Aglomeracja

Kalendarium Poznańskie – 29 marca

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

Słońce w znaku Barana

Dzień Palanta (chodzi oczywiście o grę)
Madagaskar – Rocznica Powstania 1947 roku
Republika Środkowoafrykańska – Dzień Barthelemiego Bogandy
Dzień Metalowca

KALENDARIUM POZNANIA 2

Urodzeni 29 marca mają silną wolę i wiarę w siebie. Są bojowi i nie zrażają się trudnościami. Trudno jest ich podporządkować, gdyż zawsze dążą do samodzielności i niezależności. Pycha nie dodaje im uroku, ale jest to silniejsze od nich. Lubią odchodziæ od ustalonych planów, co przechodzi nieraz w typową samowolę. Są popędliwi czego później żałują, największą ich wadą jest jednak egoizm. Z pozytywnych cech wymieniæ należy lojalność.

29 Marca Kościół Katolicki wspomina św. Bertolda, św. Jonasza i Barachizjusza, św. Marka z Aretuzy

Patronem dnia jest św. Józef z Arymatei, członek Wielkiej Rady Żydowskiej, który jako jedyny sprzeciwił się wyrokowi śmierci na Jezusa.

Cytaty na dziś:

– Szczęśliwe małżeństwo to takie, w którym mąż rozumie każde słowo, którego żona…nie wypowiedziała. Alfred Hitchcock
– Lepiej z dobrym zgubić, niż ze złym znaleźć. Przysłowie ludowe.
– Prawo Murphy’ego: Zawsze gdy zakleisz kopertę – okaże się, że list został na biurku.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1851 Polski radny Salkowski wystąpił z petycją o założenie uniwersytetu w Poznaniu. Mimo poparcia ze strony radnych niemieckich projekt ten został odrzucony przez władze berlińskie.

Witold Hensel - Słowiańszczyzna1917 W Gnieźnie urodził się Witold Hensel, archeolog, mediewista, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

W latach 1951–1956 profesor na Uniwersytecie Poznańskim, współdziałał m.in. z profesorami Kazimierzem Tymienieckim, Gerardem Labudą, Henrykiem Łowmiańskim. Współpracownik poznańskiej szkoły archeologicznej kierowanej przez profesora Józefa Kostrzewskiego. Kierownik badań archeologicznych w Polsce (Poznań od 1954 do 1989, Kruszwica). Doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (17 listopada 1986).

W październiku 2007 roku, w wieku 90 lat otrzymał medal “Lux et Laus”, przyznawany przez Stały Komitet Mediewistów Polskich za wyjątkowe zasługi w badaniach historycznych. Należał do Korporacji Studentów Uniwersytetu Poznańskiego “Surma”.

1937 Wyższą Szkołę Handlową przemianowano na Akademię Handlową.

Wyższa Szkoła Handlowa w Poznaniu, lata 30 XX wieku Foto: fotopolska.eu

1943 W Forcie VII w Poznaniu odebrał sobie życie Stefan Balicki, polski pisarz. Należał do grupy literackiej Loża. W 1932 był jednym z twórców kabaretu “Klub Szyderców” i “Czwartów Literackich”. (ur. 1899).

1959 Zmarł Zdzisław Szulc, kupiec, kolekcjoner instrumentów muzycznych, organizator i kustosz poznańskiego Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Zdzisław_Szulc Foto: poznan.wikia.comZ zawodu kupiec, w okresie międzywojennym zgromadził bogaty zbiór instrumentów muzycznych ze swoich zagranicznych podróży. Po wojnie część tej kolekcji stała się podstawą działu instrumentów muzycznych Muzeum Wielkopolskiego (potem Narodowego, następnie Muzeum Instrumentów Muzycznych) w Poznaniu. Szulc pełnił tam od 1945 dożywotnio funkcję kustosza.

Był również współtwórcą (1953) i wiceprezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Lutników. Na potrzeby Muzeum Wielkopolskiego opracował m.in. Katalog opisowy zbioru instrumentów muzycznych (1938) i Katalog instrumentów muzycznych Muzeum Wielkopolskiego (1949). Ponadto był autorem Słownika lutników polskich (1953). Szulc pasjonował się również sportem, był jednym z pionierów tenisa w Wielkopolsce i wybitnym działaczem tenisowym.

Muzeum_Instrumentów_Muzycznych_w_Poznaniu Foto: wikipedia/cc

1970 Zlikwidowano ostatnią działającą w Poznaniu linię trolejbusową nr 103.

Trolejbus na Ogrodach Foto: Norbert Rzepka / MPKPierwszą linie uruchomiono 12 lutego 1930 r, była to także pierwsza linia w Polsce. W latach 1939–1944 powstały dwie kolejne linie: do os. Warszawskiego oraz w zachodniej części miasta, do wojskowego lotniska w Ławicy. Po wyzwoleniu kursowanie trolejbusów na wszystkich trzech liniach przywracano stopniowo od marca 1946 do sierpnia 1947 r. Pod koniec lat 40. funkcjonowały już 4 linie: “T” Dworzec Poznań Garbary – Naramowice, “U” Ogrody – Smochowice, “W” ul.Mostowa – Osiedle Warszawskie, “Z” ul.Mostowa – Zawady.

Na przełomie lat 40. i 50. doszła jeszcze linia “S”: Plac Młodej Gwardii (obecnie Plac Cyryla Ratajskiego) – ul.Umułtowska. W połowie lat 50., po zmianie numeracji linii, która nastąpiła w 1954r., po Poznaniu jeździło 6 linii: 101 (dawna linia “Z”), 102 (dawna linia “W” przedłużona do Antoninka), 103 (dawna linia “U”), 104 (dawna linia “T”), 105 (dawna linia “S” skrócona do trasy ul.Pułaskiego – ul.Wilczak) oraz 106 Dworzec Poznań Garbary – ul.Umułtowska (połączenie części dawnych linii “T” i “S”). Wkrótce linię 102 skrócono do Osiedla Warszawskiego, a na trasie ul. Mostowa – Antoninek uruchomiono linię 107. Pod koniec lat 50. zlikwidowano linię 105, którą zastąpiły tramwaje kursujące ulicą Winogrady do nowo wybudowanej pętli Wilczak. Od roku 1966 rozpoczęło się stopniowe zastępowanie trolejbusów autobusami.

Trolejbus na moście Cybińskim, początek lat 60-tych Foto: fotopolska.eu

Trolejbus na moście Cybińskim, początek lat 60-tych, fot: fotopolska

2010 Z okazji XX-lecia Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej ogłoszono laureatów konkurs “Wielkopolski Przedsiębiorca XX-lecia 1990-2009.

Jan KulczykKapituła konkursowa z 24 nominowanych przedsiębiorców uhonorowała tytułem Wielkopolskiego Przedsiębiorcy XX-lecia złotą dziesiątkę. Ale i w niej postanowiła wyróżnić jedną osobę – Jana Kulczyka – jak uzasadniona –  Za śmiałe przedsięwzięcia biznesowe, które w ciągu ostatnich 20 lat wyznaczyły kierunek oraz tempo transformacji gospodarczej, za nowatorskie projekty infrastrukturalne.

„Choć i w naszym regionie wciąż inwestuje grube miliony. – Te 20 lat to niesamowity okres, który można porównać chyba tylko z czasami Kazimierza Wielkiego. Strasznie miło jest być w wielkiej Polsce – mówił Kulczyk, odbierając wyróżnienie.

Laureaci konkursu Wielkopolski Przedsiębiorca XX-lecia
*Jan Kulczyk – Kulczyk Investments, * Wojciech Kruk – W. Kruk SA, * Maciej Duda – PKM Duda, * Szczepan Gawłowski – Kreisel Technika Budowlana, * Grażyna Kulczyk – Fortis “Nowy Stary Browar”, * Solange i Krzysztof Olszewscy – Solaris Bus & Coach SA, * Jacek Rutkowski – Amica Wronki SA, * Piotr Voelkel – VOX Industrie SA, * Jerzy Wiśniewski – PBG SA, * Eleonora, Piotr i Paweł Woś – Piotr i Paweł SA.

Stary Browar - schody ruchome

Ruchome schody w Starym Browarze, fot: Magdalena Ratajczak, fotoportal.poznan.pl

ZDARZYŁO SIĘ 29 MARCA

1058 Zmarł papież Stefan IX [Frederik van Lotharingen], pierwszy Belg na papieskim tronie.

1200 Kanonizowano pierwszą średniowieczną cesarzową zachodu – Kunegundę. Według tradycji, wraz z mężem Henrykiem II – cesarzem i królem Niemiec – zachowywała ona dobrowolną wstrzemięźliwość seksualną i umarła jako dziewica.

1772 Na atak apopleksji zmarł Emanuel Swedenborg, szwedzki uczony i teozof. Kilka tygodni przed śmiercią otrzymał list od Johna Wesleya, który zapowiedział swoje odwiedziny na 29 marca. Drogi Panie – kazał odpisać uczony – pańska wizyta przypada zbyt późno, 29 marca bowiem udam się do świata duchów, żeby już z niego nie wrócić.

1848 Adam Mickiewicz rozpoczął tworzenie legionów polskich we Włoszech.

Adam_Mickiewicz_według_dagerotypu_paryskiego_z_1842_roku Foto: WIKIPEDIA

1877 W Warszawie zaczął wychodzić “Kurier Poranny” – pierwszy dziennik poranny w Polsce, założony przez Feliksa Fryzego.

1912 Robert Scott, brytyjski badacz polarny, zginął w burzy niedaleko południowego bieguna, ostatni wpis w jego pamiętniku brzmiał „koniec nie może być daleki”.

1919 Sprzeciw Lloyda George’a, delegata Anglii w Radzie Najwyższej Ententy, w sprawie przyłączenia Gdańska do Polski, spowodował ogłoszenie Gdańska Wolnym Miastem.

1919 Pierwszy samochód marki Tatra został wyprodukowany w Czechosłowacji.

1930 Odbyła się premiera filmu “Moralność pani Dulskiej”. Był to pierwszy polski film z dialogiem nagranym na płytach gramofonowych. Reżyserował Bolesław Newolin. Zagrali m.in. Dela Lipińska, Marta Flantz, Tadeusz Wesołowski i w epizodzie Adolf Dymsza jako rewirowy.

1943 Urodził się w Grecji Vangelis (wł. Evangelos Papathanassiou), jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki elektronicznej. W latach 1968-72 był liderem grupy Aphrodite’s Child. W 1981r otrzymał Oscara za najlepszą muzykę do „Chariots Of Fire – Rydwanów Ognia” w reżyserii Hugh Hudsona, ponadto napisał muzykę do „Blade Runner”, „1492 Conquest Of Paradise – Odkrycie raju” oraz „Antarctica”. Nagrywał także z wokalistą Yes, Jonem Andersonem.

1949 W Paryżu ukazał się pierwszy numer dziennika “Paris Match”.

1957 Urodził się Christopher Lambert, amerykański aktor (Nieśmiertelny, Subway, Greystoke).

1959 Premiera filmu “Pół żartem, pół serio” z Marilyn Monroe & Jackiem Lemmonem.

1974 Urodziła się Reni Jusis, polska wokalistka (Zakręcona, Dredlock Holidays).

1975 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Lady Marmalade” – Labelle.

1983 W Stanach Zjednoczonych rozpoczęto sprzedaż pierwszego komputera typu laptop. Ważył 2 kg, zasilały go 4 baterie R6.

1985 W Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera filmu „Rozpaczliwie szukając Suzan” z Madonną w roli głównej.

1987 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Nothing’s Gonna Stop Us Now” – STARSHIP.

1988 Eric Clapton i Patti Boyd, której poświęcił swój słynny przebój “Layla”, złożyli w Londynie pozew o rozwód.

1991 Polska i 6 państw EWG podpisały w Brukseli umowy o zniesieniu wiz dla obywateli polskich.

2000 Słynna aktorka filmowa Jeanne Moreau, jako pierwsza kobieta, została mianowana pełnoprawnym członkiem francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. ASP było do 29 marca 2000 roku ostatnim bastionem Instytutu Francuskiego, na liście którego nie figurowały kobiety.

2004 Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia przystąpiły do NATO.

2004 W Irlandii – jako pierwszym kraju na świecie – wprowadzono całkowity zakaz palenia w pubach i restauracjach.

Urodzeni 29 marca mają silną wolę i wiarę w siebie. Są bojowi i nie zrażają się trudnościami. Trudno jest ich podporządkować, gdyż zawsze dążą do samodzielności i niezależności. Pycha nie dodaje im uroku, ale jest to silniejsze od nich. Lubią odchodziæ od ustalonych planów, co przechodzi nieraz w typową samowolę. Są popędliwi czego później żałują, największą ich wadą jest jednak egoizm. Z pozytywnych cech wymieniæ należy lojalność.

29 Marca Kościół Katolicki wspomina św. Bertolda, św. Jonasza i Barachizjusza, św. Marka z Aretuzy

Patronem dnia jest św. Józef z Arymatei, członek Wielkiej Rady Żydowskiej, który jako jedyny sprzeciwił się wyrokowi śmierci na Jezusa.

Imieniny obchodzą: Eustachy, Wiktoryna, Bertold, Ludolf, Cyryl

Bertold: imię niemieckie oznacza osobę jaśnie panującą, jaśniejąca blaskiem. Bertold jest pracowity i ambitny, ale także uparty. Pociągają go wynalazki i tajemnice wszechświata. Jako ojciec dba o edukację dzieci. Szanuje sąsiadów.

Eustachy: polski odpowiednik imienia Eustachiusz czyli obfitujący w zboże, owocny, imię pochodzenia greckiego. Eustachy to mężczyzna bardzo szlachetny i uczuciowy o miłej powierzchowności. Bywa często zmienny i miewa humory, nie potrafi ukrywać swoich uczuć i reaguje żywiołowo na własne stany ducha i otoczenie. Zawsze stara się być miły, troskliwy i kochaający. Jego ulubiony kolor to fioletowy a zwierzę – borsuk. Eustachy to inaczej Eustachiusz, natomiast zdrobniałe formy to Ostasz, Ostafian, Ostafi czy Ostap.

Imię Wiktoryna łączy się z łacińskim słowem “zwycięzca”. Wiktoryna jest konserwatywna, nie zmienia światopoglądu. Kocha tradycję. Umie radzić ludziom, chętnie pomaga innym. Chętnie podróżuje. Jest szczera, prawdomówna i sprawiedliwa.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz