle amie)
reż. François Ozon, Francja 2014, 105 min

Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Są nierozłączne i dzielą ze sobą wszystkie najważniejsze momenty życia. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. Podczas niezapowiedzianej wizyty w domu Laury i Davida, Claire natyka się na tajemniczą Virginię. Nowa dziewczyna ma na sobie ubrania Laury, a w jej twarzy jest coś niepokojąco znajomego.

GUILLAME I CHŁOPCY! KOLACJA! (Les Garçons et Guillaume, à table !)
reż. Guillaume Galienne, Francja 2013, 87 min

Gulillaume Gallienne zaadaptował na potrzeby kina swój cieszący się powodzeniem zarówno wśród publiczności jak i wśród krytyków monodramat, za który w 2010 roku otrzymał francuską teatralną nagrodę Molière. „Pierwsze wspomnienie o matce wiąże się z czasem, gdy miałem cztery, pięć lat. Matka wołała mnie i moich dwóch braci: „Guillaume i chłopcy! Kolacja!”. A gdy po raz ostatni rozmawiałem z nią przez telefon, zakończyła słowami: „Całuję cię, moja droga”. Powiedzmy, że pomiędzy tymi dwoma zdaniami zaszło kilka nieporozumień.”