Blue Note Jazz Club

Adres: Tadeusza Kościuszki 76/78
Poznań

Blue Note Jazz Club - zapowiedzi wydarzeń

Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 19.11.2014 - start godzina 19:30

JULIA VIKMAN: BUŁAT OKUDŻAWA, JEGO ŻYCIE I BIOGRAFIA



Julia Vikman świetnie interpretuje utwory Bułata Okudżawy, każdy koncert to niesamowita podróż poprzez jego twórczość i biografię, przeplatana różnymi historiami i pięknymi znanymi piosenkami poety. W programie koncertu utwory Bułata Okudżawy, między innymi „Modlitwa”, „Balonik”, „Trzy miłości”, „Ostatni trolejbus”, „Szarmanka”, „Miłość i rozłąka” i wiele innych…

Julii Vikman, ze strony babci pochodzi z Polski,  a ze strony dziadka – ze Szwecji. Jeszcze przed rewolucją, za czasów carskiej Rosji, jej dziadkowie zostali zesłani na Syberię, gdzie się spotkali i założyli rodzinę. Ojciec Julii – zasłużony artysta Paweł Vikman, był dyrektorem Teatru Opery i Baletu w Kiszyniowie, znał Bułata Okudżawę osobiście, wyznaczał Bułatowi trasy koncertowe w Rosji i Moldawii. Sama Julia Vikman jest absolwentką Akademii Muzycznej w klasie fortepianu.

Po przeprowadzeniu się do ojczyzny swojej babci, Julia rozpoczęła karierę solową w Gdańsku i założyła swój zespół JVB. Koncertuje w Polsce, Niemczech i we Francji. Występuje na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Budką Suflera, Moscow City Ballet i Chórem Aleksandrowa. Jako gośc specjalny występuje na międzynarodowych festiwalach im. Bułata Okudżawy, m.in. w Polsce na festiwalu w Hajnówce (pod patronatem Olgi Okudżawy) oraz na VI Festiwalu Ballad Bułata Okudżawy w Garncarskiej Wiosce niedaleko Nidzicy.

W roku 2008 Julia Vikman wydała nagraną w Radiu Gdańsk płytę pt. „Podmoskiewskie wieczory” ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami. W nagraniu płyty wzięli udział znani muzycy polskiej sceny jazzowej, m.in. Emil Kowalski i Janusz Mackiewicz.

W maju 2012 pojawił się drugi album Julii – „Bielyje rozy” nagrany w Selekta Studio z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się takie kompozycje, jak „Kalinka” czy „Oczy czarne” wykonane w nowoczesnym stylu, obok utworów w tradycyjnym stylu – jak piosenka „Milenkij ty mój”, wykonana pod gitarę klasyczną oraz cygańskie utwory i tango, w których usłyszymy dźwięk XVI-wiecznych skrzypiec. Ciekawostką jest fakt, że popularny utwór „To ostatnia niedziela” prawdopodobnie po raz pierwszy został wykonany w dwóch językach właśnie na albumie artystki – po polsku, przez Józefa Masternaka i rosyjsku w wykonaniu Julii.

Dużą popularnością cieszę się płyta „Ballady i Romanse Rosyjskie” z utworami Bułata Okudżawy i repertuarem legendarnej Anny German, która po priemierze 13 lipca 2013 pojawiła się sklepach i w sprzedaży cyfrowej.

We wrześniu 2013 ukazała się pierwsza płyta z autorskim materiałem Julii Vikman „The Autumn Dreams”, album zawiera 6 utworów, którymi Julia prezentuje swój niebywały talent kompozytorski, wokalny i producencki. To unikalny projekt, styl którego artystka sama określa jako „Fantasy”.

Bilety

30 zł

dostępne: CIM, Skład Kulturalny w Galerii MM, salony Empik, Rock Long Luck, biuro klubu Blue Note eBilet.pl »