CK ZAMEK

CK ZAMEK

Adres: ul. Święty Marcin 80/82
Poznań

CK ZAMEK - zapowiedzi wydarzeń

Centrum Kultury “Zamek” – ostatnia rezydencja cesarska w Europie. Monumentalne i kameralne sale, hole, dziedzińce – dają możliwość realizowania różnorodnych projektów. Każdego roku odbywa się tu około 700 imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań, warsztatów edukacyjnych.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 26.11.2014 - start godzina 18:00

„Religia popularna a duchowość. O współczesnych przemianach religijności” wykład



Prof. Hubert Knoblauch (Technische Universität Berlin)

Nowoczesność i modernizacja były przez lata bezpośrednio łączone ze zjawiskiem sekularyzacji życia społecznego. Ostatnio jesteśmy jednak świadkami ponownego zrywu religijnego, również w społeczeństwach europejskich. Wprawdzie niektórzy wciąż przychylają się do tez o sekularyzacji, inni jednak zauważają w tym odwrót współczesnych społeczeństw od świeckości. W wykładzie zostanie pokazane, że religia nie tyle powraca, lecz raczej przejawia się w nowych formach „religii popularnej”. Wystąpienie zarysuje szkic tego zjawiska, jak również poda jego przykłady i przejawy. Religia popularna połączona jest z tendencją do subiektywizacji przeżyć religijnych, co z kolei przejawia się w nowych formach duchowości. W ten sposób podczas wykładu przedstawione zostaną także przykłady duchowości popularnej, co z kolei doprowadzi do opisania ogólnych przemian współczesnej religii.

Hubert Knoblauch
(ur. 1959) – profesor socjologii na Technische Universität Berlin. Specjalizuje się w zagadnieniach socjologii wiedzy, socjologii religii oraz badaniach jakościowych ze szczególnym uwzględnieniem wideografii i technik wizualnych. W 1989 roku obronił doktorat, którego promotorem był wybitny powojenny teoretyk socjologii, Thomas Luckmann. W 1994 r. habilitował się na Uniwersytecie w Konstancji. Pracował m.in. na University of Nottingham, London School of Economics, Uniwersytecie we Wiedniu. Od 2002 r. jest profesorem teorii współczesnych społeczeństw na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. W Niemieckim Towarzystwie Socjologicznym przewodniczył sekcji socjologii języka. Aktywnie uczestniczy w pracach wielu sekcji Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego, jest m.in. rzecznikiem sekcji socjologii kultury. Recenzent lub członek rad redakcyjnych czasopism i wydawnictw, m.in. British Journal of Sociology, Human Studies, International Journal of Social Research Methodology, Qualitative Sociological Review, Cambridge University Press.

Wizyta jest współfinansowana przez Urząd Miasta Poznania w ramach programu Akademicki Poznań.
Wykład odbędzie się w języku angielskim wraz z tłumaczeniem na język polski.