Dziedziniec Muzeum Archeologicznego

Adres: Wodna 27
Poznań

Dziedziniec Muzeum Archeologicznego - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 2.07.2010 - start godzina 11:15

Malta Festival – Panel: Tabu w teatrze



Panel: Tabu w teatrze
FORUM TEATROLOGICZNE: POLITYCZNOŚĆ
Data: 2010-07-02
Godzina: 11:15
Cena normalna: wstęp wolny
Czas trwania: 1h 15
Miejsce: Dziedziniec Muzeum Archeologicznego

Opis

Uczestnicy: Marianne Van Kerkhoven, Paweł Mościcki, Dorota Semenowicz

Prowadzenie: Paweł Sztarbowski

Marianne Van Kerkhoven

Rozpoczęła pracę w teatrze w latach 70. ubiegłego stulecia. W latach 1976-1982 pracowała na Uniwersytecie Brukselskim jako pracownik naukowy w dziedzinie teatrologii. Na początku lat 80. rozpoczęła pracę w brukselskim Kaaitheater jako dramaturg. Pracowała m.in. z Anne Teresą De Keersmaeker, Janem Lauwersem, Jossem De Pauwem, Janem Ritsemą, Peterem van Kraaijem, Guyem Cassiersem i Rudim Meulemansem. Ostatnio zaczęła pracę dramaturgiczną z nowym pokoleniem młodych artystów, m.in. z Krisem Verdonckiem Hoomanem Sharifim, Marijs Boulogne i Merlinem Spie. Prowadziła wiele wykładów i napisała wiele artykułów na temat tańca i teatru. Była członkiem zespołu redaktorskiego “Etcetera”, flamandzkiego czasopisma o sztukach performatywnych, od jego założenia w 1983 r. do 2004 r., a w latach 1990-1995 była redaktorem naczelnym czterojęzycznego czasopisma “Theaterschrift”. Zbiór jej artykułów został opublikowany w 2002 r. w książce pt. “Van het kijken en van het schrijven”. W uznaniu dla jej pracy otrzymała szereg różnych nagród. Od 2009 r. wykłada na Uniwersytecie Utrechckim (Holandia).

Paweł Mościcki

filozof, eseista i tłumacz, doktorant w Szkole Nauk Społecznych PAN w Warszawie. Interesuje się współczesną filozofią, różnymi dziedzinami sztuki (literatura, teatr, sztuki wizualne) a także krytycznymi dyskursami politycznymi. Publikował artykuły i przekłady m.in. w „Principiach”, „Sztuce i filozofii”, „Arteriach”, „Pamiętniku Literackim”, „Res Publice Nowej”, „Kresach”, „Glissandzie”, „Literaturze na Świecie”, „Dialogu”, „Teatrze”. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Tłumaczył książki Alaina Badiou, Dereka Attridge’a, Slavoja Zizka, Jacquesa Rancière’a. Redaktor tomu Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna (2007) oraz autor książki Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008). Obecnie pracuje nad doktoratem o pojęciu potencjalności u Agambena oraz przygotowuje projekt badawczy poświęcony sztuce i utopii w XX wieku. Mieszka w Warszawie.

Dorota Semenowicz

Doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się tematyką obrazu w teatrze Romea Castellucciego, Jana Fabre’a i Krzysztofa Warlikowskiego. Pracuje w dziale literackim Teatru Narodowego. Współpracuje z festiwalem Malta, „Didaskaliami” i „Teatrem”.

Paweł Sztarbowski

publicysta teatralny, współpracuje z „Notatnikiem Teatralnym” i dziennikiem „Metro”, doktorant w Instytucie Sztuki PAN, pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.