K U L T U R A

Zobacz co nam ukradli!

Muzeum Narodowe Galeria Malarstwa i Rzeźby 2012  Foto: MNP

Projekt Muzeum Utracone wzbogaci tegoroczną ofertę programową Nocy Muzeów, podczas której w wielu europejskich miastach muzea i galerie otwarte są dla zwiedzających do późnych godzin nocnych. Mieszkańcy Poznania i innych miast w Polsce podczas multimedialnego pokazu zobaczą dzieła skradzione lub fizycznie zniszczone szczególnie podczas II wojny światowej. W Poznaniu utracone dzieła sztuki będzie można obejrzeć 18 maja o godzinie 22.30 na placu Wolności.

Założeniem projektu Muzeum Utracone jest popularyzowanie wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego oraz poszukiwanie możliwości dotarcia do zaginionych, w tym szczególnie w czasie II wojny światowej, dzieł. Projekt ma też na celu przywracanie pamięci na temat utraconych obiektów będących dziedzictwem kulturowym, nie tylko Polski, ale całej Europy.

W ramach projektu Muzeum Utracone – podczas 11. edycji Nocy Muzeów, w trzech polskich miastach tj. Warszawie, Krakowie i w Poznaniu, odbędzie się wirtualna wystawa prezentująca rzemiosło, rzeźbę i obrazy, których nie ma w polskich zbiorach, ale na odzyskanie których nadal istnieje szansa i o które na co dzień zabiega wiele instytucji kulturalnych.

Muzeum Narodowe Galeria Malarstwa i Rzeźby 2012 Foto: MNP

W Poznaniu projekcja odbędzie się 18 maja na placu Wolności o godz. 22.30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Tegoroczny pokaz na placu Wolności obejmować będzie dzieła z utraconych kolekcji polskich, w tym także z poznańskich zbiorów m.in: „Diana i Kallisto” autorstwa Petera Paula Rubensa, „Adoracja Dzieciątka” autorstwa Lorenzo di Credi czy „Bez nadziei” autorstwa Wojciecha Gersona. Jednocześnie w trakcie multimedialnej prezentacji pokazane zostaną również miejsca, z których dzieła zginęły.

Termin pokazu: 18 maja godz. 22.30, Miejsce: plac Wolności

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz