Sport

Z Poznania do Strasbourga – bieganie – pomaganie!

Freedom charity run  Foto: facebook

Ponad 1000 kilometrów, w czterech krajach, przebiegnie na początku września szóstka biegaczy z Polski, członków największej humanitarnej organizacji Lions Clubs. Celem biegu jest podkreślenie 100. rocznicy zakończenia I Wojny Światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zbiórka pieniędzy na operację niepełnosprawnej Matyldy i na pomoc dla dzieci z Syrii, przebywających w obozie dla uchodźców. Bieg rozpocznie się 1 września w Poznaniu. Biegacze zamierzają skończyć go 12 dni później w Strasbourgu.

Rok wcześniej biegacze w czteroosobowym składzie, przebiegli 1 000 km w poprzek USA. W latach 2013-2016 biegali także w Japonii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech i oczywiście Polsce. Razem ponad 3 000 km.„

Zawsze staramy się znaleźć jakiś symboliczny kontekst” mówi Mariusz Szeib – organizator biegu. „Na przykład w 2014, w 25-lecie upadku komunizmu, połączyliśmy symbolicznie Gdańsk, tam gdzie powstała Solidarność, z Berlinem, gdzie upadł berliński mur”.

Tegoroczny bieg przypada w 100. lecie zakończenia jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych – I Wojny Światowej, a równocześnie w rocznice 100. lecie odzyskania niepodległości m.in. Polski i Czech. Dlatego biegacze promują pokój, demokrację i międzynarodową przyjaźń. Chcą także podkreślić niezwykle ważną rolę Unii Europejskiej dla pokoju i dobrobytu w Europie i na świecie.

Trasa biegu o długości 1049 km prowadzi przez Polskę, Czechy, Niemcy aż do Strasburga we Francji. Bieg Freedom Charity Run 2018 patronatem honorowym objął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, a także prezydenci miast Poznania, Wrocławia, Pragi, Pilzna, Norymbergi, Aalen i Strasburga.

Uroczysty start biegu odbędzie się 1 września o godz. 9.00 na pl. Wolności, na schodach Arkadii.

Użyte w artykule zdjęcia: facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz