Biblioteka Raczyńskich

Adres: Plac Wolności 19
Poznań

Biblioteka Raczyńskich - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 12.05.2014

Z okazji 185-lecia Biblioteka Raczyńskich “Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle”



Z okazji 185-lecia Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wydarzenia w ramach projektu “Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle”:

12 maja (poniedziałek) godz. 17.30
“Biblioteka Raczyńskich w okresie zaborów” – wykład popularno-naukowy prof. dra hab. Witolda Molika.
Poezję i fragmenty dramatów okresu romantyzmu  J. Słowackiego, A. Mickiewicza i S. Floriana Garczyńskiego zaprezentuje Anna Seniuk.


13 maja (wtorek) godz. 18.00
Mamy historię świetną jak epopeja (hr. Edward Raczyński). Przeszłość Rzeczpospolitej
w literaturze doby zaborów
wykład popularno-naukowy dra hab. prof. UAM Wiesława Ratajczaka, kierownika Pracowni Badań nad Tradycją Europejską.
Poezję oraz fragmenty dramatów okresu pozytywizmu i młodej polski A. Asnyka i S. Wyspiańskiego zaprezentuje Andrzej Seweryn.
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1, wstęp na bezpłatne zaproszenia do odbioru w Bibliotece Raczyńskich.

Wystawy:
“Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle” – to przegląd wydarzeń historycznych, społecznych, kulturalnych, literackich, tak ogólnopolskie, jak i związanych z Poznaniem. Ekspozycja ma charakter przekrojowy, znajduje się tu wydawnictwa z czterech okresów istnienia biblioteki: zaborów, okresu XX-lecia międzywojennego i II wojny światowej, czasów PRL i wreszcie okresu po 1989 r. Uzupełnieniem jest multimedialna prezentacja materiałów fotograficznych, ikonograficznych, filmowych i dźwiękowych dotyczących Biblioteki Raczyńskich i Poznania, a także wyselekcjonowanych wydarzeń historycznych i kulturalnych z ostatnich 185-ciu lat.
Wystawa dofinansowana jest ze środków MKiDN.

“185 książek na 185 lat”
Wystawa prezentuje wyjątkowe książki, wybrane z bogatych i różnorodnych księgozbiorów Biblioteki Raczyńskich.
Pokazujemy zarówno książki z epoki hrabiego Raczyńskiego, jak i najnowsze pozycje; dzieła zwarte i czasopisma, książki nietypowe w formie, będące artystycznym projektem; dla dorosłych i dla dzieci. Obok tradycyjnych papierowych kodeksów przedstawiamy także inne nośniki: mikrofilm, płyty cd, książkę pisaną alfabetem Braille’a.

Na wystawę trafiły książki darowane i zakupione przez Bibliotekę, mające swoją ciekawą historię zapisaną w znakach proweniencyjnych. Własne miejsce mają również introligatorskie arcydzieła, które z dumą chcemy zaprezentować.

Ukazanie prawdziwego bogactwa zbiorów jest zadaniem karkołomnym, stąd wystawę domykamy jubileuszową liczbą 185. woluminów.

Wystawy czynne do 28 czerwca.