Sport

Ultratur – nowe wyzwanie biegowe

Ultratur  Foto: materiały prasowe / Ultratur

Puszcza Zielonka jesienią – taką oprawę będzie miał nowy ultra bieg, na który zapisy już się rozpoczęły. Trzy dystanse od 14 do 51 km oraz towarzyszący imprezie bieg dla najmłodszych mają na celu przybliżenie mieszkańcom Wielkopolski (i nie tylko) piękna Puszczy Zielonki.

17 października 2021 w malowniczym dworku Oskoma Trzaskowo biegacze ruszą do pokonania jednego z trzech wybranych dystansów. 14, 26 lub 51 km. Organizatorzy zaprojektowali trasy tak, żeby zabrać wszystkich w najpiękniejsze miejsca Puszczy Zielonki.

Będą jeziora, zagajniki, drogi i ścieżki leśne. Drzewa iglaste, liściaste i mieszane. Będzie z całą pewnością pełna jesienna paleta barw, kto wie – może nawet ktoś zobaczy daniela, czy jelenia – w końcu to jesień w lesie – mówi Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora biegu. – Organizujemy różne imprezy sportowe w ramach APS Agency: cykl biegów z przeszkodami Formoza Challenge, Bieg Czerwca ’56 ku czci bohaterów tamtych wydarzeń, czy triathlon w Kaliszu, ale zawsze chcieliśmy zorganizować bieg blisko natury. Taką imprezą będzie właśnie Ultratur – dodaje Rosa.

Imprezę objął patronatem burmistrz Murowanej Gośliny. Start i meta, gdzie uczestnicy w strefie finiszera uzupełnią stracone kalorie będzie w malowniczym dworku Oskoma Trzaskowo, który został partnerem imprezy.

Ultratur to bieg, w którym najważniejsze będzie czerpanie radości z pokonanego dystansu i napawania się pięknem otaczających krajobrazów. To oczywiście konieczność pokonania samego siebie i swoich słabości – walki z dystansem. Organizatorzy zadbają nie tylko o bezpieczeństwo rywalizacji, ale także optymalnie rozmieszczone punkty odżywcze, czy właściwe oznaczenie trasy.

Bieg nawiązuje symboliką do jednej z legend Puszczy Zielonki o królu i turze, choć organizatorzy nie ukrywają, że w tej odsłonie chcieliby odczarować groźnego tura i przedstawić go w bardziej pozytywnym świetle:

Przed wieloma wiekami król Polski Kazimierz III zwany Wielkim, ostatni z dynastii Piastów, postanowił wybrać się na wielkie polowanie.

Zwierzyny łownej w lasach żyło wówczas wiele, a król był wybornym myśliwym. Często przybywał do starego grodu zwanego Gnieznem.

Nieopodal rozciągała się Puszcza Zielonka – kraina wielkich drzew, nieprzebytych kniei, pełna wszelkich zwierząt i ptaków. Nic więc dziwnego, że król Kazimierz, przy okazji pobytu w Gnieźnie, udał się na łowy w towarzystwie swoich wojów. Tak się zapędził w tej puszczy, tak się zagalopował, że samotnie odszedł daleko, daleko od towarzyszy. Oj, biada być samemu w tak wielkim lesie! Rozejrzał się zdumiony i przerażony – nagle naprzeciw władcy stanął olbrzymi tur.

Spojrzeli sobie w oczy, przed walką nie było ucieczki! Król Kazimierz był potężnym mężczyzną, ale i tak długo, z wielkim trudem mierzył się z ogromnym turem. Powalił go wreszcie i ocalił swoje życie. Wielce uradowany rzekł do swoich wojów: „Na pamiątkę mojego zwycięstwa założę w tym miejscu osadę, zwaną Turostowo”.

I tak Kazimierz III okazał się nie tylko wielkim, ale też odważnym i mądrym władcą.

http://turystyka.puszcza-zielonka.pl/legendy-puszczy-zielonki/legenda-o-krolu-i-turze/

Biegowi towarzyszyć będzie strefa expo, możliwość nauki gry w golfa czy bieg dla dzieci, który będzie uzupełnieniem tej sportowej niedzieli. Zapisy odbywają się na stronie: www.ultratur.pl

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Ultratur

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz