POZnań

Zmiany w odbiorze odpadów

Smieciarka Remondis  Foto: lepszyPOZNAN / TD

Nowy okres obowiązywania umów dotyczących odbierania odpadów komunalnych rozpocznie się 1 lipca. Umowy będą obowiązywać przez kolejne 3 lata i są zaprojektowane w taki sposób, aby zmiana wykonawców była niezauważalna dla mieszkańców. Szczegółowo, od 1 lipca różnym firmom i konsorcjom będą przypisane różne sektory, w których będą odpowiedzialne za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Sektor I i II jeszcze nie mają przydzielonych wykonawców, ale nie wpłynie to na realizację usługi, ponieważ dotychczasowi wykonawcy tymczasowo będą świadczyć usługę dla tych sektorów.

Wraz z nowymi umowami zmienią się również zasady dostarczania harmonogramów odbioru odpadów. Nie będą one już dystrybuowane w formie papierowej, ale za pośrednictwem wiadomości elektronicznych dla mieszkańców, którzy w swojej deklaracji wskazali adres e-mail. Miasto Poznań podejmuje takie działania z myślą o ochronie środowiska i oszczędzaniu papieru. Mieszkańcy będą mieli dostęp do aktualnych terminów odbioru odpadów na stronie miasta. Informacje o terminach odbioru można także uzyskać na stronie internetowej www.poznan.pl/odpady lub za pomocą bezpłatnej aplikacji Smart City Poznań, która umożliwia również dodawanie terminów odbioru do własnego kalendarza i ustawienie alertów.

Opłaty za odpady pozostają na dotychczasowym poziomie i wynoszą dla zabudowy wielorodzinnej 25 zł od osoby, a dla jednorodzinnej i szeregowej 28 zł od osoby. Przydomowy kompostownik daje możliwość obniżenia opłaty o 2 zł miesięcznie, o ile mieszkaniec posiada i zgłosił tę informację.

Nie jest konieczne składanie nowych deklaracji dotyczących opłat za odpady. Nie zmienia się również podział Poznania na sektory, które obejmują różne osiedla i obszary miasta. Dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej i szeregowej odpady nadal będą gromadzone w systemie workowo-pojemnikowym. Natomiast mieszkańcy domów wielorodzinnych będą korzystać wyłącznie z pojemników.

Przypomnijmy, że sektorów jest ich osiem. Każdy obejmuje kilka rejonów i nosi nazwę osiedla lub obszaru, na którego terenie leży.

I tak mamy:

Sektor I Grunwald: Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Junikowo, Kwiatowe, Stary Grunwald, Św. Łazarz

Sektor II Jeżyce: Jeżyce, Ogrody, Ławica, Sołacz, Wola

Sektor III Piątkowo: Piątkowo Północ, Piątkowo, Podolany, Morasko-Radojewo, Umultowo, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Strzeszyn

Sektor IV Nowe Miasto: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Starołęka-Minikowo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki

Sektor V Rataje: Chartowo, Rataje, Żegrze

Sektor VI Winogrady: Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Naramowice, Stare Winogrady, Winiary

Sektor VII Stare Miasto: Stare Miasto

Sektor VIII Wilda: Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec.

Odbiór odpadów komunalnych będzie odbywał się na takiej samej zasadzie i z taką samą częstotliwością jak dotychczas, zgodnie z harmonogramem przypisanym do każdej nieruchomości. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości z odbiorem odpadów, mieszkańcy będą mogli zgłaszać to e-mailem lub telefonicznie.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz