Aglomeracja

Za odchudzanie za kratki!

ważenie SMARTA  Foto: MATERIAŁY POLICJI

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji i prokuratury w Poznaniu prowadzą śledztwa w sprawie nieprawidłowości podczas przeprowadzania badań technicznych i procedury rejestracji samochodów marki Smart. Proceder polegał na fikcyjnym „odchudzeniu” aut do masy nieprzekraczającej 550 kg.

ważenie SMARTA Foto: MATERIAŁY POLICJIUzyskanie dokumentu rejestracyjnego z takim parametrem umożliwiało 16-letnim kierowcom, posiadającym kategorię prawa jazdy B1, poruszanie się samochodem po drogach. Sprawa ma charakter korupcyjny.

W 2011 roku pojawiły się informacje o nieprawidłowościach podczas pierwszej rejestracji niektórych samochodów marki Smart. Uwagę na te auta zwróciła poznańska drogówka, która zwróciła się do producenta samochodu marki Smart z pytaniem, czy możliwe jest dokonanie przeróbek i uzyskanie masy własnej smarta poniżej 550 kg. Producent oznajmił, że wymagałoby to usunięcia z pojazdu elementów stanowiących 33 proc. masy fabrycznego auta. Zastrzegł jednocześnie, że taka przeróbka wymagałaby uzyskania powtórnej homologacji producenta. Osiągnięcie odpowiednich wymogów bezpieczeństwa byłoby jednak trudne.

Policjanci zaczęli sprawdzać, ile smartów o masie nie przekraczającej 550 kg zostało zarejestrowanych w wydziałach komunikacji. Okazało się, że jest ich ponad sto. Funkcjonariusze sprawdzali także, gdzie auta (sprowadzone zazwyczaj zza zagranicy) po raz pierwszy zostały zarejestrowane w Polsce. Na podstawie historii rejestracji ustalili adresy urzędów w kilku regionach kraju. Wydział dw. z Korupcją KWP w Poznaniu, który włączył się w sprawę, rozesłał materiały do jednostek policyjnych w Wielkopolsce i innych województw. Na podstawie tych materiałów wszczynane są śledztwa.

Policja ustalia, że w Poznaniu i powiecie poznańskim zalegalizowano kilkadziesiąt aut. Co ciekawe 12 smartów było zarejestrowanych przez szkoły nauki jazdy. Auta te były także wypożyczane przez WORD w Poznaniu do egzaminów państwowych na kategorię B1. Funkcjonariusze drogówki i Inspekcji Transportu Drogowego zorganizowali wyrywkową kontrolę. Jej wyniki nie pozostawały złudzeń. Zatrzymane i zważone auto marki Smart znacznie przekraczało masę wpisaną w dowód rejestracyjny. Samochodem kierował 16-latek z kategorią prawa jazdy B 1.

Poznańscy policjanci wspólnie z  prokuraturami prowadzą 12 postępowań przygotowawczych. W jednej z tych spraw zebrano materiały dowodowe świadczące o wystawianiu dokumentów potwierdzających nieprawdę. Podejrzanemu diagnoście przedstawiono zarzuty za które grozi kara do 8 lat więzienia. Sprawa, jak mówią policjanci, jest “rozwojowa”.

Poznańska policja na tropie oszustow

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz