Galeria Fotografii pf

Adres: ul. Św. Marcin 80/82
Poznań

Galeria Fotografii pf - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 7.11.2014

Christian Mayer – Threshold and Inertia



wystawa w ramach programu kuratorskiego “time-specific” Doroty Walentynowicz

W tekście o pracach Christiana Mayera, Martin Guttmann pisze: „w świecie sztuki już mało kto tworzy dzieła „ex nihilo“ a podstawowym narzędziem pracy artysty – czy to rzeźbiarza, czy fotografa, czy malarza – stała się metoda „kopiuj-wklej“.
Taką strategię przyjął Chrisitan Mayer tworząc wystawę w Galerii Fotografii pf. Artysta kopiuje ekspozycję z innej galerii i w formie fototapety „wkleja” ją w przestrzeń Galerii: przenosi tym samym jedną przestrzeń – w formie cytatu – do drugiej. Tapeta przedstawia zdjęcie wystawy prezentującej słynną kolekcję fotografii rodziny Vernonów. Kolekcja ta, składająca się z około 3600 fotografii, została zakupiona przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles (LACMA) i właśnie podczas ekspozycji w tym muzeum sfotografował ją Christian Mayer. Jak tłumaczy artysta : “Moje szczególne zainteresowanie wzbudził fakt, że co wieczór niektóre zdjęcia były przesłaniane specjalną zasłoną tak, aby nie padało na nie światło (m.in. te najbardziej wrażliwe, saltprints). To co pozostaje to słynne zdjęcia, znane nam z historii fotografii, a obok nich tkaniny przykrywające ramki z opisami zasłoniętych eksponatów”
Paradoksalnie więc światło, czyli energia niezbędna do tworzenia zdjęć, jest także ich największym wrogiem i powoduje, że wszystkie zdjęcia kiedyś ostatecznie znikną. Mayer czyni zagadnienie światłoczułości tematem przewodnim swojej wystawy w Galerii Fotografii pf. Ten temat pojawia się także w prezentowanych na wystawie pracach z serii “Threshold and Inertia”, od których wystawa wzięła swój tytuł. Prace te wykorzystują proces fotosyntezy zachodzący w roślinach do wywołania obrazów fotograficznych.

Christian Mayer przejawia szczególne upodobanie do cytatu: kolekcjonuje różnorodne przedmioty i idee, statyczne i dynamiczne obrazy i z nich tworzy wielowątkowe instalacje. W swoich pracach fotograficznych i kolażach stosuje strategię “found footage” – zdjęcia między innymi zebrane z archiwów gazet, planów filmowych, laboratoriów, pchlich targów. W pracach wideo z kolei chętnie posługuje się techniką “reenactment”: ponownego odegrania scen filmowych w wykreowanym na nowo kontekście. Prace Christiana Mayera generują przesunięcia czasoprzestrzenne, przez co grają z naszym poczuciem faktu i fikcji, przeszłości i przyszłości.

Christian Mayer (ur. 1976 r.) studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Saarbrücken (D), na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (A) oraz w Glasgow School of Art (GB). Tworzy rzeźby, fotografie, filmy i instalacje. Od 2002 r. jest edytorem magazynu o sztuce. Tytuł magazynu zmieniany jest z każdym wydaniem, zależnie od użytej w nim czcionki – np. Chicago, Times, Plotter, Helvetica etc.
Za pracę “In the instant of memory, everything was swirling and dissolving” Mayer otrzymał prestiżową nagrodę Kardinal-König Art Price w 2011 r. W 2013 spędził pół roku na stypendium MAK Schindler Residency Los Angeles .
Brał udział w wielu międzynarodowych wystawach , m. in. Galerie Christian Nagel, Berlin (solo), Galerie Mezzanin, Vienna (solo); Belvedere, Vienna (solo); Kunststiftung Baden-Württemberg, Stuttgart (solo); Austrian Cultural Forum, Warsaw (solo); New Talents, Art Cologne (solo); Mumok, Vienna; Audain Gallery, Vancouver; Camera Austria, Graz; Manifesta 7, Rovereto; Centre d`Art Passerelle, Brest; Galerie Georg Kargl, Vienna; Shedhalle Zurich; 26th Sao Paulo Biennale.
Artysta reprezentowany jest przez galerie Nagel w Berlinie i Mezzanine w Wiedniu.
Mieszka i pracuje w Wiedniu.
Praca Christiana Mayera zainscenizowana wewnątrz poznańskiego fotoplastykonu była prezentowana podczas VI Biennale Fotografii w Poznaniu w 2009 roku w ramach projektu “Weltpanorama”.