CK ZAMEK

CK ZAMEK

Adres: ul. Święty Marcin 80/82
Poznań

CK ZAMEK - zapowiedzi wydarzeń

Centrum Kultury “Zamek” – ostatnia rezydencja cesarska w Europie. Monumentalne i kameralne sale, hole, dziedzińce – dają możliwość realizowania różnorodnych projektów. Każdego roku odbywa się tu około 700 imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań, warsztatów edukacyjnych.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 6.11.2014 - start godzina 09:00

Św. Marcin – przeszłość przyszłości?



Św. Marcin – przeszłość przyszłości?

Aktualna rola i miejsce ulicy Święty Marcin w Poznaniu jest wypadkową historycznych i współczesnych uwarunkowań jej rozwoju.

Podczas dwudniowej konferencji Św. Marcin – przeszłość przyszłości? zastanowimy się  czy i jaka przeszłość, historia i pamięć, określają dziś charakter ulicy Św. Marcin? Na ile pytanie o przyszłość ulicy warunkuje myślenie w kategoriach rewitalizacji dawnych funkcji i powrotu do historycznych elementów jej społeczno-kulturowej tożsamości, na ile zaś wymaga wprowadzenia elementów zupełnie nowych, nieobecnych dotąd?

Konferencja rozwijać będzie się w ramach dwóch bloków tematycznych:

I. Św. Marcin. Rozpoznanie przeszłości?

Co składa się na historyczny obraz św. Marcina? Jak poradzić sobie ze złożoną, także nie-miejską, przeszłością tej ulicy? Które z jej historycznych funkcji, przeobrażeń, jakim podlegała, z wydarzeń, dla których była sceną lub osób z nią związanych, mogą okazać się dziś kluczowe? Na czym polegać może ich kulturotwórcza, integracyjna lub identyfikacyjna rola? Kto lub co w tej przeszłości najsilniej zapisuje się dziś w narracjach historycznych i praktykach pamięci kulturowej? Jak badać przeszłość ulicy miejskiej i jak ją prezentować?

II. Św. Marcin. Aktualizacje przeszłości?

W jaki sposób odnosimy się dziś najczęściej do przeszłości ulicy św. Marcin? Kiedy i dla kogo staje się ona ważna? Jakie elementy tej przeszłości są podejmowane, a jakie wypierane we współczesnych praktykach społeczno-kulturowych? Jak można ją wykorzystać w aktualnych działaniach rewitalizacyjnych na potrzeby organizowanych tu wydarzeń, w projektach animujących aktywność mieszkańców, w definiowaniu nowych funkcji ulicy, które odpowiadać będą na potrzeby różnych użytkowników przestrzeni miejskiej? Jakie są warunki, kryteria i ograniczenia twórczych, ale zarazem krytycznych aktualizacji przeszłości we współczesnych praktykach i projektowaniu zmiany dla ulicy św. Marcin?

organizatorzy: Instytut Historii UAM i Centrum Kultury Zamek
współpraca: Instytut Filologii Polskiej UAM, Instytut Socjologii UAM, Instytut Kulturoznawstwa UAM,   Fundacja TRES, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa